| PrisonBreak112 a întrebat:

Am si eu o întrebare. Ma cunosc cu o fată de ceva timp cam câțiva ani de zile și vreau sa ma căsătoresc cu ea. Problema este ca ea este de religie penticostala iar eu creștin-ortodox. Se poate căsătoria între un ortodox şi un penticostal? Și dacă da mai apare o întrebare. Copiii la ce cult se vor boteza? Ca la noi la creștini ortodocși se botează în primele luni de viata iar la penticostali abia la 15-16 ani. Nu cred eu ca ar fi dispusa sa renunțe la cultul ei pentru mine și nici eu nu îmi schimb religia pentru ea dar ne iubim. Deci este sau nu posibila căsătoria? Va mulțumesc

21 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu prea merge. Penticostalul nu va accepta pupatul icoanelor, ortodoxul nu va accepta glosolalia. Si mai sunt si alte diferente.
Dar, depinde de cit de mult va intereseaza religia. Daca suficient de mult incit sa aduca piedici in relatie, trebuie sa va ginditi serios.
Bunicii mei au fost el ortodox, ea catolica. Si a fost un camin divin. Nu am auzit certuri, vorbe urite, sau alte chestii de genul. S-au inteles incit nici moartea nu i-a despartit, dupa moartea bunicului, la ani de zile, bunica mea zicea ca daca era sa o ia de la capat, tot cu el ar fi facut-o, a ramas mereu in inima ei si dupa moarte.

| RAY a răspuns:

Si voi si aia aveti acelasi biblie rolling on the floorrolling on the floor deveniti catolici si gata,e mult mai economic si e o religie mai civilizata,asa ai de ales intre pupat de moaste vs vorbirea in limbi, viziuni si ca il auzi pe dz, plus multa manipulare, spalare pe creier, aia iti controleaza viata, vor sa stie absolut totul despre tine, cum vrei tu

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Nu cred eu ca ar fi dispusa sa renunțe la cultul ei pentru mine și nici eu nu îmi schimb religia pentru ea dar ne iubim."

va iubiti o duda.
daca va iubeati povestile astea cu zei, botezuri erau irelevante.

| Holiday a răspuns:

Casatoria se face la Oficiul de Stare Civila, nu la biserica, si nu este necesar acordul vreunui functionar al bisericii, sau al organizatiei religioase din care faci parte. Nunta poti face si fara preot, pana la urma altul e rolul ei, nu plata unui onorariu catre un cult sau altul pentru o reprezentatie fara nici o noima. Daca vrei circ, poti angaja un clovn la nunta, nu e nevoie de un Batman.
Botezul e doar o traditie, nu aduce vreun beneficiu, deci nu e o problema daca sari peste.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu stiu cum e la ei dar la ortodocsi nu se poate face nunta decat daca amandoi sunt botezati ortodox. Deci va trebui ca ea sa se converteasca si sa se boteze.
Iara daca faci tu nunta la ea si zici ca nu renunti la credinta ta nu e valida casatoria si traiesti in pacat cu ea. Copiii ar trebui sa fie botezati ortodox daca tu esti capul familiei...

Situatie dificila. Singura rezolvare pe care o vad e sa o convingi sa se converteasca la Ortodoxie. Daca te iubeste si te intelege ai toate sansele. Roaga-te si cu voia lui Dumnezeu o sa se convinga ca in Ortodoxie este adevarul si nu la ei la sectanti. Doamne ajuta!

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Da de ce ea sa se converteasca si nu el?
Aaaaa, da ai sa respunzi ca ortodoxia e o religie misogina si femeia e doar o unealta care face ce zice barbatul. Am inteles.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Nu e o religie misogina, vorbesti prostii. Iar in cazul celui care a pus intrebarea nu e obligatoriu ca ea sa se converteasca. Ar mai fi varianta sa-si gaseasca una de aceeasi religie cu el si gata, s-a rezolvat problema.

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Mega misogina.
Femeile sunt niste animale. Fix asa le considera biserica ortodoxa

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Habar nu ai ce vorbesti. Ai vazut vreodata o nunta ortodoxa? Femeia si barbatul sunt incoronati fiindca ambii sunt considerati stapanii creatiei si sa nu vorbim de Maica Domnului care e considerata mai mare si mai sfanta decat heruvimii sau serafimii. Nu mai vorbim de sutele de sfinte femei care si-au dedicat viata lui Dumnezeu si care ne sunt exemple. Acum ca ti-am zis asta ar trebui sa-ti fie rusine ca spui asemenea idiotenii din frustrarea ta personala.
Faptul ca spui asemenea idiotenii arata ca ai avut niste parinti groaznici care nu au stiut sa te educe si acum ai fel de fel de frustrari. Trist, dar ce sa fac, e problema ta sa ti-o rezolvi.

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Femeii nu ii este permis sa intre in biserica mereu.
Femeii nu ii este permis sa fie preot.
Mereu femeia trebuie sa fie roaba bărbatului.

Si citez mizeria asta infecta, cred ca din biblie de undeva

Timotei 2:12 NTR
Nu‑i dau voie femeii să învețe pe alții, nici să aibă autoritate asupra bărbatului, ci să rămână în tăcere.

Mama ce mizerie misogina e citatul ala.

Ps. Le mulțumesc parintilor mei ca nu m au îndoctrinat religios. Chiar o sa ii sun sa le mulțumesc.

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Stii ca femeii la menstruație nu i se permitea sa intre in biserica ca sa nu murdareasca covoarele de aur ale popilor libidinoși? Si le fac si necurate. Ce mizerie misogina

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Imi place ca in modul cel mai convenabil spui ca femeile nu trebuie sa intre in biserica cand au menstruatie, dar uiti complet sa spui ca nici barbatii nu au voie sa intre in biserica dupa ce au avut scurgeri nocturne. Asta uiti s-o zici, nu? Normal ca uiti, uiti intentionat fiindca esti un mincinos care cauta doar sa calomnieze.
Cum sa fie asta discriminare cand nici femeia si nici barbatul nu au voie sa intre in perioada lor de necuratie?

Si cum sa zici ca femeia e roaba? Ce roaba sa fie femeia? Nici macar nu stii ce inseamna cuvantul asta, ca daca ai fi stiut nu ai fi zis o asemenea prostie monumentala. Nu exista niciun rob in crestinism, nici femeie nici barbatul nu sunt robi. Singura data cand suntem robi e atunci cand suntem robii pacatelor noastre.

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ti am citat din biblie, cartea ta de căpătâi cum considera femeia un gunoi. Ce sa mai discutam.

| Panamax a răspuns:

Cel mai inteligent cedeaza.

| Panamax a răspuns:

Aceeasi Marie cu alta palarie catolici,grecocatolici,ortodocsi,protestanți/neoprotestanți,
baptiști,penticostal,luterani,reformați,metodisti,carismatici,
evanghelici, nondenominaționali, Church of God, anabaptiști,
Etc.
Aceeasi poveste penibila cu mici modificari, si fiecare dintre ei cred cu tarie si se bat cu pumnul in piept ca a lor este aia adevarata.
Doar minte le mai trebuie.

| Irinel15123532 a răspuns:

Domnul Iisus Hristos nu ne-a impartit pe culte, unul ortodox, altul baptist, altul penticostal. Toate acestea au aparut mai tarziu.

Biblia spune asa :
Efeseni 4:5-6
Este un singur Domn, o singură credinţă, un singur botez. Este un singur Dumnezeu şi Tată al tuturor, care este mai presus de toţi, care lucrează prin toţi şi care este în toţi.

Daca religia, indiferent de numele pe care il are, nu respecta biblia, acea religie nu este buna de nimic. Dumnezeu nu te va intreba ''Ai fost ortodox sau nu?''
Inaintea Lui Dumnezeu la judecata, nu ne vom putea eschiva si sa ne ascundem dupa o religie.
El ne-a dat biblia, noi trebuie sa urmam invatatura Domnului Iisus Hristos, restul sunt certurile noastre inutile si in loc sa ne iubim unii pe altii pentru ca suntem copiii aceluias Tata, ne impartim pe ''grupuri de joaca'' si ne certam intre noi.
Daca voi va iubiti, si acceptati amandoi sa urmati invatatura Domnului Iisus Hristos, nu vad o problema, dar sa fiti de comun acord, nu sa incepeti discutia dupa casatorie, pentru ca va fi prea tarziu si riscati sa ajungeti la divort.
Eu sunt botezat crestin ortodox, dar cunosc bisericile penticostale, baptiste, adventiste, am fost si obisnuiesc sa ma duc cand sunt in deplasare si nu sunt aproape de casa.
Iti pot spune ca biserica penticostala respecta firul biblic, nu este o erezie. Fereste-te de Martorii lui Iehova, ei au o invatatura schimbata si eretica.
Dar revenind la subiect, nu este o problema in sine, tine doar de orgoliul vostru, biserica penticostala este ok, la fel ca si cea ortodoxa, desigur exceptand acele traditii ortodoxe care nu sunt biblice, cum ar fi pupatul moastelor sau inchinarea la statui. Acestea sunt traditii omenesti, noi trebuie sa urmam invatatura bibliei, dar ambele sunt in regula. Cerceteaza, vezi ce invatatura se ofera in biserica ei, si daca este biblica si respecta adevarul este ok, depinde de tine ce alegi.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Iar minti, biserica catolica si ortodoxa au fost primele apoi dupa mult timp au aparut sectele fanatiste

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu va puteti pune de acord din punct de vedere religios, este bine a se evita casatoria, deoarece vor fi multe neintelegeri si dileme.

| marinaru777 a răspuns:

E un fel de pact cu diavolul, in timp diferentele isi vor spune cuvantul.Vezi daca e hotarata sa treaca la crestinism altfel nu merge.Ai vazut apa cu uleiul sa fie compatibile?