| DiacuAndrei a întrebat:

Salut! De curând mi-am dat demisia de la locul de munca.
În total am 26 de zile de concediu neefectuat.
Pana la final de decembrie am fost pe un post cu salariu de cca. 2800 lei. Din ianuarie mi s-a schimbat funcția, respectiv salariul, acesta fiind cca. 5500.
Cum se calculeaza cat trebuie sa iau pe zilele de concediu neefectuate?
Am citit în mai multe părți ca se face media la ultimele 3 luni.
Cum se procedează mai exact?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii, citez:
"ART.150.
(1)Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2)Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu."

| DiacuAndrei explică (pentru Ioandelasal):

Doar ca mie trebuie sa îmi plătească concediul pe care nu l-am luat.
Din alin. 2 inteleg ca se face media ultimelor 3 luni în cazul în care urmeaza a fii luat concediul.
Asa se procedează si daca mi-am dat demisia?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DiacuAndrei):

Da, la fel se calculeaza indemnizatia pentru concediul de odihna.