| dan051980 a întrebat:

Am vandut un telefon nou, sigilat, cu garantie pe olx cu trimitere colet cu deschidere si verificare

Coletul a fost trimis sigilat, evident fara a putea fi verificat sau fara a fi deschisa cutia la vanzare. A fost primit de cumparator, verificat de fata cu curierul ca corespunde vizual, semnat de primire si platit.
Apoi a fost desigilat ulterior, pus la incarcat, folosit si acum m-am trezit cu plangere la politie, cumparatorul sustinand ca avea urme de utilizare, ca este zgariat si are si un defect la ecran.

Va dati seama ca nu imi convine sa primesc coletul inapoi in starea asta si sa returnez banii dupa ce produsul a fost desigilat si folosit ca e clar ca si-a pierdut din valoare.

Ce pot pati in acest caz daca nu ma inteleg cu cumparatorul si nu retunez banii? asta in cazul in care chiar are un defect telefonul.
Mentionez din nou ca telefonul a fost cel original cu datele de pe cutie (se poate verifica), trimis sigilat, si cu garantie valabila inca 2 ani de zile

Se poate incadra fapta la inselaciune, cu dosar penal?
Politia ce face in aceasta situatie?
Ar trebui sa-mi fac probleme sau sa ignor situatia?
Va porni un dosar penal in aceasta speta?
Cum se potate dovedi vina?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus nu poti fi acuzat de inselaciune si, chiar daca ar face plangere penala, nu vei pati nimic.
Ca va face sau nu plangere penala n-am de unde sti si nici nu vad cum ar putea dovedi ceea ce sustine.
Probabil ca respectivul n-a avut grija de telefon si nu-l poate repara in garantie si incearca sa-si recupereze banii de la tine.

| dan051980 explică (pentru Ioandelasal):

A facut deja plangere la politie in aceeasi zi in care a primit telefonul

| Hyperion7 a răspuns:

Despre ce telefon e vorba?

| KovacsB a răspuns:

Daca a fost cu verificare sa fie sanatos.Chiar daca sa zicem prin absurd ca i-ai dat teapa.

| Hyperion7 a răspuns (pentru KovacsB):

Eu am pățit sa primesc țeapă cu verificare colet laughing
Când am văzut că nu corespunde, dus a fost de unde a venit.

| dan051980 explică (pentru KovacsB):

A fost cu verificare, dar sa zicem ca problemele la ecran sau in alta parte poate nu erau vizibile la deschidere colet, poate era un viciu ascuns, a cui este vina in acest caz?

| eliancodrut a răspuns:

Cum dovedeste ca l-ai inselat? Daca trimitereea era cu verificare trebuia sa nu-l primeasca de la curier daca ar fi constatat nereguli. Doar daca avea vicii ascunse, atunci e alta poveste.
Daca e asa cum ai spus, nu ai nici o treaba, lasa-l sa faca ce doreste, ca nu patesti nimic.

| dan051980 explică (pentru eliancodrut):

Si daca avea vicii ascunse sa spunem, din fabricatie sau era poate resigilat, a cui este vina in situatia data?

| eliancodrut a răspuns (pentru dan051980):

Viciile ascunse sunt in sarcina producatorului, ca era resigilat a vanzaorului catre tine ca te-a dus in eroare. Daca tu stiai ca este resigilat trebuia sa informezi cumparatorul, deci este vina ta.