| adriana_9957 a întrebat:

Sunt in concediul de cresterea copilului(inca o luna) si firma la care am lucrat a dat faliment, am dreptul la somaj?
Am lucrat in bucuresti, dar am domiciliul in Ilfov!

Răspuns Câştigător
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Da, se poate. Contractul de munca trebuie sa inceteze conform Art. 65. [concedierea pentru motive obiective]
(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia. Daca firma a dat faliment exista un lichidator judiciar (numit prin hotarare judecatoareasca) care se ocupa de administrarea firmei. Acesta va concedia salariatul in cauza cu art. 65 din Codul muncii iar acesta va putea beneficia de indemnizatie de somaj.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai dreptul, in conformitate cu prevederile Legii nr. 76/2002, privin asigurarile de somaj, art. 17, alin. 1, lit.h) si art. 35, alin. 3.

| BEBE_6063 a răspuns:

Eu cred ca statul iti plateste concediul de crestere al copilului