| anonim_4396 a întrebat:

Ioan 9:1-3
„Când trecea, Isus a văzut pe un orb din naştere. Ucenicii Lui L-au întrebat: „Învăţătorule, cine a păcătuit: omul acesta sau părinţii lui, de s-a născut orb?" Isus a răspuns: „N-a păcătuit nici omul acesta, nici părinţii lui; ci s-a născut aşa, ca să se arate în el lucrările lui Dumnezeu."
NU INTELEG, DE CE? CARE LUCRARI?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Isus a spus că nici omul respectiv, nici părinţii lui nu erau vinovaţi de orbirea sa congenitală. Aşadar, Isus nu a sprijinit ideea că omul respectiv era pedepsit pentru păcatele comise într-o viaţă anterioară. Bineînţeles, Isus ştia că toţi oamenii moştenesc păcatul. Dar ei moştenesc păcatul lui Adam, nu păcate pe care le-ar fi comis înainte de a se fi născut. Din cauza păcatului lui Adam, toţi oamenii se nasc imperfecţi din punct de vedere fizic, fiind tributari bolii şi morţii (Iov 14:4; Psalmul 51:5; Romani 5:12; 9:11). De fapt, Isus a fost trimis tocmai pentru a remedia această situaţie. Ioan Botezătorul a spus că Isus era „Mielul lui Dumnezeu care înlătură păcatul lumii!". — Ioan 1:29.
Observaţi, de asemenea, că Isus nu a spus că Dumnezeu ar fi fost răspunzător de naşterea omului respectiv cu această deficienţă, pentru ca, într-o bună zi, Isus să vină şi să-l vindece. Cât de crudă şi de plină de cinism s-ar fi dovedit această acţiune! I-ar fi adus ea onoare lui Dumnezeu? Nu. În schimb, vindecarea miraculoasă a acestui orb a făcut ca „lucrările lui Dumnezeu să fie dezvăluite". La fel ca toate celelalte vindecări făcute de Isus, ea a reflectat iubirea sinceră a lui Dumnezeu pentru omenirea suferindă şi a confirmat că promisiunea sa de a pune capăt tuturor bolilor şi suferinţelor omeneşti, la timpul stabilit de el, este demnă de încredere. — Isaia 33:24.

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Alcyon a răspuns:

Se referea la ceea ce urma sa faca Iisus (ca urma sa-l vindece).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca ar trebui sa intelegi cele spuse de Isus, sau mai exact, cele scrise de Ioan, ca pe o metafora:in sensul ca fiul lui D-zeu, a venit pentru a le "deschide ochii" oamenilor asupra rolului pe care-l au pe pamant. Daca citesti si finalul Ioan 9:39-41,cred ca asa trebuie sa intelegi.

| unprietenaproape a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu inteleg, n am pus mana pe o biblie niciodata
9:39-41. tu o ai in fata sau cum de stii unde se afla finalul?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru unprietenaproape):

Pai cum sa fii crestin si sa nu fi citit toata biblia macar o data? nu se poate asa ceva. uite... o ai aici online. dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." biblia online: http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebarea interesanta este:Cand a putut sa pacatuiasca de s-a nascut orb.
In burta la mama lui, sau intr-o viata anterioara?
De remarcat ca Iisus nu il corecteaza pe cel care a pus intrebarea "ciudata".

| unprietenaproape a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar a spus ca nu a pacatuit nimeni ci asa a vrut el. Ca sa se arate lucrarile lui...

| Lucică1998 a răspuns:

Pai ce a făcut Isus pentru omul acela imediat după ce a spus asta? Răspunsul e ca l-a vindecat deci s-au împlinit lucrările Domnului in omul acela, pentru ca a avut loc o minune. Biblia nu este asa de greu de înțeles atâta timp cat nu scoți câteva versete din context si te aștepți sa le înțelegi.

| catanavip a răspuns:

Pai pe urma la vindecat pe orb nu? pai de lucrarea aia a fost vorba

| unprietenaproape a răspuns (pentru catanavip):

Aha. ala s a nascut orb ca sa l vindece iisus dupa ce vine pe pamant. ok. dar ceilalti?
acei oameni care se nasc bolnavi...