| Anonymus314 a întrebat:

Buna tuturor, am observat ca multi dintre atei se mira ca sunt ignorati si restul... considerandu-i pe cei care le dau ignore, niste lasi. Nimic mai fals, din moment ce tu iti bati joc de religia mea o sa obtii un ignore de la mine, nu din lasitate, ci din principiul ca "cel mai destept cedeaza primul". Acum am cateva intrebari pentru voi:
1. Pentru ce mai cereti argumente pro si contra existentei lui Dumnezeu daca stiti foarte bine ca nu veti crede, si vreti doar sa porniti un circ?
2.De ce te miri ca iei ignore atat timp cat stii foarte bine ca iti place sa scrii replici de genu:
"cre(s)tin" sau "linge-oase"?
3.De ce postezi la o intrebare cu un subiect foarte inteligibil un raspuns foarte stupid cum ar fi: "Ca sa fure popa bani"? sau mai stiu eu ce.
4.De ce spui ca nu exista Dumnezeu atat timp cat stii foarte bine ca nu poti dovedi faptul ca universul a fost creat de altceva?
5. Ce semne vreti ca sa credeti? E inutil orice am face, chiar de ar invia mortii, tot n-ati crede.
6. Daca orice om care ar spune: "Dumnezeu nu exista" ar muri pe loc, ati crede? probabil da, vedeti cum omul tinde mai mult sa creada in moarte decat in viata?
7.Astept niste raspunsuri decente, m-am saturat de nesimtiti care isi bat joc de religia mea.

Răspuns Câştigător
| Danyelusha a răspuns:

Sa sti ca iti dau perfecta dreptate. Si eu m-am saturat sa isi bata toti joc de religia mea, adica ce vina avem noi ca ei nu cred in Dumnezeu. Dar o sa vina un moment cand o sa le para rau de tote jignirile si de toate argumentele false pe care le aduc. Sa sti ca sunt alaturi de tine si te sustin.
Mult noroc!

23 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Buna,religia ta suge lacrimi de maimuta, cre(s)tin ce esti.Pa,pa! laughing

| aliceinchains a răspuns:

Da, știu, te referi la întrebarea mea. Și NOname am văzut că pusese o întrebare de genu...eh, subscriu la ce-a spus Kultanainen și Dumnezău.

| mgtow a răspuns:

Lasa ca mai sunt si crestini care cred in Dumnezeu si eu te sustin.

| DomineRex a răspuns:

Pot spune ca marea majoritate a crestiniilor cand ii contrazici au porniri nu tocmai sanatoase, tocmai am primit un ignore de la un user ca i-am spus ca dumnezeu este crud si imoral, fara jigniri si i-am si argumentat de ce...astia is crestinii nu doresc argumente impotriva si doar pro, mai sunt si exceptii nu pot sa ii bag pe toti in aceeasi oala...

| Vladuthz a răspuns:

Nesimtiti care isi bat joc de religia ta, dar in alte intrebari cand eu aveam diverse discutii cu diversi oameni, nu te bagai peste mine si ma insultai fara sa-ti fi zis eu tie nimica? Copil nedezvoltat ce esti, daca erai in fata mea rupeam m*** in tine.

| Anonymus314 explică:

Gresit, as putea spune ca nu ma pun in mintea prostilor...

| muffy1 a răspuns:

Nu imi pasa cine te injura si cine iti insulta credinta, e treaba lor si treaba ta sa te porti cu ei cum vrei, dar sunt 2 lucruri pe care vreau sa le comentez,
1-ce intelegi prin a-mi bate joc de religia si credinta ta? injuraturi si insulte? sau daca prin a aduce argumente de ce nu cred si de cce nu e reala sau asa.sau a scpune ca nu exista inseamna bataie de joc, fara sa aduc injurii consiuderi tot insulta? pentru ca de e a doua, ai mari probleme cu libera alegere si libertatea de exprimare, mai ales pe net, de nu vrei ca cineva sa te contrazica nu posta lucruri religioase, bine asta doar i ncaz de e a doua chestie, poate te referi strict la vorbe urate postate de idioti
2-punctul 4 si 5 sunt nonsensuri logice, e pe ideea nu ai fost in alta galaxie, de unde stii ca nu e facuta din zahar ars? la fel si faptul ca de ce zic ca nu exista dumnezeu ca nu pot dovedi asta, e adevarat, dar nici tu nu poti dovedi ca exista, tu alegi sa crezi in ceva fara dovezi, deci nu imi poti cere mie sa cred in asa ceva ca ce, nu stiu cum a fost creat universul? da, bun, poate a fost creat de testoase, am la fel de multe dovzi ca si tine sa zic de cine a fost creat, marea testoasa l-a teleportat, dovedeste ca nu e asa? nu poti, poti doar sa zici ca nu crezi ca e asa si crezi ca dzeu l-a creat.
bine acu vine partea cu ce stim de creearea universului, si stim destul de multe, big bangul chiar de e momentan o teorie, are f multe dovezi sa il spijine, zgomot rezidual, caldura reziduala, radiatie, forma universului, se stie varsta si modelul universului...sunt multe, deci stim cum a fost creat universul, poti sa argumentezi spunand ca dzeu a creat big bangul, dar la fel, e o credinta, e a ta, nu e nici o dovada pentru asta, si nu ai nici un drept sa imi spui mie ce sa cred doar pentru ca nu stiu ce sau cum a fost creat big bangul
la punctu 5 e o mare problema, daca ai invia mortii poate am crede, da asta e, o spui de parca ati adus toate dovezile posibile pentru existenta lui dzeu si noi nee, inchidem ochii...nu e asa, nu ai nici o dovada, si cand zic dovada nu ma refer ca a aparut in paine si unii au vazut in asta prezenta unui zeu, nu dovada stiintifica irefutabila, cum ar fi de invii morti, e stiintific de necontrazis ca mortii au inviat, pana atunci incetati sa spuneti ca aveti dovezi, nu aveti, e doar o simpla credinta, si cum tu ai dreptu sa o spui sus si tare pe net, si eu pot demola credinta aia tot pe net si sa zic ca e irationala si e o poveste de adormit copii, e dreptul meu, si pana acum avem dovezi ca universul e asa cum a fost descris de stiinta nu de biblie, cand vei putea contrazice intreaga stiinta poti spune ca credinta ta e adevarata, pana atunci ramane doar a ta, si nu are legatura cu nici un alt om

| Anonymus314 explică (pentru muffy1):

1. Exact la ei ma refer, daca imi aduci argumente pro si contra sunt de acord, dar cand imi vii cu vorbe urate si tot tacamul, ma supar.
2. Teoria big-bang nu este o teorie completa, nici nu are o baza sigura, este doar o teorie.
Astfel, nu putem dovedi complet, nici de o parte nici de alta din ce s-a format universul, insa varianta ca o Fiinta Atotputernica sa fi creat universul mi se pare mult mai credibila decat big-bangul.

| muffy1 a răspuns (pentru Anonymus314):

Da bun, crezi ce vrei, serios, nu sunt credincios, da cred ca societatea se bazeaza in primul rand pe respectarea credintei si personalitatii fiecarui individ, majoritate sau minoritate
dar nu schimba ce am spus, e doar credinta ta, nu idi da dreptul sa ma intrebi de ce nu cred in dumnezeu pentru ca nu pot dovedi asta, de faci asta intri in sfera credinta mea e lege si am dreptu sa ma intreb de ce nu o au toti...e dreptul me sa nu cred si sa zic ca nu exista, nu imi demola dreptul, demoleaza-mi argumentele, dar niciodata dreptul de a avea pareri si credinte, crezi in dumnezeu, foarte bine, dar crezi pentru tine, nu crede pentru altii

| Catalinnna a răspuns:

Ai dreptate. Din fericire, mai devreme sau mai tazriu, unii se aproprie de Dumnezeu si isi dau seama cat au gresit in acest timp. stie Domnul cum sa le randuiasca pe toate

| sinx a răspuns:

Cam aceleasi intrebari le-a pus si naturalpronatura insa intr-o alta forma. Iti dau paste aici si tie la ce i-am raspuns lui. Ar mai trebui sa stii ca sunt ateu si am trecut de 25 de ani, deci nu scrie un pustan lipsit de respect.

Naturalpronatura: -Cum puteti trai printre atatia oameni care vorbesc de Dumnezeu si cred in Dumnezeu?
Raspuns: Este exact cum as trai, spre exemplu, in China. Ma uit la ce obiceiuri au, eventual incerc sa particip la ele sa nu ii supar pe ceilalti, dar fara a avea o semnificatie aparte pentru mine. Daca toti cred in Dumnezeu si eu nu, ce solutii as avea? Daca stau bine si ma gandesc, singura solutie care nu afecteaza nici crestinii nici ateii este ca fiecare sa isi vada de treaba lor, eventual pot fi prieteni, colegi, etc, fara a pune prea mare accent pe religie.

Naturalpronatura: -Cand vine Craciunul,se celebreaza Nasterea Lui Isus.
Desi cu asta nu sunt de acord, caci nu spune nimeni ca Isus s-a nascut pe 25 ianuarie, nu sarbatoresc in mod special. Daca o fac, singurul motiv este ca nu vreau sa stau izolat intr-un colt de camera si ceilalti la masa. Cand o sa am copil o sa fac pe Mos Craciun, desi este in contradictie cu convingerile mele, pentru ca altfel s-ar simti prost ca la el nu a venit mosu` iar la ceilalti copii da. O fac pentru ca intr-un mediu in care majoritatea sunt crestini, copiii care nu primesc cadouri s-ar putea simti diferiti. Sunt prea mici sa inteleaga asa ca nu lupt cu morile de vant.

Naturalpronatura: -Peste tot Merry Christmas(Nasterea lui Isus),(pe sacose,pe magazine,la televizor)
Raspuns: este ca si cum as vedea peste tot Cora, sau Carrefour. La un moment dat nu le mai dai importanta. Stiu ca si cei din magazine si cei de la tv folosesc imaginile astea DOAR in scop comercial, deci nu sunt deloc de pus la suflet.

Naturalpronatura: -Se fac cadouri
Raspuns: In mod normal cei dragi ar trebui sa primeasca cadouri de fiecare data cand situatia financiara permite, nu numai de craciun. Pentru mine, indiferent ca primesc cadoul de craciun sau in oricare alta zi, tot aia e. Ma bucur si ii sunt recunoscator celui care mi l-a dat.

Naturalpronatura:
Peste tot biserici,In fiecare cartier,in fiecare sat etc.

-Apoi,la botez(si banuiesc ca ati fost botezati desi sunteti atei)

-La nunta

-La inmormantare(cand va mor cei dragi nu va puteti sustrage de la inmomantare)

-Tot timpul auziti expresia Doamne ajuta(la examene,in anumite momente de suspans,la doctor.etc)

-La paste.Cristos a inviat!Adevarat a inviat!

-Ora de religie la scoala.

-Batranii la care din 3 cuvinte unul este Dumnezeu.

-Icoane,cruci(lantisoare cu cruce),sfant cruce peste tot.

-Preoti,calugari,calugarite.

-Acuma se apropie Craciunul,vin colindatorii,sa aminteasca de Nasterea lui ISUS!

Raspunstonguereotii, calugaritele, etc. nu inseamna nimic pentru mine. Sunt un fel de functionari publici care fac tot ce li se cere pentru a-si castiga painea. Legat de ore de religie, toate simbolurie si tot ce ai amintit tu, ma lasa rece. Pentru mine nu inseamna nimic, dar nici nu sunt impotriva lor. Daca maine oamenii vor sa zugraveasca tot orasul in roz este decizia lor. Daca nu imi convine, imi iau bagajele si ma mut. Nu ma obliga nimeni sa stau printre crestini. Este alegerea mea. Poate ar fi mai interesant sa stau in China sau India, doar pentru ca nu cunosc obiceiurile religioase, dar intr-un final tot aia ar fi. Singura diferenta este ca cele crestine nu imi starnesc nici macar curiozitatea.

Naturalpronatura:-Infinitul Universului,si faptul ca tot timpul ar putea interveni intrebarea"-Ma dar totusi,e "ditamai" Universul,nu putea sa apara asa .din nimic.Oare daca au credinciosii astia dreptate?
Raspuns: Eu cred exact inversul. De ce ar fi nevoie de ditamai universul cand noi traim inghesuiti pe o amarata de planeta? Unde mai pui ca universul este un mediu extrem de ostil si probabil va fi foarte greu accesibil rasei noastre si intr-un procent insignifiant. Teoria big-bangului nu presupune ca universul a aparut din nimic. In univers nimic nu apare, nimic nu dispare, totul se transforma.

Naturalpronatura: -Si de ce se zbat credinciosii astia ,pe strazi cu Biblia in mana,sa ne convinga ca exista Dumnezeu?Nu au altceva de facut in timpul liber?
Raspuns: Chiar? De ce? Nu pot sa-i inteleg. Totusi parerea mea este ca acest sistem numit religie este pus atat de bine la punct incat este foarte greu sa dea eroare. Este un fel de caracatita, care cu cat devine mai mare, cu atat e mai greu de combatut. Sefilor bisericii le convine sa aiba cat mai mult credinciosi si de aceea incurajeaza crestinizarea oamenilor inca de cand se nasc, pentru a fi aproape siguri ca o sa ii aiba in ograda. Partea cu biserica privita ca si institutie sunt convins ca este extrem de corupta si lipsita de valori morale. Vorba aia, banu` sa iasa.

Naturalpronatura: -Dar Betleemul ala?De ce il viziteaza atatia oameni,milioane in fiecare an,sa vada mormantul lui Isus,si alte edificii istorice(si in acelasi timp religioase)
Raspuns: Dar templul lui Solomon? Dar statuile lui Buddha? Fiecare religie are simbolurile ei, dar asta nu insemna neaparat ceva. De ce ar inseamna mai mult pentru mine Betleemul decat o statuie de-a lui Buddha?

Naturalpronatura: -Dar faptul ca uitam sa ii amintim pe Stalin, Hitler,Nero si alti TIRANI care au facut rau umanitatii,dar ne luam de Isus,de -------Dumnezeu,si dam exemple greseli pe care le-au facut oameni rai care au patruns in religie.alti tirani la randul lor,in loc sa il ------Vedem pe Dumnezeu in oamenii simpli care se roaga si cred cu adevarat,si sunt milostivi.
Raspuns: Diferenta majora intre cei pe care tu ii enumeri si Iisus este ca ei sunt etichetati ca si personaje malefice, persoane carora li se dorea moartea, pe cand Iisus este in continuare ridicat in slavi desi in numele lui au murit milioane de oameni. Daca nu se face nici o crima in numele lui, zau daca aveam ceva impotriva, dar asa, pot macar sa stau sa imi pun intrebarea, nu?

Naturalpronatura: -Dar miracolul nasterii?Si cand mai spun unii V-a dat Dumnezeu un copil frumos!

Nasterea nu este neaparat un miracol. Orice animal are urmasi, deci nu noi suntem aia mai speciali. Puteam la fel de bine sa ne inmultim prin oua si atunci nu mai era chiar asa de special. Parerea mea este doar ca rasa umana a evoluat atat de mult din punct de vedere fizic incat s-a adaptat mediului aproape perfect.

Naturalpronatura: -Dar zilele onomastice?Cand oamenii isi serbeaza ziua in cinstea unui Sfant ce si-a dedicat viata slujirii lui Dumnezeu.
Raspuns: Nu toti isi serbeaza zilele onomastice. Si eu am al doilea nume unu care are reprezentant in calendarul ortodox dar nu inseamna nimic pentru mine. Raspund politicos cand primesc urari si atat.

Naturalpronatura:-Dar RAUL pe care il vedeti in oameni,nu va duce cu gandul la faptul ca Satan exista?Si ca usor usor pune stapanire pe unii oameni?Dar injuraturile?(in care multi se descarca tocmai pe -Dumnezeu,Biserica,sau Cruce aducand aminte inevitabil de acestea
Raspuns: Pai daca Satan face atat rau, cel care l-a creat pe Satan, ce-a facut? Se presupune ca Dumnezeu este atotstiutor, deci stia ce o sa iasa din Satan. Totusi de ce l-a mai creat? Sau daca este atat de puternic, de ce nu il zdrobeste?

Naturalpronatura: -Dovezile constante,istorice si religioase ca Isus a existat,si si-a pus clar amprenta asupra omenirii rastignindu-se pe cruce pentru ca noi sa credem,desi umbla in haine sterpelite(si nu era vreau conducator plin de bani si putere)
Raspuns: Sunt mai multe dovezi despre existenta extraterestrilor decat despre Iisus. Nu neaga nimeni ca a existat dar eu cred ca nu a fost ceea ce se spune. Stiinta confirma alta teorie decat cea creationista. De exemplu Dumnezeu a facut soarele in ultima zi, dar totusi cum se poate stii cand a trecut o zi daca nu exista soare? A facut plantele inaintea soarelui desi orice copil stie ca fara soare nu exista plante, etc.

Naturalpronatura: Craciun fericit!Cristos a inviat!Doamne ajuta!
Raspuns: Daca un om necunoscut iti zice pe strada buna-ziua ce faci? Eu unul raspund politicos inapoi si asa fac si cu cele mai sus amintite. Ar fi chiar lipsit de politete ca cineva sa te salute, indiferent cum si tu sa nu ii raspunzi.

Naturalpronatura: Bineinteles credinciosii adevarati sunt din ce in ce mai putin EXACT asa cum scrie in Biblie si in Coran,ca vor fi din ce in ce mai putini,dar totusi sunt.(doar suntem in secolul 21,si esti inapoiat tare sa mai crezi)
Raspuns: Nu cred ca stie nimeni cati credinciosi adevarati sunt si daca nu sunt credinciosi atat de multi la numar cum se crede, ce rost ar mai avea intrebarile de mai sus? Inseamna ca pana la urma traim intr-o tara nu mult prea credincioasa, nu?

Naturalpronatura: Deci Ateii va rog sa imi spuneti cum puteti trai inconjurati de toate astea?
Raspuns: Tu daca ai trai printre atei, ce-ai face? Ai incerca sa le schimbi convingerile sau te-ai ''da dupa ei''? Eu cred ca nu. Asa si cu mine care sunt ateu. Daca intr-o casa pot convietui un caine si o pisica, eu de ce nu as putea trai cu un crestin alaturi? Faptul ca are o convingere religioasa nu il face cu nimic mai diferit sau mai special. Suntem absolut egali si chiar daca mai avem discutiile astea in contradictioriu pe aici, sunt convins ca ne-am simti bine la un vin fiert impreuna. Ceea ce se intampla aici este un fel de razboi femei-barbati sau blonde-brunete. Desi nimeni nu pune mare accent pe asta in viata de zi cu zi, aici pe internet, probabil si din lipsa de ocupatie ne dam cu parerea. Sincer sa fiu, habar nu am ce religie au prietenii mai, sau daca au sau nu vreo religie. Daca maine as afla ca unul este ateu, evreu, satanist sau mai stiu eu ce alta religie, zau daca mi-ar pasa. Pentru mine conteaza omul, nu religia. Nu toti ateii sunt rai sau rau intentionati, insa daca ne sunt cerute argumentele potrivit carora nu credem si noi le exprimam, dupa aia suntem pusi la zid.

Scuzati eventualele greseli dar am scris vreo 4 pagini si nu le mai citesc a doua oara.
Astept pareri si comentarii legate de ce am scris.
O seara buna tuturor.

| Danyelusha a răspuns:

Uite, incerci sa le explici frumos sa nu isi mai bata joc de noi si tot dejeaba. Se incapataneaza si mai tare. Nu avem cum sa ii aducem pe calea buna.

| Anonymus314 explică (pentru Danyelusha):

Nu, ei sunt printre putinii atei cu inteligenta.

O zi buna sa ai!

| Danyelusha a răspuns (pentru Anonymus314):

Poate, dar mi-au votat raspunsul cu "stupid" si nefolositor" doat pentru ca mi-am exprimat parerea.
O zi buna, de asemenea!

| DomineRex a răspuns (pentru Danyelusha):

Pai si daca nici nu incerci e mai bine? Sa stii daca ai avut dreptate in tot acest timp pe tine o sa dau vina la judecata laughing ca nu ai putut sa te documntezi mai mult si sa vii cu argumente inteligente sa ma convingi sau ca ai renuntat atat de repede.Ce ai de pierdut daca iti exprimi parerea? Nu imi spune ca chiar iti pasa de voturile primite laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!

1.Deși nu sunt atee, și nu știu cum e să fii ju=ignit cum ești tu nu mă înjosesc să fac circ sau să râd de cei care sunt de altă religie fiindcă așa a vrut Dumnezeu.Eu nu caut argumente nici pro nici contra, nu mă bag la faza cu ateii.

2.Nu sunt atee, deci nu fac asta.

3.Nu fac asta dar majoritatea lumii o face fiindcă...așa suntem noi, proști.

4.Cred în Dumnezeu mai mușlt ca oricine.

5. Poți să îi lovești în față pe atei cu dovada, că tot nu ar vedeao.

6.Eu nu aș crede.De unde să știu că acel semn e de la Dumnezzeu sau că nu așa mi-a fost scris?

7.Sunt creștin-ortodox,lumea ateilor nu o înțeleg, dar mi-ar fi de folos un răspuns de al tău la întrebarea mea, mulțumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. eu as crede si in Mos Craciun numai ca saraca mama a fost demascata prea devreme.Din moment sunt jumatate musulman si jumatate crestin, era inevitabil sa fiu nedumerit si sa nu cred orbeste, pentru ca fiecare religie incearca sa-si atraga adeptii.Acum o sa recunosc ca daca ambii parinti erau de aceeasi religie as fi inchis ochii si as fi mers mai departe cu tot circul religios.Soarta!
2.Irelevant.
3.Nu percep discutiile religioase ca fiind foarte inteligente.se merge orbeste pe un anumit tip de manipulare si se vorbeste despre termeni care nu au fost demonstrati.Mai bine prefer sa ma bag in seama la un seminar al cavalerilor Jedi.
4. In lipsa de "altceva", preferam in locul zeului suprem, o veverita cu puteri miraculoase.De exemplu: nici eu nu stiu cine mi-a zgariat masina, dar in lipsa de altceva, cred ca dupa exemplul tau, voi da vina pe ceva divin.
5.Palpabilitate, discutii cu divinitatea PERSONALE(si fara vrajeli de tip "esti necredincios, El nu va vorbi cu tine"). Inviatul din morti cred ca imi va aduce cea mai mare satisfactie.Ce bine ar fi ca dupa ce te-a taiat trenul in doua, sa te cosi la loc si sa pleci mai departe.
6.Irelevant din moment ce n-are nicio logica si niciun punct comun de plecare, nici macar in mitologie n-am auzit astfel de "Incantatii".
7.Iti respect religia atat timp cat nu ma afecteaza, in schimb daca cineva atenteaza la bunurile mele personale, integritate bla bla bla, il dau in judecata.

| Anonymus314 explică (pentru anonim_4396):

5+6: foloseste-ti imaginatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Speeder96 si eu sunt impotriva lucrurilor negative sau care pot provoca / sasi raspund 1 eu unu nu numai cer nimic m-am convins de mult ca nu exista dumnezeu 2 eu nu am scris de astea dar corect nu-i frumos sa jignesti religia omului fiecare crede ce vrea 3 observ ca multi au ura pe biserica si se dau atei aia nu sunt atei si satanisti moderni, sau cum le spune un ateu adevarat nu poate ura ceva in care nu crede 4 universul s-a format in miliarde de ani totul a inceput cu big bangul dovezi cea mai indepartata stea are 14, 6 mld de ani, sa fotografiat spatiu de catre un satelit care folosea elctromagnestismul, infrarosu din nou o noua dovada ca universul a fost la un moment dat strasns undeva, punct de singularitate 5 eu as vrea sa mi se arate dumnezeu doar atat sigur iau ignor de la tine 6 mas intreba de ce moare? 7 eu numi bat joc de religia nimanui voi va bateti joc singuri prin ura care o aveti in voi majoritatea sunteti niste ipocriti, mincinosi, tarfe cu 2 fete care se dau mari sfinti de fapt sunt diavoli in pantece inca astept un crestin adevarat care sa respecte poruncile lui isus atunci voi crede

| Anonymus314 explică (pentru anonim_4396):

1. e dreptul tau de a alege.
4. punctul de singularitate si ordinea perfecta din univers nu prea echivaleaza
5. nu iei ignore
6. e un exemplu, o luam prin absurd.
7. fiecare are defectele lui raymusic, nu cred ca vei gasi un astfel de crestin, a existat un singur om(care nu era om) care a respectat totul si nu a avut nici un pacat, acela este Mantuitorul Iisus Hristos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonymus314):

Ce ordine perfecta vezi tu in univers, e un haos total

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt dintre cei ce au dat ignore dupa trei ani de dezbateri religioase, jigniri reciproce, si comportament din parte-mi necorespunzator credintei mele.consider neavenit sa-mi pierd timpul inutil cu useri care nu au nevoie de ajutor spiritual, sau explicatii atat cat le pot da, crestine ci doar cauta sa jigneasca sa aiba comportament infantil care la 10 ani il inteleg dar de la 14-15 ani nu-l mai aprob. ignor nu e lasitate, ci doar o evitare de a discuta cu persoane incapabile sa inteleaga si pe ceilalti care nu fac nici un pas spre intelegere si discutii cilivizate, ci dimpotriva.in trei ani am incercat toate caile posibile .inutil.credinta unui crestin e ceva intim.ateismul pe aici este o gasca de neispraviti. daca era o gasca de teligenti as fi fost mandru sa discut cu oameni destepti.dar o GASCA nu poate fi decat o gasca.un individ e un OM cu pareri proprii, convingeri proprii, credinta proprie toate bazate pe principii solide de viata in societate.care cuprinde dupa cum vedeti si credinciosi in multe, si atei, si tot felul de natii.