| Valy4567 a întrebat:

Tatăl meu este dependent de jocuri de noroc. Pierde nopțile jucând slot-uri online sau pariuri sportiv pe telefon, e mereu irascibil (mai ales când pierde), depune bani în cont pe ascuns, se împrumută de la rude, etc. Mi-a promis că renunță la jocurile de noroc, dar nu se poate abține. Cum pot să îl scap de aceasta dependență?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe tratat la doctor ca sa scape de boala asta

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu prea poti, doar el poate. Daca nu intelege de vorba buna... adopta un alt comportament fata de el, nu mai fii asa "posesiv", nu il mai baga in seama, nu te mai interesa de el. Poate asa o sa vada si o sa se simta rau.

Bafta!

| StrongHeart a răspuns:

Sa zicem ca are 1000 lei pe care vrea sa-i joace, din astia cadeti de comun acord 200 lei sa ii puna de o parte si sa mearga la un psiholog,deci nu ii interzici din prima,ca nu vrea sa auda.
Apoi psihologul va sti cum sa il abordeze, oricum, cheia este comunicarea.
Trebuie sa vina de la el, daca nu se lasa acum, viciul asta il va distruge in timp.Deci ori la psiholog, ori la un duhovnic sa ii dea sa faca canoane, pentru ca alte solutii nu exista, eu cunosc acest viciu foarte bine si e un drum rapid si sigur catre autodistrugere.

| Catalin77945 a răspuns:

La pariuri ca la pariuri, acolo e mai ok poti castiga nu am nimic cu ele, dar la alea de noroc.....alea is cancer, oricum ai da acolo in mare ai sanse enorme sa iesi pe - cu mult, nu stiu incearca sa vb cu el si sa ajungi la un compromis:ba tata, uite nu mai baga la jocuri de noroc ca nu e ok si ramanem posibil dupa in strazi ca cine stie ce o sa bagi intr-o zi acolo, si chestii de genul, trebuie sa-l convingi cumva

| TFL007 a răspuns (pentru Catalin77945):

Din pariuri sportive n-ai frate nicio sansa sa te lasi, stii vorba aia nu juca si uita-te pe urma pe rezultate O IEI RAZNA IN PLM

| Catalin77945 a răspuns (pentru TFL007):

Nu stiu, nu am avut problema asta, acum banuiesc ca variaza de la pers la pers

| TFL007 a răspuns (pentru Catalin77945):

Pai nu ai avut ca nu stii cand joci un meci la 3 goluri 1-0 minutul 20 si asa moare si cand vezi meciuri terminate in 4 goluri 2-2 cand la pauza au fost 0-0, pariurile sportive nu sunt pentru cei care stau prost cu nervii NU RECOMAND ACESTOR TIPURI DE PERSOANE

| TFL007 a răspuns (pentru Catalin77945):

E chestie psihologica, depinde mult si de cum te risti tu, ca la 11 meciuri evident unul te scoate si de cum eviti surprizele, ca de exemplu ieri in europa league 3 meciuri capcana la goluri in rest toate s-au terminat PESTE 3, 5 GOLURI si GG4+... pai cum sa te ia TENSIUNEA vere, de asta zic ca nu e pentru oricine

| TFL007 a răspuns (pentru Catalin77945):

Sunt mai rau ca aparatele, acolo joci pierzi si iti trece, din pariuri sportive ramai cu sechele, de fiecare data iti da impresia ca puteai castiga daca erai mai atent si culmea ASA E! dar cu 2 lei nu prea poti sa castigi milioane, presupune meciuri multe risc mare, la mize mari si meciuri putine da, ai sanse undeva la 75 la suta daca analizezi atent cum trebuie meciurile, restul sa iti intre mingea in poarta

| Catalin77945 a răspuns (pentru TFL007):

Idk,de regula pun maxim 2-4 meciuri /bilet si ma asigur cat de mult pot sa fie in mare ok, da am si pierdut, dar stau cu mult pe +, intr-adevar poate a fost si noroc, dar cand am avut o perioada de ex sa pierd 2 la rand ca na se intampla ma las cv timp si dupa incerc iar, adica nu e de bagat continuu in cazul meu

| TFL007 a răspuns (pentru Catalin77945):

Hai sa iti zic eu ce inseamna sa fii parior -> west ham - aston villa 2-1 live X final cota 5, penalty ratat X final cota 10 VAR gol anulat si o isprava de cota 40 Borrusia - Inter 1-3 X final gol anulat la var la 2-3, eu degeaba zic astea ca numai un parior vechi ma intelege, ca mai comenteaza unii sa se afle in treaba cand habar nu au de fenomen E BOALA GREA

| TFL007 a răspuns (pentru Catalin77945):

Ce vreau sa subliniez prin ultimul comentariu daca tatal lui e un parior de genul care scapa miliarde la un gol pe un meci sau doua e imposibil SA IL FACI SA SE LASE DE VICIUL ASTA

| TFL007 a răspuns (pentru Catalin77945):

2-4 meciuri pe bilet in combo de cota 2 fiecare daca vrei sa faci treaba pe o miza de cel putin 50-100 de lei cam asa se joaca la pariuri daca intr-adevar vrei sa castigi, eu am avut o strategie de genul dar mi-a fost frica sa continui, cu o banca de 3000 in spate poti juca strategia asta, dar repet nu cu mizilicuri de 1, 50 ca nu faci treaba

| TFL007 a răspuns:

Depinde, daca joaca de ani multi iti spun cu toata increderea ca nu mai are scapare

| TFL007 a răspuns:

Daca mai si pierde la pariuri la un meci sau doua zilnic e practic imposibil sa il faci sa renunte

Răspuns utilizator avertizat
| geoor a răspuns:

Cea mai bună soluție la care mă pot gândi este să își ocupe timpul cu altceva cum ar fi "umblatul" pe la mașină, sportul, să mai facă modificări prin casă, dai un var, schimbi chiuveta, dar tu nu prea ai cu ce să îl ajuți, trebuie să vrea el, și să uite de prostiile alea. Ce e mai rău e că poți fi bombardat de reclame de la mafioții ăștia, chiar zilele trecute am primit reclame de la netbet și despre cât de relaxant e, sau ăștia de la Vlad cazino și maimuța de Bordea. Sper să fie totul bine și să renunțe!