| theDpr102 a întrebat:

Buna ziua! Eu am 14 ani si am un frate de 11 ani. Mama face diferentieri intre noi, cum ar fi el acum se pregateste sa iasa afara, iar pe mine ma baga la invatat! El s-a jucat ieri pe pc foarte mult, iar pe mine m-a pus la invatat! De fiecare data cand iese afara sau sta pe pc, eu nu pot iesi o data cu el, eu stau in casa si invat! Si nici macar n-am facut ceva rau, n-am suparat-o cu nimic, toata ziua ma cearta si totul decurge asa!

11 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Si de ce nu intrebi pe mama ta de ce face asa?!
Intreab-o.

Intreaba de ce pe el il lasa si pe tine nu, sa vedem ce zice.

| LoveSleep a răspuns:

Vorbește cu ea.
Spune-i ca ți se pare ca face diferențieri între voi și o să-ți explice de ce o face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama ta are gandirea aia invechita ca baietii trebuie lasati in pace si fetele trebuie sa fie responsabile. E o misogina, dar nu cred ca-si da seama. Intreab-o de ce face asta. Poate nu stie ca face diferentele astea intre voi.

| theDpr102 explică (pentru anonim_4396):

Amandoi suntem baieti

| anonim_4396 a răspuns (pentru theDpr102):

Atunci e ciudat rau... Intreab-o de ce il favorizeaza.

| Feri5 a răspuns:

Esti sigur ca n-ai suparat-o cu nimic? Poate ai luat vreo nota proasta la vreo materie sau ai fost obraznic etc. Tu ai examen in clasa a 8-a, deci asta e un "plus", sa zic asa, sa te bage la invatat. Dar nu trebuie sa tocesti cinci ore intregi, ci invata pana obosesti, apoi fa o pauza pe afara, nu sta inchis. Spune-i mamei tale asta, sunt sigur ca te va lasa. Trebuie sa fii si relaxat inainte si dupa ce inveti.

| theDpr102 explică (pentru Feri5):

Nu e de examen, asa m-a pus mereu.

| LaraClarice a răspuns:

Probabil i se pare mai potrivit pentru tine sa înveți, pentru ca ești mai mare iar scoala implica mai mult efort. Când erai mai mic poate era la fel de permisiva precum e cu cel mic.

| Mosotti a răspuns (pentru LaraClarice):

Si pentru frate de ce nu e mai potrivit sa invete? Ca doar la evaluare cont media generala din scoala generala, si el este in clasa 5-a precis.

| Catalinselix a răspuns:

Daca ai 14 ani urmeaza sau esti in clasa a 8 deci vine evaluare...la varsta ta nu imi ardea de pc stateam cu fetele si baietii, invata acum in a 8 si mai departe invata sa fi mai matur

| MirceaStoicaStefan a răspuns:

Prostea,ai examen, pune te la invatat bai raiosule