| Florin0711 a întrebat:

Bună ziua! în cazul pensiei de limită de vârstă, care este data concreta de iesire la pensie? Este data cererii de la casa se pensii sau se poate incheia contractul de muncă ulterior acestei date?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal data iesirii la pensie este data stabilita in decizia de pensionare.
Poti lucra si in continuare, avand in vedere ca n-ai de unde sti ca esti pensionat pana nu primesti decizia de pensionare si aceasta se poate s-o primesti la cca 2 luni dupa depunerea actelor. De altfel poti lucra si dupa aceea, cumuland pensia cu salariul.
Iti dau exemplul meu: am depus actele pe 1 martie, am primit decizia de pensionare incepand cu acea data dar am primit-o la sfarsitul lunii aprilie si am mai lucrat pana la sfarsitul anului.

| Florin0711 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! Eu spre exemplu am depus cererea pentru pensie la limita de varsta pe data se 18.12 si am primit decizia azi 22.12, decizie care a fost transmisa si catre angajator de catre casa de pensii.Deci care va fi data de la care eu beneficiez de pensie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Florin0711):

Este data inscrisa in decizia de pensionare, poate fi data depunerii cererii.
Chiar ma mir ca ti-au stabilit pensia in 3 zile, la mine a durat aproape 2 luni, este adevarat ca in 2012.

| Florin0711 explică (pentru Ioandelasal):

Va intreb fiindca vreau sa ies neaparat cu dată din anul acesta fiindca beneficiez de o indemnizatie pentru iesirea la pensie care de la anul nu se mai da.Deci daca a fost cererea depusa pe 18.12. 2023 iar decizia emisa pe 22.12. 2023 mai mult ca sigur ies cu dată din anul acesta? Angajatorul mai poate sa prelungeasca data iesirii mele la pensie cu dată pe anul viitor?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Florin0711):

Angajatorul nu poate prelungi singur iesirea la pensie, este doar dreptul tau de a o prelungi, daca vrei sa mai lucrezi si vei cumula pensia cu salariul.
De ex. eu mi-am desfacut contrcatul individual de munca, cu acordul partilor, la data primirii deciziei de pensionare si apoi am incheiat un nou contract individual de munca si am lucrat pana la sfarsitul anului, asa cum ti-am spus anterior.

| Florin0711 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles! Atunci inseamna ca mai mult ca sigur ies in anul acesta si prind si indemnizatia aceea de pensie+marirea de la anul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Florin0711):

Sigur ca o primesti, la toti pensionarii punctul de pensile va fi de 2.032 lei incepand cu 1.01. 2024.