| Anonimul151 a întrebat:

De ce sunt unii șoferi care lucrează la BOLT, și filmează pasagerii? Practic fac un conținut pentru YouTube dar filmează și pentru siguranța lor nu? Pentru ca mai sunt pasageri violenți etc...

Dacă as fi șofer Bolt aș face și eu asta, bineînțeles doar pentru a avea dovezi, în caz de ceva ( NU le aș posta nicăieri). Cei de la bolt spun că "Filmarea Pasagerilor este ilegală fără acordul lor". Însă cei câte pun pe YouTube, si care nu le bluteaza fața cum au făcut?

Totuși de ce cei de la bolt spun ca e ilegală filmarea Pasagerilor fără acordul lor, când de ex pe domeniul public youtuberii atât din România cât și din toată lumea, filmează și nu trebuie sa le ceara acordul oamenilor pe care ii prind în filmare, și care pot ajunge pe YouTube.

Adică nu am voie sa filmez în propria mașină, pentru siguranța mea? Ei spun ca se poate raporta acel pasager și ca se rezolva... Dar va trebui sa am dovezi... nu?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o problema care poate fi interpretata diferit.
Consider ca o interpretare corecta este ca se permite filmarea daca pasagerul este informat si isi da acordul iar imaginile cu acesta nu sunt postate nicaieri. De asemenea imaginile sa fie sterse dupa o perioada scurta.

| Anonimul151 explică (pentru Ioandelasal):

Pai am spus și mai sus. Imaginile bineînțeles că nu vor fi puse pe internet. Prin informarea Pasagerilor, da, se poate pune un afiș că mașina de ex e supravegheată audio-video.

Adică cum spuneam. Imaginile nu vor fi postate pe internet. Se va filma doar pentru siguranța Șoferului, dar în același timp și a Pasagerilor pentru că pot aduce diferite acuze iar șoferul să fie "sancționat" pe nedrept. De ex închiderea contului etc...

| Simpatic a răspuns:

Nu este legal sa filmezi pe nimeni fara acordul acestora!
Motiv pentru care unuii vlogeri s-au trezit dati in judecata si obligati la plata de daune fata de persoane pe care le-au filmat pe strada aleatoriu; daca aceia au un avocat tare in materie cenusie si papagal, le poate aduce un castig mare clientilor sai.

Sper ca si soferii BOLT care fac chestia asta sa fie cat de curand actionati in judecata, unul daca o pateste sa vezi ca se linistesc lucrurile.
Eu ca pasager de ce as vrea sa fiu filmat si pus pe un site "obscur" chinezesc care nu stiu ce face cu videourile de pe serverele proprii intrucat nu se supune întru totul legii europenewinking

Nu te lua dupa ceea ce fac unii vlogeri care filmeaza cum cred ei, daca este sa ne luam dupa legea europeana(General Data Protection Regulation), acestia incalca un drept!

| Anonimul151 explică (pentru Simpatic):

Știu ce spui și știu ce se întâmplă. Și da, de aceea am pus întrebarea asta pentru a vedea dacă este legal sau nu sa filmezi. Oricum, contează și ce spune legea din România nu doar cea Europeană.

Totuși, oricum cred ca pe domeniul public ai voie să filmezi, nu trebuie sa ceri acordul oamenilor.

Plus ca cum spuneam. Există vlogeri chiar din România care fac curse Bolt și care filmează și pun pe YouTube.

Și cum spuneam imaginile nu vor ajunge nicăieri. Aș vrea să fac asta pentru siguranța mea și pentru a avea dovezi clare în caz de ceva. Pentru că după cum știm toți..., în România nu prea se rezolvă problemele fără dovezi. În unele cazuri nici când ai dovezi nu rezolvi...

Și pe lângă asta, cei de la bolt spun că dacă Pasagerul sa spunem nu plătește, ei spun că șoferul trebuie sa ii dea raport sau ceva de genul și ca se rezolva. La fel și în cazul violenței fizice de ex. Dar daca de ex dacă sunt agresat și vreau sa dau pasagerul respectiv în judecata... clientul poate sa facă comanda pe un nume fictiv etc. Cum îl mai identifica? Cum se rezolva problemele de genul? Probabil ca nu se rezolva.

Oricum, mă voi mai documenta cu privire la legi etc... Sau chiar voi întreba un avocat.

Mulțumesc pentru răspuns.

| Anonimul151 explică (pentru Simpatic):

Dacă ar fi alte metode mai legale privind siguranță Șoferilor dar în același timp și a Pasagerilor ar fi f bine. Dar cred ca singura soluție e raportarea Pasagerilor "agresori" de ex, sau Șoferilor cu comportament neadecvat. Pentru că dacă am întrebat ce soluții mai ar fi in afara de raportarea cazului, ei au "schimbat" subiectul și au continuat să îmi zică ca apreciază feedback-ul meu și în viitor vor încerca să facă "ceva" si sa convingă pasagerii de calitatea serviciilor lor. Insa cand vine vorba despre acele "soluții", care totusi sunt importante..., nu răspund. Ciudat...

De filmat am înțeles că nu se poate, doar raportarea clientului e posibila în caz de "probleme". Însă oare alte soluții chiar nu exista?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai voi sa filmezi pentru siguranța ta
Nu ai voie sa faci publice insa imaginile fără acordul lor

| Anonimul151 explică (pentru suntserios):

Asta știu. Însă am întrebat și la bolt, pentru a știi cât mai multe informații pentru când voi face.

Am menționat că imaginile nu vor ajunge nicăieri, ci vor fi folosite doar pentru mine, pentru siguranța mea, și pentru a evita orice fel de problema care ar putea apărea. Însă ei spun că e ilegal sa filmezi...