| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Din ce motive catolicii aleg incinerarea in detrimentul inmormantarii, spre deosebire de ortodocsi, care o prefera pe cea din urma? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| dolceromania a răspuns:

Spatiu mai mic, iar uni cred ca daca esti ars Dumnezeu nu mai poate sa te readuca la viata, chiar Biserica Romano-catolică practica aceasta metoda cu asa zisi răi.Au ars milioane de oameni cu speranta sa nu-i mai vada niciodata, cred ca vor avea o surpriză!

5 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu prea am vazut nicaieri catolici sa prefere incinerarea și deși nu sunt extrem de familiarizat cu dogmatica catolică sincer nu cred că e permisă incinerarea in catolicism

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Sunt 2 religii catolice: Greco catolici și Româno catolici. La mine in sat sunt doar greco catolici care nu incinerează morții. La româno catolici nu știu cum se procedează. Eu cred că e păcat. Dar la româno catolici e posibil orice. Se consideră de majoritatea denominațiunilor religioase că papalitatea este Anticristul.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu sunt 2 religii diferite. E o singură religie care are 2 rituri diferite. Ritul este aspectul exterior, estetica. Dogmatic vorbind greco și romano (nu româno) sunt aceeasi religie.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Eu am scris corect. De obicei recitesc toate postările. De ce a apărut romano nu știu. Folosesc telefonul și nu calculator. Exista diferente majore. La greci catolici preoții se căsătoresc, nu serbează pastele în aceiași data nu sunt subordonați papalității etc.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Stiu ca exista diferente dar acele diferente sunt de rit, adica sunt diferente exterioare. Religia e aceeasi pentru ca ambele rituri îl recunosc pe papă și dogma catolica ca suprema.