| marian3938i3 a întrebat:

Salut, am si eu un calculator cu i7 7700k si placa video MSI GeForce® GTX 1050 Ti GAMING X, 4GB GDDR5, 128-bit, 16 GB HYPERX ram 1T hard Sursa Corsair VS550 550W placa de baza gigabyte, etc

sunt curios la ce pret ar trebui sa pun calculatorul la vanzare

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu am gasit un PC identic cu al tau asa ca voi face o estimare in functie de cat se dau componentele tale fiecare in parte ca si componente SH, si tragi tu o concluzie asupra totalului
Bineinteles ca pretul va fi unul estimativ!

procesorul i7-7700k se vinde in general cu aproximativ 650 de lei
placa video nu facuta de MSI dar de la branduri precum ASUS/Gainward etc cu aceleasi specificatii (deci am cautat alternative cu aceleasi specificatii) : 300-350 de lei
16 GB RAM HYPERX DDR4 : aproximativ 150 de lei
HDD 1 TB aproximativ 80 de lei
sursa Corsair VS550 550W : 100 de lei
placa de baza gigabyte (nu ai precizat nume model!) aici pot doar intui si ma iau dupa socket CPU, sa zicem ca valoreza 200 de lei (poate fi mai mult aici dar nu ai precizat modelul ei)
nu ai spus ce model de carcasa ai, asa ca iarasi intuitiv adaug 100 de lei

deci un estimativ fata de componentele tale si PC-ul tau ar fi din punctul meu de vedere (nu ai dat chiar toate detaliile fata de toate componentele) : 1600 de lei, poti sa pui acest pret negociabil la vanzare!

2 răspunsuri:
| JohnnydeFeer a răspuns:

380 de euro