| danyinotatoru a întrebat:

De ce manastirile se afla de obicei in locuri retrase,dealuri, paduri? Va multumesc.

5 răspunsuri:
| Silviuloan a răspuns:

1.Manastirile trebuie sa fie de obicei mai departate deoarece calugari/calugaritele sa nu aiba acces la oras...

| RaduMD a răspuns:

Fiindcă, de cele mai multe ori, călugării (maicile) când aleg un loc să vieţuiască, îşi doresc să fie departe de tumultul lumii.
Pe de altă parte, există călugări care, având chemări speciale, preferă mănăstiri la marginea orăşelelor mici (franciscanii) sau chiar în inima metropolelor (dominicanii).

| Hombre a răspuns (pentru RaduMD):

Are "chemari speciale" la dracu' sa-i pieptene, niste labagii care fuge de realitatea vieti incapabili de asi lua viata in piept singuri.

| roxaa15 a răspuns:

Pentru liniste sa se poata ruga in liniste si sa nu fie ispitit de zgomotul masinilo al lumi in general.Ei se roaga foarte mult si noapte de la 12 la 3 dimineata

| Nonono a răspuns:

Pai unde ai vrea, in oras unde e poluae si zgomot de masini?

Acolo unde sunt ei, natura si toate animalele traiesc in voie. E liniste si pace.
Acolo nu trebuie sa le tulbure nimeni rugaciunea sau mintea.