| samiZiciPompier a întrebat:

1. Sa zicem ca am un teren in oras.
2. Pe terenul meu construiesc o casa.
3. Inchiriez casa pentru a fi locuita si percep chirie lunar.

Trebuie sa declar venitul la anaf si sa platesc taxe? (din acei bani primiti de la chiriasi)
Nu e suficient sa platescc taxe pentru teren?
Ce treaba are statul ce fac eu pe terenul meu?

Răspuns Câştigător
| DeMicUnCălător a răspuns:

Să zicem că suntem prieteni și tu mă lasi sa locuiesc într-una din proprietățile tale. Eu, pentru că apreciez gestul tău, îți fac un cadou lunar de 500 de euro cash.
Ce este ilegal în generozitatea si gesturile noastră umanitare?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Statul are treaba ce faci tu pe terenul tau, inclusiv pentru constructia casei trebuie sa obtii certificatul de urbanism si autorizatia de construire.
Si chiria obtinuta este venit si trebuie declarat la ANAF si sa platesti impozitul pe venit si contributia la sanatate.
Impozitele pe teren si casa sunt diferite de impozitul pe venitul din chirie, cele doua le platesc toti care detin terenuri si case in care locuiesc.

| samiZiciPompier explică (pentru Ioandelasal):

Contributie la sanatate din chiria obtinuta pe casa?

| suntserios a răspuns (pentru samiZiciPompier):

Dacă obții venituri mai mari de 6 salarii minime/an din chirie da contribui și la sănătate

| Ioandelasal a răspuns (pentru samiZiciPompier):

Da, se plateste contributia la sanatate daca obtii venit din chirie de peste 6 salarii minime pe tara, in prezent sunt 19.800 lei. Si sigur chiria pentru o casa pe un an va fi mai mare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal că trebuie să plătești taxe.

Statul are treabă cu veniturile tale nu cu terenul.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Ocolești impozitul doar dacă primești bani gheață și nu declari venitul

| samiZiciPompier explică (pentru DeMicUnCălător):

Dar nu cred ca e legal, nu?

| samiZiciPompier explică (pentru DeMicUnCălător):

Corect fix asa functioneaza economia de piata big grin

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru samiZiciPompier):

Să zicem că suntem prieteni și tu mă lasi sa locuiesc într-una din proprietățile tale. Eu, pentru că apreciez gestul tău, îți fac un cadou lunar de 500 de euro cash.
Ce este ilegal în generozitatea si gesturile noastră umanitare?

| MistarGoGu a răspuns:

Taxele pe teren / imobile se percep la bugetul local *( oras / comuna )!
Exista varianta de casa pe roti cu structura metalică!
La exterior Nu se observa rotile!
Cat timp nu are fundatie *( nu este prinsă in pământ ) se evita taxa pe imobil! Stiu oameni care asa au facut!

| eliancodrut a răspuns:

Imobilele se declara la organele fiscale ale primariei si sunt taxe locale. Acest lucru se face prin Declaratia de impunere, declaratie care se face doar atunci cand intervin modificari. Daca nu intervin modificari, situatia ramane neschimbata fara a mai fi necesara o declaratie de impunere in fiecare an.
Chiriile sunt venituri la bugetul de stat si-si urmeaza regulile ANAF.

| nigja30 a răspuns:

Foloseste teorema lui Thales