| Littlekid_Axi_1997 a întrebat:

Buna dragii mei, va rog sa-mi dati o lista de carti pentru adolescenti dar nu cu aventuri/drama, pur si simplu de iubire, de gandire, ca sa fiu si eu o persoana mai matura,sa am un vocabular mai dezvoltat,adica vreau sa ma schimb cat de cat si sa vad altfel lucrurile, vreau sa cunosc mai multe lucruri. Orice este binevenit.
Multumesc ^^

Răspuns Câştigător
| dodo222 a răspuns:

Cella Serghi - Panza de paianjen
Cecilia Ahern- Multumesc pentru amintiri
Cecilia Ahern- P.S. Te iubesc
Cecilia Ahern- Suflete pereche

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand sa citesti operele lui F.M. Dostoievski. Daca vrei sa incepi cu ceva mai ''usor'', poti citi si cateva opere ale lui D. Diderot.
Ale lui Dostoievski le poti citi in ordine cronologica - cel mai bine. http://ro.wikipedia.org/wiki/Feodor_Dostoievski - daca dai mai jos, poti vedea operele sale in ordine cronologica. Unele sunt povestiri scurte, altele sunt nuvele, iar altele romane.
Feodor Mihailovici Dostoievski a fost unul din cei mai importanți scriitori ruși, operele sale având un efect profund și de durată asupra literaturii, filozofiei, psihologiei și teologiei secolului al XX-lea.
Iti recomand cu caldura sa nu ii ignori operele.

| under89 a răspuns:

De iubire...iti recomand toate cartile de George Sovu (Extemporal la dirigentie, Liceenii in alerta, Liceenii Rock'n'Roll etc.)
De asemenea, seria ''Vampirii Sudului'' de Charline Harris (Moarta pentru toti, Moarte in familie, Clubul mortilor)