| anonim_4396 a întrebat:

Cum sta treaba cu somajul? Am terminat acum 1 luna facultatea si mi-am gasit un loc de munca unde o sa am cateva luni perioada de proba. De fapt e mai mult practica. Spuneti-mi va rog daca pot intra in somaj. Ce trebuie sa fac si ce documente am nevoie. Multumesc!

3 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Pentru a putea beneficia de indemnizatie de somaj, trebuie sa treca o perioada de 60 de zile de la absolvirea facultatii. Daca dupa aceasta perioada nu ti-ai gasit un loc de munca, poti solicita acordarea indemnizatiei de somaj agentiei pentru ocuparea fortei de munca, in conditiile Legii nr.76/2002. Indemnizatia de somaj se acorda la cerere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Mergi la Inspectoratul Teritorial de Munca pentru o documentatie corespunzatoare de la tine din localitate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-am dus la ANOFM. La ghiseu i-am explicat doamnei ce doresc si mi-a dat o foaie cu actele necesare pentru luarea in evidenta ca persoana in cautarea unui loc de munca. Aceste acte sunt urmatoarele: copie acte studii si calificare, copie buletin identitate, adeverinta medicala (apt pentru munca), carte de munca (copie dupa pria si ultima pagina). Si mi-a mai spus ca trebuie sa vin cu aceste documente inainte de a trece 60 de zile de la absolvirea studiilor. Astept pareri. Multumesc!