| Ay1234 a întrebat:

Buna. Îmi puteți spune vă rog programa la romana(tehnologic) pentru bac 2024? Eu am terminat acum 3 ani, dar nu am luat bacul. Vreau sa învăț de acum

2 răspunsuri:
| alexm2004 a răspuns:

Autori canonici:

1. Mihai Eminescu
2. Ion Creangă
3. I.L. Caragiale
4. Titu Maiorescu
5. Ioan Slavici
6. G. Bacovia
7. Lucian Blaga
8. Tudor Arghezi
9. Ion Barbu
10. Mihail Sadoveanu
11. Liviu Rebreanu
12. Camil Petrescu
13. G. Călinescu
14. E. Lovinescu
15. Marin Preda
16. Nichita Stănescu
17. Marin Sorescu

Opere obligatorii:

1. Luceafărul
2. Povestea lui Harap-Alb
3. O scrisoare pierdută
4. Moara cu noroc
5. Plumb
6. Eu nu strivesc corola de minuni a lumii
7. Testament
8. Riga Crypto și Lapona Enigel
9. Baltagul
10. Ion
11. Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război
12. Enigma Otiliei
13. Moromeții
14. Iona
15. Leoaică tânără, iubirea

Mult succes!

| F6x5 a răspuns:

Pentru a te pregăti pentru Bacalaureatul la disciplina de Limba și Literatura Română, poți consulta programa actuală și alte resurse disponibile pe site-ul Ministerului Educației sau să utilizezi manuale școlare și ghiduri de pregătire pentru examen. De asemenea, poți căuta teste și exerciții practice pentru a-ți testa cunoștințele și pentru a te familiariza cu structura și cerințele examenului.