| anonim_4396 a întrebat:

Eu cred in satana si demoni.Ei sunt negativitatea pamantului.Ei sunt aducatorii de nefericire si etc.Pot sa-i numesc in multe feluri dar stiu un singur lucru.Ei exista si pot fi numiti in multe feluri.Cum Dumnezeu se scapa de diavol? Am citit la unii ca daca nu ma tem si cred in Dumnezeu diavolul va fugi de la mine.Va fugi unde? In alti oameni prin care tot imi vor face rau? Este oare adevarat ca daca ne rugam,suntem buni si credem in Dumnezeu, diavolul fuge de la noi?!

11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Citeşte cartea "Adevărul despre îngeri". O găseşti aici: www.adventist.ro -materiale de studiu - ebooks -ellen white.

| HueyFreeman a răspuns:

Si Hitler se ruga si era un om bun din punctul lui de vedere si al celor care il urmau. Ce ar trebui sa demonstreze asta?

| Narfundo a răspuns (pentru HueyFreeman):

Ca Germania e cea mai smechera si bogata tara?

| HueyFreeman a răspuns (pentru Narfundo):

Da, dar asta nu datorita lui Hitler.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trupul nostru, este un templu.este templul duhului sfant.traind in pacat,duhul sfant ne paraseste, si ajunge trupul la cheremul patimilor ce-l stapanesc, betia drogurile sexul, poftele nefiresti, ura, rautatea.astfel trupul fara un locuitor demn in el va ajunge o ruina, o cazatura, sclav al poftelor pe care le slujeste cu credinta.mentale? cea mai grea lupta a omului este cea cu el insusi.noi ca crestini, ducem o lupta a desavarsirii, a implinirii in noi insine a chipului celui dupa care am fost creati. daca tu vrei sa fii stapanit de cel rau si sa-i dai ascultare facandu-i voile, e treaba ta.asta nu ma face pe mine sfant, ca eu sant mai pacatos decat tine.dar ma rog, sper si am nadejde ca voi fi iertat, curatat de pacate si mantuit, la fel ca talharul de pe cruce.

| Exilee a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te ajuta cu ceva, ti-as fi dat 1.000 de funde pentru acest raspuns big grin

| BlackSulphur a răspuns:

Tot ce stiu este ca Satan exista, dumnezeu nu... Nu este rau, are o dualitate in sine. Bun pentru cine trebuie, rau pentru cine trebuie. La fel ca oamenii, de altfel!

| albaKiara a răspuns (pentru BlackSulphur):

El e rau.Nu de altfel e regele minciunilor.

| BlackSulphur a răspuns:

P.S.:Acusa vine mai stai doar cateva secunde, inca cateva, asteapta, A VENIT! A facut si el cumparaturi la mall.

| Aneurysm a răspuns:

Nu are diavolul unde să fugă, din moment ce TU eşti propriul tău demon, de care nu ai cum să scapi. Rugăciunile care te scapă de diavol sunt inoportune şi practic ar însemna să scapi de tine, ceea ce nu prea cred că vrei.

Hades, când am devenit psihedelic?

| vitbsk a răspuns:

Dumnezeu e atotputernic și nu se teme de o ființă inferioară puterii Sale, un arhanghel căzut.

Omul căzut în schimb, e inferior potrivnicului, a apărut după el, și a căzut la sfatul lui, devenind sluga prin lanțurile patimii.

Doar un om înduhovnicit, care trăiește după Legea cea dreaptă a lui Dumnezeu și se împărtășește cu trupul și sângele Mântuitorului- cu vrednicie, nu va fi distrus pentru că primește în Dar sfințenia primordială, restaurată de Hristos.