| beligan a întrebat:

Ce părere ar fi avut Iisus,sa vadă asemenea lucruri, făcute pe si in numele lui?
http://www.trilulilu.ro/video-cultura/popii-biserica-sfi ntii-bani

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nesimţiţii! Nişte şarlatani. Cum profită de naivitatea, frica şi nesiguranţa oamenilor...

Nu ştiu cum se pot privi în oglindă după atâta cerşetorie şi înşelătorie. Banii i-au furat minţile.

http://youtu.be/p5erPu4h1y8

| milan9 a răspuns:

Dar la urma urmei, cu ce te deranjează pe tine că oamenii din Biserică sunt întreprinzători şi muncesc creând şi locuri de muncă dar şi fonduri pentru desfăşurarea acţiunilor de voluntariat?

Sau ai prefera situaţia jenantă în care ei doar să aştepte să primească banii de care au nevoie, iar în rest să nu desfăşoare nici un efort întreprinzător?

Nu se ocupă nimeni cu cămătăria, totul este obţinut prin muncă cinstită. Dacă există ateliere în care se prelucrează lemnul asta este pentru că există spaţii forestiere pe care manastirile le deţin. Şi nu de azi de ieri, date de pomana de cineva, ci de sute de ani, monahii acestor mănăstiri, călugări fără familie, nu şi-au întrăinat lucrul mâinilor lor, ci le-au lăsat mănăstirii în care au trăit o viaţă. Şi asta de 2000 de ani chiar...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cât priveşte "uscătura", cât priveşte pe impostorii care profită de pe urma Bisericii pentru profitul lor personal, fiind dispuşi la tot felul de compromisuri împotriva învăţăturilor ortodoxe, ei nu pot fi numiţi decât duşmani reali ai credinţei lor strămoşeşti – cei mai mari şi cei mai aprigi...

| beligan explică (pentru milan9):

OK.la urma urmei( cum spui tu) oare pentru ce le trebuie depozite de vinuri? pentru chiolhanuri particulare?
Spitale privatizate? unde se duc banii( si nu putini) adunati din aceste afaceri?
Daca se duc catre biserica, atunci de ce mai cer de la stat bani (si nu putini )?
Bani incasati din ritualuri care sunt nefiscalizati, unde se duc?(si nu sunt putini) etc.etc. Daca au fonduri, de ce mai cer de la stat? oare nu cumva aceste,, fonduri´´intra in anumite buzunare? de ce ei cred ca toata Romania e o tara de prosti si imbuiba mintile cu tot felul de teorii persuasive?
Iesiti din pestera catre lumina!

| beligan explică (pentru milan9):

Bă nene chiar că esti hazliu cu acea,,expunere''!
asemenea,,gesturi'' facute ca sa mai domolească spirite,se prind doar la cei cu incultură crasă,nicidecum la cei,,citiți''
Uite la ei,cu coroane si carje de aur,cu masini,vile,averi,conturi,afaceri,terenuri, CE FAC!? dă prostimii,,firimituri'' si sugestii că ai sunt mari filantropi!? HA,HA,HA!
Aceste manevre prind la fraieri nicidecum la cei care văd adevarul, si-l si trăiesc zi de zi!
Manipulare, persuasiune, de aceste manevre s-au folosit acesti șarlatani din timpuri imemoriabile! Praf in ochi!
Acesti,, farisei''l-au ucis si pe Iisus! DE CE!?
http://www.trilulilu.ro/video-cultura/de-ochii-lumii-1

| zurick a răspuns:

Cu siguranta n-ar fi fost fericit.

| Lizzu a răspuns:

Banii fac legea intr-o lume pierduta.

Pe mine, pur si simplu, ma infurie enorm faptul ca cer, la unele biserici, ca cei care se duc sa aprinda lumanari nu cumva sa vina cu ele de acasa. E strict INTERZIS acest lucru, trebuie sa fie cumparate atunci pe loc din biserica respectiva. Amenda era de 1000 lei parca.

DE CE? Nu ti se pare o forma de santaj josnic si control?
Total absurd mi se pare pentru ca nu mai au pe ce cai sa stoarca bani de la oamenii care se duc la biserica, iar ce viseaza noaptea aplica ziua.

Penibil!
Din pacate nu aud despre ce vorbesc in video.

| milan9 a răspuns (pentru Lizzu):

Să nu exagerăm, faza cu amenda este un fake jenant. Nu găseşti 2 oameni într-o ţară cărora să le treacă prin minte aşa gogomănie. Sigur respectivul este unicat! Asta dacă e adevărat ceea ce spui...

| Lizzu a răspuns (pentru milan9):

Da, este adevarat, era un afis la intrarea in biserica.
Dar, poate ai dreptate, e un caz de 1 la un milion. Sper numai sa nu se extinda.

| Karmesytta a răspuns:

Ce vrei?! Rar gasesti preot modest si cei care sunt asa sunt cei batrani de la manastiri retrase.Nu ai vazut preoti homosexuali, cu vile, cu masinil. Vorba profesoarei mele de istorie de 16 ani de cand preda nu a vazut niciodata sa vina un preot sa zica ca vrea sa ajute un copil sarac care invata, dar in schimb ei au masini luxoase si bani oh go on.LA CE S-A AJUNS FRATILOR! VAI SI AMAR DE PREOTII (nu toti) DIN ZIUA DE AZI!

| sunrises a răspuns (pentru Karmesytta):

Da' oare profesoara aceea de istorie, poate ea sa ii tina lu' preotu' ala evidenta cu tot ce fce el? Daca ea, in parohia ei nu are decat un singur preot, preotul acela in schimb, in parohia lui are sute sau mii de oameni, si uneori zeci si zeci de profesori. Cum de nu s-a orientat el tocmai spre ea din sutele de credinciosi pe care ii are. Cum de nu i-a destainuit tocmai ei ce fapte de caritate si/a propus sa faca (fapte care potrivit Evangheliei crestine se mentin secrete…)!

| beligan explică (pentru Karmesytta):

Acea profesoara de istorie știe ea ce spune!
si pe,, desupra''e si profesoară de istorie! iți spune ceva acest lucru!?

| beligan explică (pentru sunrises):

Ceea ce expui tu cu parohia,cum că are nu stiu ce popă nu stiu cate mii de oameni,totul tine de cata putere de convingere (persuasiune) are acel popă!
Nu este altceva decat manipulare! Te intreb daca acel popă ar face cum a făcut Iisus, adică sa predice si fară sa ceară nimic in schimb (bani sau bunuri materiale), ar mai putea,, profesa'' Nicidecum. Fiindcă ei incaseaza sume de bani pe niste ritualuri fara rost, care pe deasupra nu sunt nici impozate de stat!
Tu ai putea sa incasezi venituri fara sa dai impozit la stat?
Uite ca șleahta popească poate! DE CE? Fiindcă o mana spala pe alta, adică politica este infrațită cu religia din cele mai vechi timpuri!
Deșteaptă-te romane...