| Scotianca a întrebat:

Icoanele sunt umplute cu Duhul Sfant si pot face cu adevarat minuni?

https://www.youtube.com/watch?v=gzgL8344Ezw

Exodul 20:4
4 Să nu-ţi faci vreun idol reprezentând vreun lucru de sus din cer, de jos de pe pământ sau din apele de sub pământ.

Matei 23:9
9 Şi «tată» să nu numiţi pe nimeni pe pământ, căci Unul singur este Tatăl vostru, şi anume Cel ceresc.

Răspuns Câştigător
| T0Teu a răspuns:

Nu, icoanele nu sunt umplute cu niciun Duh Sfant. Astea sunt doar minciuni. Icoanele sunt idoli. Dumnezeu face minuni, nu icoanele, moastele sau sfintii morti.

| Numaizicnimic1 a răspuns (pentru T0Teu):

Păi și normal că tu crezi asta, dacă ești penticostal, baptist, sau ce o-i fi tu, nu mă interesează.
La ortodocsi, însă, icoanele fac mari minuni. Ar face și la voi, dacă ați avea icoane și credință!
M-am luat și eu de religia ta, îți convine? Îți spun eu, nu, cu siguranță!
Nu te mai lua "indirect" de religiile altora, dacă nu știi. Fii om!
Dumnezeule Mare, parcă suntem animale!

| T0Teu a răspuns (pentru Numaizicnimic1):

laughing laughing laughing
Imi place cum iti aperi religia dar cel mai probabil nu cunosti Biblia. Daca cunosteai Biblia ai fi citit singur ca icoanele sunt idoli si ca trebuie sa ne inchinam doar lui Dumnezeu. Doar Dumnezeu a facut minuni in Biblie din ce stiu, nu vreun "sfant" de al vostru mort sau vreo icoana. Citesc Biblia a treia oara si cred ca stiu ce spun.winking
Credinta am, stai calm, dar credinta in Dumnezeu, nu in mortiwinking

| Numaizicnimic1 a răspuns (pentru T0Teu):

Păi îmi apăr religia, cum faci și tu!
Crede-mă că am citit și Biblia, stai tu calm. Dar voi vă axați DOAR pe Biblie, asta este problema.
În Biblie scrie și despre Sfinți, ia să te uiți mai atent când o vei citi pentru a treia oară.
Dar tu ai auzit ce minuni au făcut, fac, și probabil vor mai face icoanele? Ia să te uiți, de curiozitate așa!
Dacă ai credință în Dumnezeu e foarte bine, dar trebuie să ai și în "morții" ăia pe care el i-a trimis pe pământ să facă minuni, cum ar fi: Iisus și Sfinții.
Nu vreau să zic care e religia corectă, pentru că nu sunt ca tine să jignesc religiile altora, dar ia sa te informezi și despre asta!

12 răspunsuri:
| Rafayel a răspuns:

Nu sunt si nici nu mai cred asta.

| Trinitatea12 a răspuns:

Asta este ironia. Icoanele si sculpturiile ingeriilor/sfintiilor/lui Isus/etc. vin din traditii pagane, si traditiile alea vin din instincte naturale Europene, deci tocmai de aia nu au disparut nici in Crestinatate.

| Scotianca explică (pentru Goodspeed89):

Tipic Ortodoxist au modificat chiar si Psalmii lui David desi e interzis sa faci asta si un mare pacat.

Acesta este Psalmul adeavrat

Psalmul 147

Lăudaţi-L pe Domnul!

Cât de bine este să-I cântăm Dumnezeului nostru;
cât de plăcută şi de potrivită este lauda!

Domnul zideşte Ierusalimul şi-i
strânge pe deportaţii lui Israel.
El îi vindecă pe cei cu inima zdrobită
şi le leagă rănile.
El socoteşte numărul stelelor
şi le cheamă pe nume pe toate.
Poti sa cercetezi cu Biblia care o ai acasa. Eu nu am incredere in nimic ce vine din Ortodoxie sau alte denominatii.

| Goodspeed89 a răspuns (pentru Scotianca):

Eu ți-am scris ceva tu oricum n-ai să înțelegi biblie formata din trei părți vechiul testament, noul testament și renascentist. Renascetismul sa scris în biserica ortodoxa din anul O până în zile noastre până când va veni sfârșitul lumii și se va recrea o noua lume. În curând va fi un cer nou un pământ nou.

| Goodspeed89 a răspuns (pentru Scotianca):

Îți zic sigur că icoanele plâng cu mir și lumina sfântă de la Ierusalim nu arde primele 33 de minute. Dumnezeu are o taină mare o știu doar catva călugări pustnici.

| Scotianca explică (pentru Goodspeed89):

Https://republica.ro/......incios-e-o

Lafel credea copii si in existenta lu Mos Craciun pana s-a aflat ca parintii le punea daruri si nu mosu laughing

| Goodspeed89 a răspuns:

Pentru cu cultura ts generala Biblia e formata din trei părți Vechiul testament, noul testament și renascetismul