| CLaludiu1234 a întrebat:

Stiu ca apartine tot de personal de curatenie, dar cum îi spune mai exact la acel loc de munca, în care te plimbi cu aspiratorul care spala pe jos prin magazine sau fabrici?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

De ce ai cauta un loc de munca unde sa faci treaba in plus? E chiar asa palpitant sa mergi cu o jucarie din asta? https://masif.ro/......0700_1.jpg

| CLaludiu1234 explică (pentru dullcat):

Eu nu am calificare,deci ca necalificat ma voi angaja, dar unde am lucrat eu la magazin nu avea volan, împingeam asa ceva aspirator cred ca puțin mai mic, și îmi plăcea tare mult când ma punea sa spăl pe jos la final de program, dar pana la urma undeva tot trebuie sa ma angajez

| dullcat a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Am inteles.Atunci sper sa gasesti un post potrivit pentru tine! Continua sa cauti, nu te da batut.

| CLaludiu1234 explică (pentru dullcat):

Mie întotdeauna mi-a plăcut sa spăl e jos, și la al doilea loc de munca de unde numai lucrez de o luna, spălăm pe jos cand era nevoie doar cu un furtun dinacela de care speli masina, ca la spălătoria auto, numai ca nu avea presiunea chiar asa mare

| CLaludiu1234 explică (pentru dullcat):

Ești singurul care mi-a răspuns corect la întrebare, chiar da e numai o poza, aceasta poza ma va ajuta sa ma ajute sa găsesc ceea ce caut

| dullcat a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Aa, pai se numeste masina automata de curatat si aspirat podele, in caz ca doresti sa spui exact.Succes si mersi pentru fundita, desi nu cred ca am ajutat cine stie ce. laughing

| CLaludiu1234 explică (pentru dullcat):

Ba da ai ajutat,fiindca am facut scrrenshot,și o sa vad pe google,și mașinăria aceea asemănătoare cu aceasta, aia pe care nu o conduci,o impingi,fiindca la asta cred ca îți trebuie calificare, ca vad ca are volan și trebuie condusa, pe aia nu o conduci, numai o impingi și eu nu sunt calificat, și nici nu prea as vrea sa fac

| dullcat a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Poti cauta cu functia de search dupa imagine si vei gasi asemanatoare.

https://hygiero.ro/......pardoseli/

| CLaludiu1234 explică (pentru dullcat):

Da exact cu dinastia spălăm eu pe jos, la magazin, înainte de plecare seara

28 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La modul general noi numim asta "femeie de serviciu" insa in mod normal se numeste ingrijitor curatenie

| CLaludiu1234 explică (pentru Simpatic):

Da dar eu as de preferabil sa fiu angajat direct de fabrica sau magazin, nu prin firma de curățenie, ca firma de curățenie te trimite azi aici, mai e la alt magazin sau fabrica și tot asa

| Simpatic a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Cineva poate sa fie 'ingrijitor curatenie' sau ce denumire si incadrare mai exista conform codurilor COR, si lucrand in cadrul unei societati de sine statatoare!
Dau un exemplu, am lucrat la o societate ce avea ca domeniu eu stiu reparatii macarale si la birouri aveam propria noastra angajata pentru curatenie...deci nu printr-o firma particulara ci angajat propriu
Si sunt o multime de societati mai mici sau mai mari care au angajati pentru curatenie, ai lor, proprii

| CLaludiu1234 explică (pentru Simpatic):

Da ca firma de curățenie te poate muta unde vrea ei și dacă nu îți convine poți sa pleci, dar asa cum spui tu ramai stabil la firma

| CLaludiu1234 explică (pentru Simpatic):

Nu cred angajează bărbați sa șteargă birourile, de aceea ziceam de aspirator care spala pe jos, pentru ca e mai greu de împins pentru o femeie acel aspirator, decât pentru un bărbat

| Simpatic a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Poate ai dreptate, dar nu vad o companie mare care are birouri o cladire cu 10 etaje sa zicem, de ce nu ar angaja si barbati in acest domeniu? stii ca la farmacie exista si barbati farmacisti nu doar farmaciste...desi da, farmaciste sunt de obiceiwinking

| CLaludiu1234 explică (pentru Simpatic):

Mama mea mi-a zis ca unde se sterge birourile e pentru femei.Pai și nu ma fac de rușine sa sun unde scrie ca trebuie sa ștergi birourile?

| Simpatic a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Pai daca compania e mare si iti da aspiratoare si tot ce trebuie, nu ar trebui sa fie rusine
doar la noi in Romania avem astfel de clisee
Vezi si in filmele din US de exemplu, cei care sunt 'cleaner' la birouri, sunt de obicei barbati!

| CLaludiu1234 explică (pentru Simpatic):

Întrebarea era, cum se numește anume acel om care se plimba cu aspiratorul, și spala pe jos, ca am auzit ca cineva s-a angajat pe o astfel de masinarie si se plimba prin hala aproape toata ziua? cum scriu net în afara de om de servici, sau personal de curatenie? deși e adevărat tot acolo se încadrează la personal curatenie

| dullcat a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Poti cauta si, ingrijitor cladiri', dar daca arunci un ochi la fisa postului vei vedea mult mai multe atributii decat curatarea pardoselilor.

| sierra1 a răspuns:

Dacă tu ești bărbat, cum o să adaptezi la tine jobul ăla, numit "femeie de serviciu"?

| CLaludiu1234 explică (pentru sierra1):

Pai pune cineva femei sa împingă aditamaia aspiratorul?

| sierra1 a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Păi atunci angajază-te tu, să le scoți din impas!

| CLaludiu1234 explică (pentru sierra1):

Aici e problema ca nu găsesc astfel de job, nu ma refer la job de femeie sa ștergi birouri, cred ca și job de bărbați

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa stii sa conduci asa ceva ca daca lovesti vreun om sau un raft cu marfa faci prăpăd in magazinlaughing te baga la puscarie.

| CLaludiu1234 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu știu, la profi împingeau un aspirator printre rafturi, și ma gândesc ca se găsește astfel de job, bine acum poate faci și alte servici de curățenie pe lângă

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Mergi la profi si intreaba i pe ei ca noi nu stim ce anume doresti, ei stiu si te vor ajuta.

| Standt a răspuns:

Personal de serviciu. Nu se mai spune "femeie de serviciu" pentru ca pot fi si barbati pe acel post.

| Korkodeln a răspuns:

In retailul si fast-foodul modern, nu mai ai posturi specializate: casier, vanzator, lucrator la bucatarie, etc. "Lucratorul comercial" lucreaza orice i-se da sa faca, sau pleaca.
Toti sunt rotite interschimbabile, cand ai clienti treci la casa, cand n-ai, pui marfa la raft, cand ai terminat, n-o freci pe telefon, treci si cureti. "If you have time to lean, you have time to clean".

La fel si in productie, in afara de zonele speciale, acolo treaba e facuta de firme externe de curatenie cu calificarea necesara.

| CLaludiu1234 explică:

La profi cu toate ca eram lucrator comercial, mai spălăm pe jos cu aspiratorul la terminarea programului, acel tip de joc caut eu, când caut pe internet personal curatenie, nu am vazut sa scrie de asa ceva de aceea întreb