| Saveryo a întrebat:

A fost Adam si Eva, au avut 2 fii pe Cain si Abel. Lumea s-a inmultit dar cum din incest?
Unii zic ca au avut mai multi fii dar si daca erau 100 tot incest era nu?

Răspuns Câştigător
| Me29 a răspuns:

Pai uite la inceputul lumii, Dumnezeu a tolerat incestul pentru. ca oamenii sa se poata inmulti si pentru ca acestia nu erau asa de pacatosi. Totul pana la un moment dat pana cand Dumnezeu a zis stop gata de acum incestul este pacat laughing Doar prin incest se puteau inmulti.

13 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Din „ incest în incest", au apărut mozaismul și creștinismul.

| Hombre a răspuns:

Si daca a fost incest care e treaba, in conditiile spuse de biblie pornind de la doua persoane cum vroiai sa se inmulteasca facand sex cu caprele?

| Saveryo explică (pentru Hombre):

Evident se ajunge la Evolutionism oricum, alta explicatie nu exista!
Nu mai credeti in Zei, aveti incredere in cea ce construiti cu manutele Dvz
Nu va pierdeti vremea cu Zei ca aveti numai o viata.
Salut Cetatenesc!

| Hombre a răspuns (pentru Saveryo):

Mai cetatene am spus "in conditiile spuse de biblie" nu despre bilbie era vorba?

| LgMihail a răspuns (pentru Saveryo):

Alexandru cel Mare - acel colosal cuceritor si filozof - a vrut sa dea o lectie celor ca tine: a cerut ca atunci cand va muri, mainile sa-i fie scoase afara din sicriu si palmele desfacute, ca sa arate la TOTI ca nu pleaca cu absolut NIMIC material!

Nu imi voi pune najdejdea in "manutele" mele, ci in Cel ce m-a facut cu Mainile Sale.

Si, da, incestul era admis, la fel ca si poligamia, pentru procreere.
Ia si verifica ce "descopera" (spre stupoarea lor), evolutionistii:
http://www.scribd.com/doc/67448981/Adam-Eva-si-Noe-fata-in-fata-cu-genetica

Daca tot susti cu tarie "evolutionismul" inseamna ca ai o minima pregatire stiintifica, atat cat sa poti sa-l intelegi (macar in parte). Sper sa intelegi notiunile de genetica si sa te folosesti de ele.

| OOOLEOOO a răspuns:

E cam complicat de scris, asa ca iti voi lasa un site:

http://ortodoxiatinerilor.ro/......ncest.html

Sarbatori fericite :D

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai esti primul care pune intrebarea asta, azi.cauta mai in urma ca o mai gasesti de jdemii de ori.si raspunsele la fel.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Adam si eva au avut 2 copii unul din ei la omorat pe celalalt apoi unu din ei s-a casatorit cu o femeie necunoscuta cum?
daca era incest se nasteau copii cu malformati genetice iar acea malformatie o regaseam in adn din pacate pentru crestini nu sa gasit asa ceva din contra sa gasit ca aveam acelasi stramos cu cimpanzeii

| ateuNEGATIV a răspuns:

Gandeste si tu daca adam cu eva au facut copii si copii aia au facut copii inseamna ca si in prezent suntem toti fratii

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Adam si Eva au avut zeci de fii si fiice (spune in Biblie, insa numai primilor trei copii le-au fost mentionate numele). Acesti fii si fiice s-au casatorit intre ei, avand la randul lor alti fii si alte fiice, pana cand Dumnezeu a venit spunandu-le sa nu se mai casatoreasca fratii intre ei.

| MrsDraguttza a răspuns:

Adam si Eva au avut fii si fice care s-au casatorit intre ei
Atat
Nu e greu de retinut

| SabbSunshine a răspuns:

Am avut si eu o perioada in care imi puneam astfel de intrebari, si daca mai vrei iti mai dau eu pana te saturi dar cel mai bine, si asta am facut si eu "crede si nu cerceta".

| IsaNikki a răspuns:

Si eu am aceeasi intrebare!