| zoltan119 a întrebat:

Deci acum vreo trei zile s-a intamplat cel mai ciudat lucru.
Era cam ora 1 noaptea si incercam sa dorm cand dint-ro data au inceput sa se auda pasi din camera de zi. Usa era inchisa deci nu putea sa intre nimeni si tot s-au auzit acesti pasi de parca s-ar plimba cineva prin camera de zi timp de cateva mintute dupa care dintr-o data a incetat. Ce credeti ca a putut fi? o.O

Răspuns Câştigător
| gingergirl1 a răspuns:

Imaginatia ta...chestii din'astea mi se intamplau si mie cand ma pasionau chestiile gen "paranormal" straight face
Inainte eram foarte pasionata de spirite, fantome si etc si incontinuu era speriata, trebuia sa ma vezi noaptea ce alegam prin casa cand ma duceam la baie, ma uitam la filme horror si efectiv ma speriam singura laughing Dar mi se intamplau si tot felul de chestii ciudate(cred eu) Gen : Acum vreo 2 ani thinking,eram la tara si venisem de afara si ma asezasem pe scari. Stau eu ce stau si auzisem niste sunete din pod. Podul era intre-deschis si se auzea cum ar fi impins cineva niste cutii(pentru ca,practic, in pod erau niste cutiilaughing Dar faza e ca nu era nimeni in pod! Era si lumina stinsa...
Si tot asa, eram la tara si eram tot pe scari si matusimea daduse jos oglinda de pe hol sa o spele si MA JUR (sti cand e in soare se vad urmele de pe oglinda) ca era PERFECT "facut" de urme un chip de femeie cu o expresie neutra asa, si parca se uita fix la mine laughing brr si acum ma infioara cand ma gandesc laughing
Mi s-au intamplat foarte multe chestii de genul asta dar inca o intamplare care m-a speriat : acum ceva timp, cred ca acum vreo 3-4 ani ma jucam cu prietena mea cea mai buna afara si in fine. Nu mai stiu ce ne jucam dar ceva legat de "fantome" si era acolo o casa nelocuita(in sensul ca era nou constuita ) si nu stiu cum dar am facut o poza la casa aia si MA JUR ca intr-un geam se vedeau 2 ochi rosii straight face
Ma rog mi s-au intamplat multe, imagineaza-ti! Acolo la tara, chiar unde ne jucam noi era o casa parasita laughing *noi bineinteles ca noi o consideram bantuita laughing Ma rog, eu intrasem inauntru fara nici o treaba laughing Si tin minte ca vazusem si o umbra prin jurul casei aleia thinking eh, in fine
Bun! Acum concluzia laughing
Acum pot sa zic ca nu imi mai e frica de prostii din astea nu ma mai intereseaza si nu mi s-a mai intamplat absolut nimicwinking
Acum daca mi-e frica de ceva spun psalmul 23 si ma linistesc happy
Tin minte o data ca fusese un meci la stadion la noi si normal ca am fost si eu tongue -nu de alta dar erau baieti(doar unul conta mai exactlaughing si se terminase pe la 22.30 si trebuia sa ajung acasa, normal. Tin minte ca am luat-o prin curtea care inainte si ziua imi era frica sa merg laughing Mi-am apins telefonul, ziceam in gand psalmul 23 si am mers foarte bine.
Asta te sfatuiesc si pe tine, daca esti o persoana care crede in fantome si etc, mai bine inagineazati ca domnul Isus e cu tine si nu trebuie sa iti fie frica pentru ca toate chestiile sunt doar in capul tauwinking Te asigur de asta, sunt patita laughing Incerca sa gandesti logic intodeuna si sa nu te mai gandesti pentru ca si eu mereu cand imi imaginam de exemplu niste scenarii din filme de groaza aveam impresia ca mi se intamplau si imi imaginam peronajele respective aveam impresia ca sunt langa mine.Deci: Be calm! laughing Si nu uita sa te rogi in fiecare seara inainte de culcare, pe mine una ma face sa ma simt linistitawinking
P.s sper ca nu te-am plictisithee hee

23 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Daca ai lucruri care au legatura cu spiritismul, atunci de acolo e.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

"Daca ai lucruri care au legatura cu spiritismul, atunci de acolo e."

Tu stii cel mai bine si auzi si tu voci, nu? Altele, dar la fel de "reale". laughing

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Incurci religile, noi nu auzim voci pentru ca azi Dumnezeu vorbeste doar prin intermediul Bibliei. Ca sa nu ne mai incurci, pe situl jw.org poti gasi informatii despre modul nostru de inchinare. Matei7:21-23

| shippuden a răspuns:

Esti bantuit

| anonimg a răspuns:

Subscriu la ce a spus danay72. Daca vreodata ai avut legatura cu spiritismul, vrajitoria, ghicitul sau orice alt fel de lucrul acesta, atunci este si normal sa fii vizitat de aceia care i-ai vizitat si tu vreodata.
Cu inima deschisa cere- ajutorul lui Dumnezeu in rugaciune. E timpul ca sa cunosti adevarul ca sa stii cum sa te poti apara; nu te poti juca cu lucrurile acestea.
Cartea "Adevărul despre îngeri" iti va oferi o viziune asupra lucrurilor. O gasesti aici: http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html

| zoltan119 explică (pentru anonimg):

Nu am avut niciodata treaba cu spiritismul si cu nici un fel de obiect legat de aceasta

| anonimg a răspuns (pentru zoltan119):

Tu poate nu; dar cineva din familie, din alte rude.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru anonimg):

Eu vreau să mă joc cu lucrurile astea, cum să fac sa aud şi eu zgomote ciudate, spirite, fantome? Ai vreo cale rapidă?

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru anonimg):

P.S Bunică-mea ghicea in cafea la tot satu` da tot nu mi s-a întâmplat sa aud nimic. Oare spiritelor să nu le placă de mine să-mi facă o vizită?

| anonimg a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Citeste cartea recomandata mai sus.

| Holiday a răspuns:

Daca tot s-a plimbat cateva minute pe acolo, aveai timp sa mergi sa vezi ce se aude si astfel nu ne mai intrebai pe noi si nici nu mai o dadeai cu fantomele pe aici...
Daca n-ai animal in casa altceva ai auzit, nu pasi, dar daca in loc sa mergi sa vezi ce e ti-ai pus patura in cap, asta e, mergi macar data viitoare, posibil sa mai auzi.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Holiday):

Probabil ii era frica.

| sublime89 a răspuns:

Eu zic ca sigur d-zeu ti-a trimis un semn. Doar acest raspuns poate fi potrivit pentru categoria religie.

| Lizzu a răspuns:

Vecinul de deasupra daca stai la bloc.
Daca stai la curte... posibil ca tot vreun vecin sa fi mers pe langa casa, fiind noapte se aude orice zgomot la cat de liniste e, ba chiar se amplifica sunetul.
Sau probabil soareci.

| Miauti a răspuns:

Ahahaha copii tristi ce sunteti... mai luati o carte mai cititi... acronomicus a raspuns cat de cat, dqr pe langa.

ati auzit de termenul... atunci cand stai cu ochii inchisi mult timp celalate simturi se dezvolta? oricum nu esti singurul asa ceva o am in fiecare noapte.
2 esti in stare adormit pe sfert, restult treaz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai logic raspuns, ar fi ca ti s-a parut. Creierul poate creier multe iluzii, mai ales daca simti teama, de exemplu, tu involuntar sa te fi gandit la fantome.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Trebuia să înregistrezi, că presupun că ai telefon capabil să înregistreze audio. Aşa măcar ştiai dacă 1. zgomotele nu erau doar în capul tău 2. în situaţia în care se auzeau şi în înregistrare, măcar aveai un punct de pornire pentru a le identifica.
Dacă ţi se mai întâmplă, pune mână pe telefon şi dă-i record.

| sanboss a răspuns:

Poate a fost o sirena xDDD

| MaNuela_RoMina_1999 a răspuns:

Nu era cineva din familie, sa mearga sa bea putina apa sau ceva de genul asta? Poate au fost fantome, chiar nu stiu, dar stiu si sunt sigura ca ele exista.

| Christel a răspuns:

Îţi spun, clar, cine te-a vizitat şi, mai puţin clar, de ce te-a vizitat.
Am folosit intenţionat singularul, în fraza de mai sus, pentru a acorda totul cu pronumele nehotărât "cineva".
Cei care te-au vizitat se numesc draci, demoni, îngeri căzuţi, aghiuţi, sau cum vrei tu să le spui.
Te-au vizitat din cauză că ai făcut ceva ce nu le convine şi, înainte, făceai ceva ce le convenea. Şi pe mine m-au vizitat, după ce am încetat să mă masturbez. Într-o noapte, după 3 vise erotice consecutive(m-am trezit după fiecare în parte şi am început să mă rog: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieşte-mă pe mine păcătosul!"), m-a strâns un individ de-sta de gât. Menţionez că uşa la cameră era închisă şi, toţi cei 5 băieţi, care erau cu mine în cameră, dormeau buştean şi chestia asta s-a întâmplat în Sfânta Mănăstire Oaşa, în tabăra de vară de anul trecut, perioada 18-28 Iulie 2013.

Mi s-a mai întâmplat o chestie de genu', acu' câteva zile, când am judecat un preot creştin-ortodox, care nu ştia să citească bine Canoanele de la Miezonoptică. Din cauza asta n-am dormit toată noaptea. Am simţit că voia cineva să tragă pătura de pe mine. De data asta, eram singur în cameră, iar uşa era încuiată cu yala, cu care se putea închide decât pe interior, iar ferestrele erau închise, aşadar, nimeni nu putea intra sau ieşi.
Când m-am trezit din somn, am început să mă rog la Maica Domnului şi m-am liniştit, dar, cred că, dacă nu stăteam toată noaptea aia în rugăciune şi nu-i ceream ajutorul Stăpânei, acum, ori eram la spitalu' de nebuni, ori eram în mormânt, din cauza vreunui infarct. Şi chestia asta tot într-o Mănăstire s-a întâmplat: în Lainici, judeţu' Gorj.

Ar fi bine, dacă te-ai spovedit şi te-ai împărtăşit de curând, să te cercetezi mai în amănunt şi să vezi dacă n-ai făcut, cumva, ceva ce le place dracilor şi i-ai supărat, fiindcă nu s-au putut atinge de tine, chiar dacă ai păcătuit, deoarece Îl aveai pe Hristos în tine.
Dacă nu te-ai spovedit şi nici nu te-ai împărtăşit până acum deloc, ar cam fi timpul să intri în prima Biserică Creştin-Ortodoxă din localitatea ta, pe care-o vezi în faţa ochilor, şi să-l rogi pe preot să te spovedească.

| RewerDivli a răspuns:

Ai animale prin casa? Pisica/Caine. Sau exista o vorba din batrani cand se intampla acest lucru. de a sfintii casa(mobila). Sper ca te-am ajutat.

| zoltan119 explică (pentru RewerDivli):

Am animale dar nu le tin in casa