| мιнαɛℓα36 a întrebat:

- Mao Tze Dong - acțiunile politice ale lui Mao, din 1949 și până în 1976, sunt vinovate pentru moartea a între 50 și 70 de milioane de chinezi.

- Hitler - Șase milioane de evrei au fost exterminați în lagărele morții.

- Stalin - Numeroase religii specifice anumitor grupuri etnice sau naționalități – catolică, iudaică, baptistă, islamică, budistă, au avut de suferit aceleași prigoniri ca și Biserica Ortodoxă Rusă (sau chiar și mai rele): mii de călugări au fost torturați și executați, sute de biserici, sinagogi, moschei, temple, monumente sacre și mânăstiri au fost demolate sau desacralizate prin transformarea în depozite, spații de producție, etc.
Câte milioane de victime au murit pe vremea lui Stalin este o chestiune îndelung disputată. Deși nu s-a recunoscut o cifră oficială de către guvernele sovietic sau rus, cele mai multe estimări sunt între 8 și 20 de milioane de victime.
Sursa: http://ro.wikipedia.org

Intrebare: Unde era Dumnezeu in tot acest timp? Ce facea? Juca barbut? Sau totul pe lumea asta se intampla pentru ca " Asa a vrut Dumnezeu?"

Răspuns Câştigător
| Elvina a răspuns:

Religia nu se preocupă cu modul în care ajuns lumea, asa zicea Anthony Giddens, sociolog. Ce vrei mai mult? Spune clar. Nu e treaba ei sau al lui Dumnezeu, tocmai pentru ca Dumnezeu a murit - Nietzsche.

14 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Dumnezeu era acolo. Putea sa ii opreasca pe Mao, pe Hitler, pe Stalin sa nu ucida atitia oameni. Putea, desigur, insa nu a facut-o. Daca o facea, adio libertate individuala! Cei trei erau roboti care ar fi facut doar ce vroia Dumnezeu. Si cum Dumnezeu, fiind drept, trebuia sa fie impartial, sa nu aibe preferinte in ce priveste libertatea personala de a decide, trebuia atunci pe fiecare dintre oameni sa ii faca incit sa faca doar ce vrea El. Asta insemna o multime de roboti programati doar pentru ceva anume. Eu cred ca e mai interesant insa asa, chiar daca libertatea individuala a permis aparitia raului.
Interesant e ca dam vina pe Dumnezeu in loc sa vedem ca vina apartine celor trei oameni, in cazul de fata.
Ar fi stupid sa iei un tata la rost ca i-a luat o masina de curse fiului sau si l-a instruit cum si pe unde sa mearga cu ea, dindu-i totodata libertate sa mearga cu ea pe unde vrea, insa el a luat-o si a mers pe aratura si masina s-a stricat, e stupid sa zici ca tatal i-a dat o masina proasta fiului sau. Insa noi oamenii asta facem, nu ne asumam responsabilitatea faptelor noastre (faptul ca ducem masina de curse pe aratura), si cind lucrurile incep sa mearga prost (masina sa se strice), dam vina pe Cel ce ne-a dat masina. Nu e corect deloc!

| мιнαɛℓα36 explică (pentru cristi202):

Nu e corect exemplul cu masina! E vad putin altfel:
Tatal ii da o masina, il invata sa o conduca, dar el sufera un accident sub privirile tatalui( din vina altuia). Tatal priveste si nu intervine deloc, nici pentru a-l salva si nici pentru a-l ajuta. Nimic. Doar se uita!

| cristi202 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Poate ca ar fi bine sa vezi a cui vina e ca accidentul s-a produs. Doar asa vei realiza cit de adevarat e ce spui.
Eu iti dau doar un exemplu: americanii L-au scos pe Dumnezeu din scolile lor, au zis la un moment dat tare si raspicat ca nu au nevoie de Dumnezeu. Oare la intimplare au fost deja in ultimii ani atitea atentate soldate cu morti si raniti?
Noi vrem sa existam fara Dumnezeu, insa asta nu se poate, si cind alegem sa traim singuri, fara "combustibilul" necesar vietii, ne miram ca masina noastra nu porneste, sau daca chiar porneste, mai tirziu explodeaza pentru ca am pus in rezervor cine stie ce combinatie fatala. Desigur ca copilul meu nu are nici o vina in chestia asta in cazul in care eu pun porcarii in masina care ma duc la accident, si mor si eu si el, insa nu Dumnezeu e de condamnat aici, ci eu, ca nu am fost suficient de responsabil cind am ales ce sa pun in masina. Problema e ca noi credem ca greselile noastre ne influenteaza eventual doar pe noi, insa nu e asa, asemeni copilului adus in discutie, deciziile noastre influenteaza si pe ceilalti. Tu ai zis-o - un accident sub privirile tatalui, dar din vina altuia. Deci o vina a cuiva exista.
Si tatal poate doar se uita pentru ca relatia dintre cel ce conduce masina si el e rupta, pentru ca soferul i-a cerut sa nu se bage, nu a vrut sa aiba de-a face cu el. Oare niciodata nu te-ai gindit de ce doar se uita Dumnezeu si nu se baga? Ai incercat sa vezi ce motive are? Si daca nu cumva si aici e tot vina noastra, ca nu il vrem sa se bage?

| mODIN a răspuns:

In mintiile crestiniilor.Acela e singurulu loc in care a fost Dumnezeu vreodata.

| costis a răspuns (pentru mODIN):

In inimile celor trei lideri nu a fost.

| Jardelin a răspuns (pentru costis):

Corect!

| sublime89 a răspuns:

Nu ai auzit ca d-zeu trimite toate razboaiele si relele de pe lumea asta ca pedeapsa pentru ca n-am fost credinciosi? Cu asta se ocupa el, cu crime in masa, cum zicea si Gaia. Sta acolo in cer si se uita la noi, iar cand se intampla ceva ce nu-i pe placul lui, mai taie de pe lista inca cativa. Mai face si el loc de trait pe planeta asta supraaglomerata. Ar trebui sa-i multumim si sa-l preaslavim (stii ca asta asteapta de la noi).

| Jardelin a răspuns:

Chestia cu "juca barbut nu-si avea locul in intrebarea ta!

Dumnezeu era in inimile celor care au suferit si au murit, in nici un caz in inimile criminalilor!

Asa cum zicea si CredinţăOrtodoxă (caci asa se traduce ΟρθόδοξηΠίστη),

"Fericiti veti fi cand va vor ocari si va vor prigoni si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra, mintind din pricina Mea." (Matei 5:11)

Eu pentru Hristos sint gata sa primesc ocara si prigoana celor rai care vor minti impotriva Lui! Sint gata sa primesc si martiriul daca voi ajunge intr-o astfel de situatie!

Dumnezeu nu ingaduie un rau daca din acel rau nu iese ceva bun si folositor pentru indreptarea oamenilor. Sa te gindesti mereu la asta!

Care este concluzia dupa ce s-au intimplat grozaviile enumerate de tine? Oamenii fara Dumnezeu, fac lucruri teribile, mai ales atunci cind ajung sa conduca popoare si tari puternice. Nu trebuie sa luptam IMPOTRIVA credintei ci PENTRU credinta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si dumnezeu e fan genocid. Stii cum e : ce-i frumos si lui dumnezeu ii place. Cam ce crezi ca a facut acel zeu in VT? Ba mai mult de atat, pentru ca acele crime nu erau suficiente, a decis sa isi trimita fiul (sau conform unor ramuri, sa se trimita pe el insusi) si sa vina cu un nou concept : iadul - tortura eterna (depinde si de ramuri. Unele recunosc ca e o absurditate partea cu torturatul etern si incearca sa bage diverse scuze).

"Ce facea?"... pai lui Hitler ii zicea "vezi ca ti-a scapat unul".

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

"Fericiti veti fi cand va vor ocari si va vor prigoni si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra, mintind din pricina Mea. Bucurati-va si va veseliti, ca plata voastra multa este in ceruri, ca asa au prigonit pe proorocii cei dinainte de voi" (Matei 5, 11-12)

"A Mea este răzbunarea; Eu voi răsplăti, zice Domnul".

| мιнαɛℓα36 explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

happy
Aproape ca imi vine sa ma inchin... aproape!

| Katczinsky a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

O urma de speranta prin toate ereziile astea. Degeaba glasuieste un crestin printre atatea glasuri ce-L condamna pe Dumnezeu la inexistenta. Chiar asa de rau v-a pedepsit viata incat respingeti ceva ce respirati in fiecare zi?

| Katczinsky a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Bravo. Dupa cum am spus, o urma de speranta. E bine si atat. happy

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Nu exista "asa a vrut dumnezeu" in ecuatia asta. e simplu, cand nazistu punea pistolul in ceafa evreului erau doua optiuni: ori tragea, ori nu. ramanea la latitudinea totala a nazistului.
nu exista raspuns inteligibil pentru intrebarea ta...ai putea spune ca au fost niste teste pentru umanitate dar niste teste facute tot de om, din moment ce era la latitudinea lui.
ai mai putea spune ca a fost mana diavolului iar dumnezeu nu a mai putut interveni dar deja o dam in basme. chiar nu stiu ce ar putea raspunde un om credincios la intrebarea asta, ceva inteligibil ca basme stiu si eu sa compun.