| ateuNEGATIV a întrebat:

Ateii şi agnosticii ştiu mai multe despre religie decât credincioşii

ce parere aveti?
http://www.adevarul.es/......edinciosii

4 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

1 Corinteni:14 Dar omul firesc nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci pentru el sunt o nebunie; şi nici nu le poate înţelege, pentru că trebuie judecate duhovniceşte.

Un om care nu îl are pe Dumnezeu nu are cum să ştie mai multe despre credinţă şi despre Cuvântul lui Dumnezeu decât un credincios, decât un om care umblă în căile lui Dumnezeu şi cere înţelepciune pentru a înţelege şi a cunoaşte.
Iar începutul înţelepciunii este frica de Domnul!
Pentru că un simplu om nu îl poate înţelege pe Dumnezeu, cu atât mai mult lucrările lui, deoarece trebuie să ai o minte duhovnicească, înnoită de Duhul lui Dumnezeu, nu firească, pentru că mintea omului este limitată.

| Esperança a răspuns:

Eu una nu dau bani la nici un popa pentru nici o slujba. Eu pe Dumnezeu l-am descoperit singura, nu prin intermediul cuiva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Esperança):

Cum l-ai descoperit? Ai putea sa ma ajuti si pe mine? pls, sunt putin pierdut...

| Esperança a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă nu citeam răspunsurile tale anterioare cu privinţă la creştini şi Dumnezeu, te-aş crede. Dar aşa eşti doar un măscărici care nu face nimic altceva decât să ia Numele Domnului în deşert şi orice ţi s-ar spune nu ştii decât să jigneşti.
şi când chiar o să vrei cu adevărat, să Îl cunoşti pe Dumnezeu căuta-L, fără falsitate şi ipocrizie.
Până atunci mai lucrează la caracterul tău şi poate, mai stăm de vorbă!