| Ilovedinero a întrebat:

Bonsoir Tpuu. Ce parere aveti de parintii care reusesc sa isi faca copiii sa creada ca au toata libertatea din lume dar parintii de fapt tin totul sub control? Eu una tin minte cand eram la pubertate, in perioada adolescentei credeam ca parintii mei ma lasa sa fac ce vreau, insa mai tarziu mi-am dat seama ca ei ma prosteau si ca eu eram mai cuminte decat credeam.Tin si acum minte, cand aveam in jur de 13-14 ani ca tot grupul meu de prieteni s-a apucat de fumat si ca sa tin si eu pasul fumasem si eu vreo 2 bucati prin spatele blocului.O vecina ma vazuse si ii spuse mamei.Mama i-a spus tatei si am cazut ambele parti de acord ca eu fumez insa fumez tigarile pe care mi le cumpara ei... Dupa 1 an, aproape 2 am aflat ca ei imi cumparau tigari fara nicotina si luau un pachet gol de al lui tata si mi le puneau pe alea fara dar pe mine nu ma interesa niciodata, mereu eram fericita ca sunt la fel de jmk ca prietenii mei

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sunt niste parinti iubitori si responsabili cu copii lor, daca inca ii tin sub control la 13-14 ani, asa cum ar trebui orice parinte sa faca cu copilasii atat de mici si inca incapabili sa discerana binele de rau. Bravo lor!

Dupa 18 ani adolescentul se presupune ca este capabil sa inteleaga ce se intampla cu el, cu lumea inconjuratoare si sa-si ia propriile decizii.

Pana la majorat in schimb, trebuie sa asculte in totalitate de parintii lui, care stiu ce este bine, rau si care-l protejeaza de esecuri si accidnete care i-ar putea distruge viata.

Prietenii tai sunt tot niste copilasi foarte mici, incapabili sa inteleaga legile si sa le respecte, incapabili sa discerana binele de rau, de aceea exista LEGI impuse pentru copii, care nu au voie sa cumpere tigari, nu au voie sa fumze ca le distruge plamanii, tocmai pentru ca voi sunteti atat de micuti ca nu aveti habar ca puteti murii de la fumat sau vapat.

Asculta intru-totul de parintii tai, ca-ti vor numai binele!

| darrio2007 a răspuns:

Nu inseamna ca esti jmk daca fumezi.

Răspuns utilizator avertizat
| Mihhhhhhhh a răspuns:

Părinții tai ți-au vrut și îți vor binele. Trebuie sa mergi sa le pupi mâna acum pentru ce au făcut și cum s-au descurcat. E normal sa te țină sub control, doar nu voiai sa te lase de capul tău sa ajungi o epava. Părinții sunt totul.