| anonim_4396 a întrebat:

Hey happy Am o intrebare care ii faza cu Martorii lui Iehova? Imi puteti da niste raspunsuri la Ce fac ei de obicei, cu ce se deosebesc de ortodoxi, Cum ii educa pe adolescenti (ma refer la viata amoroasa)? ce nu au voie sa faca adolescentii care is martori al lui Iehova? Multumesc anticipat... Cel mai detaliat raspuns primeste funda big grin

Răspuns Câştigător
| mihaibrasov a răspuns:

Fac cam ce fac si alte secte protestante. Adunari, intruniri, colecta (10% din cat castigi lunar dai la biserica dupa ce te-ai botezat), rugaciuni, acte de caritate, tiparire de reviste, etc.
Eu nu prea sunt de acord cu religia lor pentru ca ei nu cred in simbolul cel mai important din crestinism: Crucea. In Biblia lor (tradusa de niste oameni fara cunostinte prea mari, numita Traducerea Lumii Noi) Crucea pe care s-a rastignit Isus e un stalp de tortura:

http://www.watchtower.org/m/biblia/joh/chapter_019.htm

"Şi ei l-au luat pe Isus. 17 Iar el, ducându-şi singur stâlpul de tortură, a ieşit spre aşa-numitul Loc al Craniului, care, în ebraică, se numeşte Golgota. " Cauta in orice alta Biblie si nu vei gasi asemenea gogomanie de traducere. Ioan 19:17.

De asemenea ei nu sarbatoresc Pastele sau Craciunul. Considera ca e pacat si faptul sa ai un brad de Craciun in casa de sarbatori (vechi simbol cabalistic, nu pagan).

Mai au si obsesia cu sangele, sa nu primeasca sange. De altfel a fost si un caz recent in care o fata a murit pentru ca parintii au refuzat transfuzia. Iar alta aiureala este ca ei considera ca o data cu sfarsitul lumii va fi "un pamant nou si un cer nou" (luat din Biblie), iar in cer vor fi 144 000 de guvernatori. Ei au evidenta acestei cifre, momentan parca sunt vreo 10 000 deci mai e. Eu am intrebat-o pe o martora :Bine, daca peste 1000 de ani se va depasi numarul asta? Mi-a raspuns clar si logic "Nu se va depasi".

Asa ca si conduita, sunt ok, oameni morali si cinstiti, dar isi apara cu coltii convingerile (absurde pe alocuri), iar politica globala a martorilor lui Iehova este sa racoleze cat mai multi membri permanent. Mai multi membri=mai multi bani la biserica, pe scurt. De-asta si multitudinea de tanti si nenea cu carticele pe strada care cred ca fac un gest fantastic daca aduc un om in biserica.
Citisem undeva ca au o baza de date a oamenilor de pe planeta enorma (ordinul miliardelor de oameni), pentru ca ei stiu la fiecare bloc, apartament, casa daca locuieste un posibil nou enorias... Au liste.

| Milu1977 a răspuns (pentru mihaibrasov):

De ce nu-i contrazici tu tot cu Biblia... daca ei iti spun ceva si-ti demonstreaza logic acel lucru, de ce nu iei tu Biblia sa-i contrazici?

| mihaibrasov a răspuns (pentru Milu1977):

Pai cred ca n-ai citit raspunsul meu. Cu Biblia lor ii contrazic, acolo unde sustin ca Iisus a fost rastignit pe un stalp de tortura, iar in orice alta Biblie din lumea intreaga scrie CRUCE.

20 răspunsuri:
| sandra2012 a răspuns:

Te-ai indragostit de vreo fata din religia asta? Eu asta inteleg din intrebarea ta. Am auzit ca este cea mai absurda secta din cate exista au niste principii absurde, ilogice dar bine puse la punct. Nu stiu prea multe despre ei personal, dar am auzit lume care are o parere f proasta despre aceasta secta. M-au oprit si pe mine odata pe strada le-am dat nr de tel si dupa o vreme m-au sunat sa ma intrebe daca ma mai intereseaza colaborarea cu ei si le-am zis cu frumosu ca nu. Ce tare, credinta si religia mea este colaborare? In fine, ai mare grija si nu renunta la religia ta

| Alexissss a răspuns (pentru sandra2012):

Eu sunt fata tonguelaughing...El ii baiatutongue

| Alexissss a răspuns (pentru sandra2012):

Eu sunt fata tonguelaughing...El ii baiatutongue
Bineinteles ca nu o sa ranunt la religia meawinking

| sandra2012 a răspuns (pentru Alexissss):

Pai asa sa faci, sa nu renunti la religia ta pentru nimic in lumea. Daca te lepezi de religia ta in care ai fost botezata de mica, te lepezi de Iisus. Si mai ales nu o face din astfel de motive, din cauza unui baiat.

| mihaibrasov a răspuns (pentru sandra2012):

Si daca te nasteai in alta religie ce era? Logica de caverna.

| sandra2012 a răspuns (pentru mihaibrasov):

Daca ma nasteam in alta religie eram indoctrinata de mica.Dar multumesc lui Dumnezeu ca a vrut altceva pentru mine.

| Milu1977 a răspuns (pentru sandra2012):

Mda,si Isus a fost botezat de mic... avea 2 anisori daca nu ma insel...corect? Sau nu?

| Holocaust a răspuns:

Si eu, in drum spre liceu trec pe langa o cladire pe care scrie mare "Martorii lui Iehova" -_-.Nu prea stiu despre ce e vorba, dar nici nu-mi pasa.Stiu ca ei umbla din usa-n usa,la orice ora a zilei,pentru a cauta adepti. Orice religie cunoscuta de tine, a inceput de la stadiul de secta, asa ca nu te mira.
Stiu ca tot ei pornesc toate "prostiile" gen 11.11. 2011-sfarsitul lumii!
Neaah, aberatii.Nu imi pasa.

Răspuns utilizator avertizat
| samiZiciPompier a răspuns:

Sa vezi faza tare legata de asta ce mi s-a intamplat:
Stateam in parc pe o banca, eram nitel ametit dupa cateva beri. Pe banca din fata mea statea o babuta, avea niste carticele si scria ceva pe un caiet. M-a chemat la ea. Eu ametit cum eram m-am dus. Era de la martorii lui Iehova! :-s... Si a inceput sa imi povesteasca prostii de tot felul, noroc ca eram beat si le-am uitat. Eu am incercam sa o sperii pe baba, ii povesteam ca vreau sa ma omor laughing si ca am trait experiente paranormale. Pana la urma am scapat de ea. a doua zi pe aceeai banca, la aceeasi ora era tot ea, ziua urmatoare nu mai era ea, dar era un tip, tot cu caietele. Cautau si ei adepti.
Acuma. din cate imi amintesc eu ce mi-a zis: ei nu au voie sa inceapa viata amoroasa inainte de casatorie, nici sa bea, si au obsesia ca in curand o sa vina Iisus, si trebuie sa se pocaiasca cat mai bine pana atunci, ca altfel ii ia dracu' laughing si ei cred ca cei care sunt rai mor pentru totdeauna, cei care sunt buni traiesc vesnic si bine.

| Alexissss a răspuns (pentru samiZiciPompier):

Super funny raspunsul tau thumbs up laughing

| SaveTheNature a răspuns (pentru samiZiciPompier):

Nu prea exista religii care sa iti dea voie sa incepi viata amoroasa in afara casatoriei.Nici chiar ortodoxia.Ei se diferentiaza prin alte lucruri.De ex-nu se roaga sfintilor, nu au icoane si statui.Se roaga direct catre cerhappy

| Alexissss a răspuns:

Bine biine mi'ati dar raspunsuri destul de folositoare dar o intrebare ati omis Ce nu au voie sa faca adolsecenti ma refer daca exista o relatie dintre un martor si o fata de alta religie?

| anonim_4396 explică (pentru Alexissss):

Nu au voie in special parinti le interzice asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Martorii lui Iehova cred că întreaga Biblie constituie cuvântul inspirat al lui Dumnezeu; ei spun că în loc să adere la vreun crez sau principiu bazat pe tradiții omenești, caută principii în Biblie pentru absolut toate convingerile lor. Ei spun că susțin Regatul lui Dumnezeu, nu vreun sistem politic, economic sau social al unei națiuni din cadrul acestei lumi. De aceea nu votează în cadrul alegerilor parlamentare sau prezidențiale, se mențin neutri din punct de vedere politic și militar, nu salută drapelul național. Totodată ei refuză să îndeplinească serviciul militar, spunând că Isus a poruncit să ne iubim semenii, iar crima de orice natură este o încălcare a legilor Bibliei, inclusiv una din cele 10 porunci: "să nu ucizi".
Martorii lui Iehova nu sărbătoresc zile de naștere, Crăciunul, Paștele, 8 Martie sau alte zile, refuză transfuziile de sânge.
Ei spun că au o atitudine plină de respect față de toți; că își iubesc semenii și că doresc să aibă împreună cu aceștia parte de fericire în "lumea nouă" promisă de Dumnezeu, adică regatul sau împărăția menționată în rugăciunea Tatăl nostru.
Martorii mai afirmă că biblia nu este de accord cu ideea conform căreia există mai multe modalități acceptate de a-i aduce închinare lui Dumnezeu.
Martorii lui Iehova afirmă că nu recurg la argumentări filozofice pentru a ocoli declarațiile explicite ale Bibliei sau pentru a justifica modul de viață al oamenilor care au abanonat normele morale ale Bibliei. Ei spun că în ceea ce privește semnificația simbolurilor biblice, ei lasă ca Biblia să le dea explicația în loc să-și propună propriile teorii asupra sensului acestora.

Publicaţii ale Martorilor lui Iehova (limba engleză)
Martorii lui Iehova nu cred în trinitate. Ei cred că Iehova este Dumnezeul Atotputernic, Creatorul, cel fără început și sfârșit, că Isus este fiul său unic născut, prima creație a lui Dumnezeu alături de care a creat celelate lucruri și că Spiritul Sfânt este forța activă a lui Dumnezeu.
Martorii lui Iehova nu cred în nemurirea sufletului întrucât Biblia afirmă că "sufletul care păcătuiește, acela va muri".
Martorii lui Iehova cred că cei răi vor fi distruși la Armaghedon, "războiul zilei cele mari" a lui Iehova.
Martorii lui Iehova cred că doar 144.000 de bărbați și femei vor merge la cer pentru a guverna ca regi și preoți alături de Isus peste pământ pentru 1.000 de ani prin intermediul Regatului mesianic. După acest mileniu Isus îi va preda Regatul Tatălui său. Restul oamenilor au speranța că vor trăi veșnic pe pământ după ce acesta va fi transformat în paradis.
Martorii lui Iehova cred că va exista o înviere "atât a celor drepți, cât și a celor nedrepți".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Martorii lui Iehova = nucleul lumii noi sau al noului sistem. Evreii = o natie ce aduce aminte de Dumnezeu dar care se contopeste cu lumea veche de acum.

| AnonimusGate a răspuns:

Cu multe apeleaza la ei daca vrei sa afli ce trebuie vei trai vesnic dar stiu ca pare o fantezie eu numa

| adytza0700 a răspuns:

Deci ei nu merg la biserica,nu se roaga, nu tin post, si mai stiu ca nu isi cumpara brad de Craciun
FUNDITA plzz