| RECAT9841 a întrebat:

Salutare TPU, am nevoie de ajutor, sunt un parinte care are nevoie de ajutor, am un adolescent cu probleme, fiul meu are 15 ani si este in clasa a 9 B, nu stiu ce sa ma mai fac cu fiul meu si o iau razna cu el, el nu vrea sa invete, nu vrea sa asculte si sa ne inteleaga, ne ridica vocea, este foarte violent, si cu sora lui la fel, vorbeste foarte urat, se joaca jocuri violente pe calculator precum jocuri gta si cese go(adica jocuri cu impuscaturi), este foarte nervos, este mereu suparat, este foarte agitat, scoate sunete incontinuu si face gesturi pe strada si isi tot baga mana in pantaloni pe strada de fata cu toata lumea.Tot incerc sa ii explic fiului meu ca nu e bine ce face si ce se joaca el si tot nu vrea si tot incercam sa ii vorbim frumos cu fiul nostru, il tot cert si il tot amenint, am fost si la psiholog cu el de foarte multe ori si niciun rezultat, astazi i-am luat cablul de la calculator, telefonul si televizorul si dupa a reactionat la nervi si a urlat la mine insistand sa-i dau gadgeturile inapoi, adica dupa ce i-am luat gadgeturile s-a enervat pe noi si m-a amenintat ca daca nu ii dau gadgeturile inapoi o sa se enerveze si mai rau si o sa ne loveasca si ca o sa ne ureasca pe totii, inca incerc sa il supraveghez si niciun rezultat, ce as putea sa il facem pe adolescentul sa ne asculte hotararile pe care i le-am luat si cum as putea sa il facem pe adolescent sa se schimbe si sa ne asculte? dau funda.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ciudat!

| sierra1 a răspuns:

și zici că i-ai tăiat TOATE fondurile și accesul la net, telefon, bla-bla-bla?

| Mosotti a răspuns (pentru sierra1):

Nu are ce sa mai faca, ii simte slabi pe parinti si de aia face asa, ca daca avea un tata ca lumea, rezolva ala rapid problema.
Si daca i-ar taia tot, ii ameninta sa le dea inapoi, si ei slabi dau.

Am zis o varianta, ca prea au facut ce a vrut el pana la varsta asta, si deci asta e rezultatul.
Daca nu, si e genetic rau, e mai grav.

| Mosotti a răspuns:

Nu stiu de ce am impresia ca asa l-ai cam invatat de mic cumva, e doar o parere, poate gresesc, cred ca prea i-ai suflat in coarne si ati facut ce a vrut el, adica cam asa l-ai educat de fapt, si acum se vad rezultatele.

In alta ordine de idei nu ai ce face acum.
Face asa ca ii permiteti voi ca parinti.
Cu mine nu ar face asa, fac pariu pe cat vrei, daca ii f una scurt, sa vezi cum se potoleste.
Dar pe voi va simte slabi.
Nu i-as da nimic cabluri, si daca eram tacsu il pocneam.
Si in ultima instanta daca nu si nu, il pofteam afara sa se duca unde vrea.

Fara masuri mai dure nu ai ce face, daca varianta mea e corecta ca asa l-ati crescut, asa il aveti.
Daca varianta nu e corecta si e rau desi voi l-ati crescut okey, e tot aia, nu prea ai ce face daca nu iei masuri mai dure.
Stie de duritate, nu de vorba buna.

| haileewatson a răspuns:

Schimba psihologul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are cam multe probleme copilul ăla de 15 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai discută cu el.

| DovleacTurbat a răspuns:

O vizita la psihiatru.

| Mosotti a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Cred ca e vb de caracter nu de psihiatru.

| anonimanonim2366F a răspuns:

In primul rand ganditi-va ca va poate face rau, dar mai ales surioarei lui, se poate ajunge la un gest destul de grav, atunci este tarziu, si ai sa regreti ca nu ai facut ceva la timpul potrivit. Cea mai buna solutie este sa il duci la un centru de reeducare, sa ramana acolo pana se va face bine mental, asta este solutia!

| Mosotti a răspuns (pentru anonimanonim2366F):

Ai ma lasa ca nu e buricu pamantului, si tacsu poate sa-l puna la punct, nu poti duce la un centru de reeducare decat daca face ceva rau penal. Daca nu, iti zice sa te speli cu el pe cap, sa ne chemati dupa ce v-a dat in cap, cam asa suna.
Deci daca nu ia masuri dure, nu are ce face, mai exact tatal lui.
La mine intr-o saptamana maxim se potoleste, pe pariu.
Daca vrea cablu de la calc inapoi sa vezi ce cabluri ii dau eu pe spate.
Mai stiu cazuri din astea si s-a rezolvat.

Deci nu e aia solutia care o zici tu.