| andreiadrian9 a întrebat:

Iisus Cristos:Celui ce n-are si ce are i se va lua, cei din urma vor fi cei dinti si cei dintai cei de pe urma.Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Cei săraci cu duhul sunt acei oameni care nu se pot descurca singuri în viață. Ei au nevoie de Dumnezeu la fiecare pas, și atunci când sunt sprijiniți, binecuvântați, ei recunosc că Dumnezeu este Acela care i-a binecuvântat, chiar dacă ei au depus eforturi fizice și intelectuale în munca de a-și pune pâinea pe masă. Ei recunosc dependența lor de Dumnezeu.

Infractorii sunt aceia care n-au niciun dumnezeu. Ei așa au fost educați sau așa s-au educat să trăiască. Dar Dumnezeu nu pedepsește răul imediat pe loc; infractorii nu sunt trăsniți imediat ce au făcut răul. Lor li se dă un timp în care gândirea și educația greșită să fie corectate. Sunt unii oameni răi în libertate, care nu renunță la răutatea lor nici chiar pe patul de moarte. Ei nu vor să fie schimbați și nu vor să audă de Dumnezeu care le poate schimba inimile. Dumnezeu este bun și îi lasă să trăiască chiar până la bătrânețe și le oferă și bogății. Măcar că din pricina răutății lor nu vor putea să fie mântuiți, măcar să se bucure de viața aceasta scurtă; și totodată să nu zică că lor nu li s-a oferit timp și har de la Dumnezeu pentru ca ei să se educe în bine.
Cine nu se educă să trăiască în așa fel ca să câștige viața veșnică, cu siguranță că nu va fi mântuit. Dar negreșit, păcatul, răutatea, nu vor dăinui veșnic în univers. Dumnezeu a stabilit un timp când acestea vor fi eradicate din univers. Și dacă răul, păcatul sunt lipite de inimile noastre și nu vor fi despărțite, îndepărtate de noi, atunci vom fi eradicați și noi împreună cu răul care nu l-am părăsit nici chiar pe patul de moarte.
Atât ni se cere: să renunțăm la păcat, la rău, și să ne educăm în a trăi în viața aceasta în așa fel încât să o câștigăm pe cea veșnică. Adică să căutăm să trăim frumos pe pământ. Dumnezeu nu cere nimic altceva. Orice ni se pare interdicție din partea lui Dumnezeu este de fapt educație. El dorește să ne educe personal, în mod individual. Chiar dacă trecem prin greutăți, asta este o educație. Nu suntem părăsiți de El nici în boală și nici în suferință; nici când viața aceasta ne este scurtată din pricina infractorilor de care ai amintit mai sus, sau din cauza multelor lipsuri materiale, financiare sau de sănătate.
Dumnezeu caută să ne educe. Fiecare zi este o binecuvântare, un timp în care să căutăm să ne educăm în cunoașterea Lui.
Astăzi este ziua de Sabat. Astăzi El este găsit în biserica adventista de ziua a șaptea. Fiecare dintre cei ce doresc să Îl cunoască să meargă le biserica din localitatea lui. Nu contează vârsta, nu contează cum este viața fiecăruia dintre noi. El are un cuvânt pentru fiecare dintre noi.
Mergeți astăzi să Îl căutați. Va veni ziua când vom dori să ni se vorbească despre Dumnezeu dar nu va mai putea fi găsit. Astăzi; câtă vreme se zice "astăzi" este timp. Ziua de mâine nu ne aparține și nu știm dacă vom intra în ea. Refuzul de astăzi ne va împietri inima și va fi o piedică serioasă pentru noi pentru ziua de mâine.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Voia să încurajeze pe toată lumea. N-avea altă treabă.

| KovacsB a răspuns:

O parere buna in general.

| alexm2004 a răspuns:

O interpretare comună a acestui citat este legată de ideea că cei care folosesc și investesc în darurile și talentele lor vor primi mai mult, în timp ce cei care le ignoră sau le risipesc vor pierde ceea ce au. Ideea este că fiecare individ are responsabilitatea de a-și folosi resursele în mod înțelept și constructiv.

Referitor la partea care menționează că "cei din urmă vor fi cei dintâi și cei dintâi vor fi cei din urmă", aceasta poate fi interpretată ca o referire la ideea că cei care sunt umili și servitori vor fi ridicați sau recompensați în cele din urmă, în timp ce cei care sunt mândri și egocentrici (adică, centrați pe propriile lor interese sau pe sine) vor fi coborâți sau nu vor avea prioritate. Este o temă comună în multe învățături spirituale să pui accentul pe smerenie și serviciu față de ceilalți.

| andreiadrian9 explică (pentru alexm2004):

Cei saraci cu duhul nu au fost facuti tot de Dzeu, si infractorii? Dzeu de ce da bir cu fugitii si nu se pune in pielea lor, nu sunt fiii Lui? Chiar e calau Dzeu si nu vrea sa fie bun pentru ca considera pacat iubirea si mancarea sau e Prea Bun si se sacrifica pentru infractori si isi insceneaza chiar Lui infractiuni in timp ce raul jubileaza?

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru anonimg):

Ai scris frumos, totuși am o curiozitate, de ce ai scris ca Dumnezeu poate fi găsit în biserica adventista de ziua a 7-a, este adevarat Dumnezeu poate fi gasit in biserica adventista, dar eu cred Dumnezeu poate fii oriunde, și mai ales îl poți găsi oriunde și în orice biserica, Isus a spus încuie usa când intri în
camera ta sa te rogi

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru anonimg):

Gata am priceput, adventiști țin deschise bisericile sambata nu? dar mai sunt și alte religii care deschid
biserica sâmbăta?

| anonimg a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Așa este, că Dumnezeu poate fi găsit oriunde. Dar dacă le spun oamenilor acest lucru, ar depune ei vreun efort minim pentru a-L căuta pe Dumnezeu?
Pe când dacă merg la biserică, eforturile lor ar fi vizibile și pe deasupra răsplătite.

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru anonimg):

Ma refeream ca Dumnezeu nu sta intr-o religie, poti merge la orice biserica indiferent ca e adventista, catolica, penticostala.

| anonimg a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Este adevărat că se poate merge și la altă biserică. Dar cum aș putea să conduc pe oameni la puțuri crăpate care nu dau apă ci doar îi face să-și imagineze că acolo este apă?

Există mai multe staule; dar numai unul este al lui Hristos.

De asemenea oamenii se pot închina și acasă. Dar când Dumnezeu a lăsat ziua Sa de odihnă ca un timp special pentru întâlnirea cu Dumnezeu, dacă El a zis să existe o adunare în mijlocul căreia să Se manifeste, cum aș putea să le spun oamenilor să stea acasă și să caute pe Dumnezeu? Cine ar căuta acasă pe Dumnezeu? Și mai ales în ziua Sa sfântă?

| anonimg a răspuns (pentru andreiadrian9):

Cei săraci cu duhul sunt acei oameni care nu se pot descurca singuri în viață. Ei au nevoie de Dumnezeu la fiecare pas, și atunci când sunt sprijiniți, binecuvântați, ei recunosc că Dumnezeu este Acela care i-a binecuvântat, chiar dacă ei au depus eforturi fizice și intelectuale în munca de a-și pune pâinea pe masă. Ei recunosc dependența lor de Dumnezeu.

Infractorii sunt aceia care n-au niciun dumnezeu. Ei așa au fost educați sau așa s-au educat să trăiască. Dar Dumnezeu nu pedepsește răul imediat pe loc; infractorii nu sunt trăsniți imediat ce au făcut răul. Lor li se dă un timp în care gândirea și educația greșită să fie corectate. Sunt unii oameni răi în libertate, care nu renunță la răutatea lor nici chiar pe patul de moarte. Ei nu vor să fie schimbați și nu vor să audă de Dumnezeu care le poate schimba inimile. Dumnezeu este bun și îi lasă să trăiască chiar până la bătrânețe și le oferă și bogății. Măcar că din pricina răutății lor nu vor putea să fie mântuiți, măcar să se bucure de viața aceasta scurtă; și totodată să nu zică că lor nu li s-a oferit timp și har de la Dumnezeu pentru ca ei să se educe în bine.
Cine nu se educă să trăiască în așa fel ca să câștige viața veșnică, cu siguranță că nu va fi mântuit. Dar negreșit, păcatul, răutatea, nu vor dăinui veșnic în univers. Dumnezeu a stabilit un timp când acestea vor fi eradicate din univers. Și dacă răul, păcatul sunt lipite de inimile noastre și nu vor fi despărțite, îndepărtate de noi, atunci vom fi eradicați și noi împreună cu răul care nu l-am părăsit nici chiar pe patul de moarte.
Atât ni se cere: să renunțăm la păcat, la rău, și să ne educăm în a trăi în viața aceasta în așa fel încât să o câștigăm pe cea veșnică. Adică să căutăm să trăim frumos pe pământ. Dumnezeu nu cere nimic altceva. Orice ni se pare interdicție din partea lui Dumnezeu este de fapt educație. El dorește să ne educe personal, în mod individual. Chiar dacă trecem prin greutăți, asta este o educație. Nu suntem părăsiți de El nici în boală și nici în suferință; nici când viața aceasta ne este scurtată din pricina infractorilor de care ai amintit mai sus, sau din cauza multelor lipsuri materiale, financiare sau de sănătate.
Dumnezeu caută să ne educe. Fiecare zi este o binecuvântare, un timp în care să căutăm să ne educăm în cunoașterea Lui.
Astăzi este ziua de Sabat. Astăzi El este găsit în biserica adventista de ziua a șaptea. Fiecare dintre cei ce doresc să Îl cunoască să meargă le biserica din localitatea lui. Nu contează vârsta, nu contează cum este viața fiecăruia dintre noi. El are un cuvânt pentru fiecare dintre noi.
Mergeți astăzi să Îl căutați. Va veni ziua când vom dori să ni se vorbească despre Dumnezeu dar nu va mai putea fi găsit. Astăzi; câtă vreme se zice "astăzi" este timp. Ziua de mâine nu ne aparține și nu știm dacă vom intra în ea. Refuzul de astăzi ne va împietri inima și va fi o piedică serioasă pentru noi pentru ziua de mâine.