| MotoBlitz a întrebat:

Salut! De ce credeți că Rusia nu a reușit nici până acum să cucerească Ucraina sau măcar, să pună stăpânire pe zone importante precum Kiev? Ipoteza mea ar fi că nu s-a întâmplat lucrul acesta din cauza armamentului oferit Ucrainei de către NATO, însă oare cât va mai rezista această țară până va fi complet cotropită?

Răspuns Câştigător
| Anonimul151 a răspuns:

Rusia, este țara care a început acest război.

Rusia nu va reuși sa cucerească în totalitate Ucraina, sau zonele acelea importante. Deși Putin zice că va reuși.

De aproape 7 luni de când a început războiul, dacă armata Rusească era puternică reușea și cucerea demult acele zone importante. Însă se dovedește că e o armată slabă. Iar armata Ucrainei, e o armată foarte puternică care îi face față.

Armata Ucraineana, va învinge Armata Rusiei. Pentru că cum se spune, Binele învinge întotdeauna Răul.

Cum spuneam. Rusia nu va reuși niciodată să cucerească în totalitate Ucraina. Pentru că e o țară slaba. Dacă era o țară puternică, cucerea acele teritorii.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Rusia nu a avut de la inceput nici scopul, nici interesul sa ocupe intreaga Ucraina.
Ei vor sa dea inapoi drepturile minoritatii ruse, care au fost starpite de conducerea Ucrainei si care este aproape o treime din populatie!
Din pacate, cealalte minoritati din Ucraina nu au putere suficienta pentru a-si redobandi drepturile.

| Drimmero a răspuns (pentru Bula):

Nu a avut interesul si scopul dar in prima zi a invaziei a atacat pana si Kievul, spune lucrurilor pe nume si recunoasteti ca rusia e slaba rau de tot si e incapabila sa castige razboiul, adevarul e ca s-au dus slab pregatiti, cu arme de pe vremea lui Napoleon si cu soldati racolati de prin grotele Caucazului, asta e marele adevar, rusia e o saracie din punct de vedere economic si militar.

| cristi202 a răspuns:

Ucraina are sprijin occidental, asta e clar. Asta înseamna armament, consiliere, sau orice sprijin necesar pentru efortul de război. Rusia e singura. Și nu poți compara ce e în Rusia cu ce e în occident. Eu cred ca, pe măsură ce ucraineenii vor primi tot mai mult sprijin, vor reuși sa ii trimita acasă pe rusi.

| Violleta2022 a răspuns:

Ucraina este o tara moderna si cu tehnologie de varf, avand oricum armament de ultima generatie si sunt mult mai evoluati tehnologic decat rusii, din pacate sunt depasiti numeric de rusii de aceea au reusit sa inainteze atat de mult pe teritoriul Ucrainei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt atat de multe motive... dar cel principal e starea deplorabila a armatei ruse.
Armament invechit, conducatori prost pregatiti, oameni total nepregatiti, motivatie 0. Asta iese dupa zeci de ani de propaganda, coruptie si nepasare dintr-un stat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Războiul se va încheia înainte de ocuparea completă. Aceasta nu se va întâmpla.

| LPCTSTR a răspuns:

Ori poti sa pui asta pe seama pregatirii proaste a armatei, sau economiei proaste si politicilor interne.

| anonimuIl a răspuns:

Va dura războiul.

| anonimuIl a răspuns:

Rușii nu vor câștiga.

| NisipLaMare a răspuns:

Eu vad o smecherie si interes politic si multi bani la mijloc. Rusia isi urmareste scopul oricum chiar daca ar dura ani. Cu cat trage mai mult de timp celelalte țari profita facand profit.
Noi stim doar ce vor sa scrie ei indiferent de țară, adevarul poate fiind uneori altul.
Cei mai multi bani in lume se fac din armament livrat.
Nimic nu este gratuit.

| NisipLaMare a răspuns:

Exista un proverb vechi :
"Da-i lui Cezar ce este a lui Cezar"