| KoroSensei a întrebat:

Mi-a trecut prin mine o chestiie si m-am gandit cum as fi eu, daca as fi Diavol, Uite cum vad eu diavolul in viziunea mea:
In primul rand trebuie sa indeplinesc perfect cele 7 pacate, poate mai putin unul, ordinea ar fi asfel:

1. Mândria - Foarte Avansat
2.Invidia - Foarte Avansat
3. Mânia - Foarte Avansat
4. Lenea - Avansat
5. Imbuibarea - Avansat
6.Desfranarea - Avansat
7. Zgarcenia - Normal (cel putin asa cred)
Depinde si de situatie bine intales de exempluȘ
Primele 3, nu le are mereu ci mai rar si cam aparitia lor apare doar cand sunt la olalta dunate, de obicei Mandria invidia si mania sunt foarte strans legate si incep in acea ordine strans legata, cum am mai zis combinate isi fac efectul, singure, de exemplu doar mania, fara mandrie nu se poate, sau invidia fara mandrie, cele 3 sunt Foarte Legate una de alta
Iar cele 4 ramase, Lenea, Imbuibarea, Desfranarea, Si Zgarcenia de obicei sunt individuale si folosite foarte des, pot zice ca mereu, in general >Lenea-Desfranarea >- Pofta - > Si Zgarcenia, totusi chiar si acestea fiind strans legate de exemplu acestea 4 le pot numii pofte trupesti, de exemplu:
Lenea te face sa te simti bine stand, ne facand nici un efort ne obosindu-te fiind relaxat etc
Desfranarea te face sa te simti bine prin pofta de eliberare, orgazm, mazturbare, sex, mai exact eliberand dopamina si simtand placere la nivelul creierului combinat cu inima si cu ajutorul organelor genitale. xD
Imbuibarea, Pofta, sau Dorinta e placerea intensa de a dori nu doar indoparea cu mancare ci si cu insusiri, care te fac sa fii fericit, gen imbuibarea cu mandrie, imbuibarea cu avere sau cu orice,in cazul acesta Dorinta poate fi si buna pana intr-un anumit punct de exemplu sa ai dorinta de a face BINE. Pacatul Poftei (imbuibarii) in sine apare atunci cand dorinta scapa de sub control si se transforma in Exagerare, Obsesie, Nestapanire,exces de neoprit, care (poate mai putin pentru bine) duce la distrugere sau in cel mai final la Obsesie, sau zgarcenie.
Iaracum nu in ultimul caz zgarcenia care dupa cum am spus e un pacat care principal e format din imbuibare, sau lipsa de (placeri dorinte,bunuri etc) are multe lucurui la baza precum si Invidia Mandria Mania sau Supararea, de obicei un om zgarcit e si Mandru si Ciudos (invidios) si cam le are pe toate, din invidia pentru binele altora se manie si se intristeaza, eventual pentru ca el nu are sau din cauza mandriei care il face sa se creada mai sus decat oricine si spunandu-si in sine "Cum iti permiti, de ce ai, nu meriti, nu indraznii, (sau cel mai des) Numai eu merit, mie mi se cuvin toate" Cea ce rezulta in Superioritate Zgarcita Invidioasa Manioasa Lenesa pentru ca zice (cum sa fac eu ceva, eu?, care sunt mai bun decat toti?, si intr-un final la desfrau (desfranare) si la urma imbuibarea (obsesia) care incuie complet raul spunandu-si" Eu sunt cel mai mare cel mai tare cel mai inteligent, frumos, am tot ce vreau, ma simt si bine, sunt perfect, nu vreau sa renunt la ce am. Si de obicei se mai simte si bine cand ii vede pe altii suferind, simtand razbunare (dreptate pentru el) din cauza propriei mandrii.Si cel mai oribil fact, daca ar putea ar vrea ca toti din jurul lui sa i se inchina, suferind si facandu-le in ciuda, dorind ca lor sa le fie ciuda pe el sa-l invidieze,, sa se teama de el si sa nu poata face nimic in privinta asta, el razandu-le in fata, facundui sa-l urasca inschimbul iubirii cam asta e Diavolul happy voi ce parere aveti? big grin

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Dupa ce am citit cele 7 pacate, mi-a fost lene sa mai citesc in continuare, asa ca o sa incerc si eu sa spun cum sunt.
1. Mandria-Normal;
2.Invidia-Normal spre avansat;
3.Mania-Avansat;
4.Lenea-Foarte avansat;
5.Imbuibarea-Normal;
6.Desfranarea-Normal spre deloc;
7. Zgarcenia-Super mega avansat.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru KoroSensei):

Pai e adevarat. Cand imi cumpar ceva de mancare sunt in stare sa ma ascund undeva si o sa manac acel lucru singur, numai sa nu mai dau si altcuiva. Sunt zgarcit cu orice, nu numai cu mancarea. Ce e al meu e doar al meu.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru KoroSensei):

Nici chiar asa. Bine... uneori fac mai rau, dar asta e alta poveste laughing

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Bravo tocmai ai descris majoritatea crestinilor, mai bine ai incerca sa apreciezi viata asta find si ultima, toate alea duc la suferinta

| J0B0MAT a răspuns:

L-ai caracterizat prost.Toate trebuie foarte avansate, chiar peste maxim.

Răspuns utilizator avertizat
| FaraNumePls a răspuns:

Eu cred că îs cel mai cel diavol laughing
La toate cele 7 păcate sunt ceva gen super avansat laughing

Răspuns utilizator avertizat