| MeisterSchnitzel a întrebat:

Întrebare pentru protestanți (sunt chiar curios): Cum priviți influența filosofilor păgâni, precum Platon și Aristotel, asupra teologiei creștine?
Întreb deoarece știu că în ortodoxie și catolicism înțelepții eleni sunt văzuți cu ochi destul de buni (mai ales Platon în est și Aristotel în vest), dar de la protestanți am întâlnit mai mult opinii negative și sunt chiar curios de ce.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In primul rand, crestinismul n-a fost niciodata contra Stiintei. Iar timp de secole Platon + Aristotel au fost reprezentantii Stiintei. Pe vremea cand a aparut protestantismul aceasta asertiune cazuse deja prada dubiului.

| anonimg a răspuns:

Nu puține cadre didactic de astăzi se cred superiori lui Dumnezeu. Așa poate s-o fi întâmplat și cu cei doi oameni inteligenți amintiți de tine.
Probabil ei s-au opus creștinismului. Că dacă nu ar fi fost așa, cu siguranță că ar fi avut un loc de cinste printre sfinții din calendarul ortodox.
Nu prea îmi pierd timpul cu ceea ce gândesc alți filozofi; de aceea nu cunosc filozofia celor doi care îi face să fie respinși de creștinism. Cu siguranță că ei nu au vrut să fie creștini.

| MeisterSchnitzel explică (pentru anonimg):

Platon și Aristotel n-aveau cum să se opună creștinismului, din moment ce au trăit cu trei secole înainte de Hristos în Grecia Antică.
De asta n-au ei "loc de cinste" în calendarul ortodox.
Oricum, există o tradiție în ortodoxie că, atunci când Hristos S-a pogorât în iad, Platon ar fi fost primul care a venit la El și S-a mântuit.