| Allrc24 a întrebat:

Din pacate categoria asta a devenit o rubrica unde ne jignim. suntem toti oameni, atei, crestini, budisti, etc. nu conteaza. dc nu ne putem exprima civilizat fara injurii si jigniri adresate altor useri? Nu sunt de acord cu jignirile. din partea nimanui.eu sunt crestin. e foarte greu pentru un crestin sa faca cum ateii batjocoresc credinta iar el le aduce atatea dovezi si tot nu cred, si pe deasupra il iau si peste picior.nu vreau sa ii scot pe crestini.nu ar trebui sa actioneze violent. dar, atei incercati sa nu mai luati peste picior, crstini incercati sa nu mai raspundeti jignirilor cu alte jigniri. faceti mai mult rau.

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Aici se vede ceea ce avem adunat in inima. Dragostea este roada Duhului Sfant. Daca ai dragostea lui Dumnezeu,oricate jigniri ti se aduc, tu nu poti sa raspunzi decat cu dragoste, asemenea Fiului lui Dumnezeu.Atunci cand se afla pe cruce El a spus:,,Tata,iarta-i ca nu stiu ce fac!,, Ei sunt in necunostinta, de aceea trebuie sa ii iertam si sa ne rugam ca Domnul sa ii lumineze si pe ei si sa vina la Domnul care nu oboseste iertand.

| MMihai a răspuns:

Citește și tu
http://www.TPU.ro/......om-banati/
Dacă se realizează visul acestei persoane, nu va mai prezenta nici un interes, nici pentru tine, rubrica religie de pe TPU.ro, devenind mult prea anostă.

| Allrc24 explică:

Ia zi ma cum e cu Lumina Sfanta? acum vei bagavrajeala ieftina cu fosforul.tu nu intelegi ca pe preotii ortodocsi ii controleaza armata israeliana.crezi ca nu se prindea de smecherie.fosforul a fost descoperit in sec 16 abia, inainte ce faceau ma? termina cu explicatiile cusute cu ata alba.se vede ca masoneria conduce lumea.a reusit sa va prosteasca in ultimul hal.

| Raniia a răspuns:

Un lucru pe care crestinii il stiu si care îi face neînfricati în fata adversitătilor este încredintarea că au o viată curată înaintea lui Dumnezeu.Constientizarea neprihănirii îti dă îndrăzneala, alungă rusinea si te face gata de a lua pozitie fermă pentru Isus în orice circumstantă. Esti energizat pentru slujba împăcării.Să constientizezi faptul că Dumnezeu te sustine!

| cristi202 a răspuns:

Au americanii o vorba buna: "garbage in, garbage out". "Gunoi inauntru, gunoi afara". Daca ai gunoi in minte si in inima, il vei da si in afara. Unii doar de asa ceva sunt capabili. Nu conteaza ca esti crestin sau nu, ceea ce ai in inima conteaza. Stringi gunoaie, dai gunoaie. Pacat insa ca multi vad doar gunoaiele si le iau de bune, si lasa toate lucrurile bune si frumoase deoparte, fara sa le bage in seama. Asta e, asistam tot mai mult la o schimbare a valorilor, acum e la cautare sa jignesti, sa insulti, altfel nu esti "smecher", nu dai dovada de inteligenta, dupa cum se spune, si e gresit asta.

| Wehrmacht a răspuns:

Uita-te la intrebarea de mai sus a lui AndreeA.A cerut banarea ateilor si mai jos la rapunsuri a spus
"Nu ti-a cerut nimeni parerea ateu jegos!"
Oamenii ca astia ne fac parerea aia proasta despre religie! EU am spus candva ca nu toti crestinii sunt prosti, dar am luat stupid+nefolositor de multe ori, deci nu aveam dreptate nu?

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Pai e si normal ca ne certam pentru ca voi sunteti orbiti de credinta voastra in pichaciu!

| DorelSudoru a răspuns:

Eu imi bag *cenzura* ca nu-mi pasa, oricum sunteti amuzanti...
Si oricum las-o' asa nai ce sa faci

| DakotaRoyse a răspuns:

Nu avem dreptul să le băgăm în creier oamenilor ce simţim sau ce credem.
Credinţa e sfântă. Credinţa, trebuie să rămână personală. Să avem propriile motive pentru care credem ce credem şi cum.
Asta mă disperă la toţi creştinii. Au fost îndoctrinaţi de părinţi, nimeni nu i-a lăsat să aleagă: mă, vrei sau nu să citeşti Biblia? Poate el/ea a vrut să citească Coranul sau să nu citească nimic. Evident, nu poţi întreba copilu' de o lună dacă vreau sau nu să fie botezat.
"Marii creştini", vorbind de TPU, pun tot felul de întrebări (care de fapt sunt doar păreri, mai mult) în care zic ei cu mari dovezi de nu ştiu ce citate din Biblie că "vedeţi ce poate face Dumnezeu"!
Vezi, tu ca om care vrea să fie respectat, cum dracu' să nu te enervezi când vezi d-astea? Când cineva îţi bagă pe gât "vezi ce face God"! Bă, eu am motivele mele să nu cred chestiile tale. X la fel. Bulă la fel. Tu ai motivele tale să crezi. Bravo ţie. Dar credinţa se simte, nu e motiv de laudă! Te duci la biserică să te rogi, să simţi că Dumnezeu şi Cristos sunt lângă tine să te asculte şi alte d-astea, nu ca să o bârfeşti pe tanti Maria cu tanti Ileana.
Pe mine personal asta mă disperă. Tinerii care ajung să meargă la biserică trăiesc în familii posesive, să le zic aşa. Adulţii, în special babele, nu merg la biserică decât să povestească. Ca să exagerez, aş putea numi chestia asta profanare, nah.
Pe deasupra, marii creştini (la modul general) încalcă 12 porunci din 10.
În fine.
Ateii, mă rog, ateii care chiar ştiu de ce, nu doar pentru că simt că nu există nimic, sunt oameni care vor respect ca să dea respect. Te lasă în pace dacă sunt lăsaţi în pace.
Micii atei care bâzâie pe toată lumea au citit şi ei ce scrie pe Wikipedia, ascultă Iron Maiden şi Slipknot, şi gata! Sunt mari atei. Dar nu au stilul de viaţă, habar nu au, pentru că sunt, majoritatea bieţi adolescenţi în mijlocul formării identităţii. N-ai ce să ceri de la ei la capitolul "trăieşte şi lasă să trăiască".
Şi-apoi, nu poţi să ceri prostului crescut pe stradă şi fie deştept în spatele tastaturii unde are libertate totală laughing

| Allrc24 explică (pentru DakotaRoyse):

Asa este ai drptate dar nu total.
nimeni nu mi-a bagat credinta pe gat.parintii mei nu prea sunt credinciosi. spun nu prea pentru eu trag de ei sa mearga la biserica din cand in cand. nu mi-au bagat pe gat religie.dar e pacat sa nu se mantuiasca toti.e pacat mare de tot.prb ma vei incadra in aceeasi categorie ca cei de care ai spus tu.dar imi fac datoria de crestin.nu te oblig sa crezi.doar iti spun.chiar daca nu crezi. sper sa realizati cat de mult pierdeti.Domnul ne asteapta pe toti la cainta.trebuie doar sa ne cerem iertare pentru apcate si sa ne punem credinta in Iisus pentru Mantuire, credinta ca El a platit in locul nostru pe paslmul 50-"[.]Învăţa-voi pe cei fărădelege căile tale, şi cei necredincioşi la Tine se vor întoarce[.]".sa dea Domnul sa ne lumineze.si o singurachestie.sa stii ca, credinta(scuza cacofonia nu e meritul omului. fara harul pe care ni-L da Dumnezeu nici un om nu poate fi credincios.nu e bine sa ne mandrim cu credinta caci nu e meritul nostru.Domnul ne lumineaza mintea.Totusi creidnta inseamna 50%vointa omului de a crede 50% harul Sf Duh.dar fara har am fi doar niste credinciosi de fata fara sentimetne sincere.si eu stiu ca Barack Obama e presedinte SUA.asa si? ce ce ma afecteaza.cv de genul am fi si noi. oricum multumesc ca am putut avea o discutie civilizata ateu-crestin. lucru rar.o seara placuta in continuare si numai bine.

| Allrc24 explică (pentru DakotaRoyse):

Scuze greselile de ortografie am scris repede

| Alex a răspuns (pentru Allrc24):

Ce zici despre islam? Ca Mohamed a schimbat istoria Bibliei!
Ce zici despre evrei si iudaism? Ca ei nu il accept pe Iisus ca Fiul lui Dumnezeu, Mesia si profet.

| DakotaRoyse a răspuns (pentru Allrc24):

Bine acum, nu am vorbit fix de tine, ziceam la modul general.
DAR: ideea asta, cum ai făcut şi tu, psalmul X zice că: zi-le să se întoarcă şi or face 180 de grade. Noh acum, dacă vorbeşti cu un ateu cu capul pe umeri (sau agnostic sau necredincios sau cum vrei tu să-i zici), ăla deja o să fie sigur pe el de ce nu crede. Iar pe copii răzvrătiţi, care, uaaau, ce tare e să fii ateu... păi ălora nu le poţi spune de-astea că o să te ia la mişto. Că ăsta e scopul lor în viaţă şi că e cool (mă rog, asta o să facă la tot ce nu le convine, dar în fine).
Păi da, credinţa nu e meritul omului. E meritul naturii şi al selecţiei ei care ne-a pus în creier o chestiuţă care controlează şi credinţa laughing
Scuze. Noapte bună happy

| ionelushh a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa mergi in coooontinuare
oricum nu te aude nimeni.
nu-i baga in seama
se simt tari cind fac chestii de genul asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Allrc? lasa vrajeala.tu stii ce vor face astia destepti si inteligenti cand va incepe marea prigoana? daca nu vei avea cipul sub piele te vor omora unde te vor prinde, si se vor distra facand asta intrebandu-te unde Iisus sa te salveze, si spunand ca ei sunt rai fiindca asa ia creat Dumnezeu.de ce crezi tu ca fiara isi va face cunoscut caracterul cand toti vor fi insemnati ci semnul ei? fiindca e crestina? NU allrc fiindca e rea si va trebui sa nimiceasca tot ce ce aminteste de bunul Dumnezeu.vei fi acuzat de toate relele care vin dintr-un sistem extraordinar de bolnav, si se va spune ca toate sunt din cauza religiei si a celor ce cred.cati crezi tu ca vor rezista? sa-ti iasa din cap,ca vei face ceva cu cuvantul.ei asculta dar nu aud, privesc dar nu vad, si nici cu mintea nu pot pricepe niciodata.decat cand vor invia,ilie si enoh dupa trei zile de stat morti in piata, omorati de antihrist, fapt ce pe multi ii va inspaimanta ii va ingrozi si credinta se va reaprinde in multe suflete si speranta.Ateilor? satanistilor? frumoase povesti nu-i asa sa nu le spuneti copiilor vostri ca sunt nocive? o sa fac exact ca ilie moromete; vere? fa-mi tu cel mai mare rau acum,fiindca de o sa cadeti voi, si venim noi, sa nu-ti para rau ca nu mi l-ai facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Allrc? eu sunt asa zis crestin.ma uit la copii mei si vad pe copii copiilor lor.sunt vizionar.vizitez multe.dar daca astia atat de inteligenti, si de destepti sunt cum ii vezi, gandeste-te cum vor fi urmasii lor.fiindca eu imi urmaresc neamul de patru generatii,cele doua ramuri, maternala si paternala, si incerc sa vad ceva mai departe.dar daca 50% macar se potriveste cu ceia ce spun, sa-i fereasca ...cine? de vremurile alea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu team jignit? sau care ateu adevarat jigneste vreau sa vad si eu asa ceva, copii de pe TPU care au minte doar cs se sa faca si ei cum sa se afirme alcumva, nu suport ca tu vrei sa ne convertesti atei vom ramane o viata nu ne pasa de argumente, dovezi imaginare tu nu asta nu intelegi un ateu adevarat asa ramane mereu

| nonny50 a răspuns:

Unde ar fi farmecul fara jigniri? Trebuie sa aratam cat de civilizati suntem noi, romanii. laughing

| RyanGeorge a răspuns:

Dumnezeu asa de mare e in cerul asta incat vede pe toti.
Fiecare natie/tara are Dumnezeul lui, Zeu, Alah s.a.m.d
Dumnezeu e mama mea si nimeni altu.Ea m-a nascut/ingrijit/educat. Punct.
Fiecare face si crede cum vrea.
Nu e obligat nimeni sa creada sau nu in "Dumnezeu"
Nu sunt dusmanos dar cand vad unele aberatii care le zis asa zis "credinciosi" care se lauda ca il iubesc pe Dumnezeu...tot anul injura/face/drege/fura s.a.m.d si cand vine cate o sarbatoare incepe sa zica ca merge la "Casa lui Dumnezeu cea sfanta" (Biserica) sa se spovedeasca.
Fiecare cu ale lui, si fiecare face ce vrea si cum stie mai bine.