| EmaS a întrebat:

Multi atei arunca cu intrebari sau raspunsuri jignitoare la adresa crestinilor. Daca pentru atei credinta se rezuma la jigniri, credinta ne invata sa nu aducem injurii celor ce ne ranesc. Puteti sa intoarceti si celalalt obraz?

Răspuns Câştigător
| Maidanezul a răspuns:

Am avut si eu un amarit de comentariu si a fost sters obscen si ilegalitati vreau si eu sa fiu lamurit ce am gresit pun si definitia si comentariul meu.Vad ca Ema batjocorita ca la usa cortului si eu ma aleg cu obscenitatile.Nu este cinstit Rog un raspuns pe privat sa stiu cum il modific sa fie ok
OBSCÉN, -Ă, obsceni, -e, adj. (Despre gesturi, cuvinte, atitudini etc.) Nerușinat, trivial, indecent; vulgar, pornografic. – Din fr. obscène, lat. obscenus.
ILEGÁL, -Ă, ilegali, -e, adj. 1. Care nu este în conformitate cu legea, care încalcă legea. 2. Care nu este recunoscut, admis de lege, aprobat de autoritățile unei țări, care desfășoară în ascuns o activitate (politică); pe. ext. care servește acestei activități; conspirativ, clandestin. – Din fr. illégal.
Aici parca este o tabara de refugiati, ii vad pe multi raniti altii ologi unii cu perfuzii.Ce sa fie oare de au reusit sa se stringa atitea ambulante de la Smurd? Dar vad ca sunt "pleostiti "rau de tot si incearca alt plan de bataie si doresc sa schimbe capetenia pe @ardnaxur1961.Gurile rele pe la conversatii spun ca @ardnaxur1961 a imbatrinit ca in 2005 avea 50 anisori, altii zic ca in 2009 avea 50, mai sunt si fanatici care zic ca in 2011, a comandat tortul si a zis sa puna 50 de luminari ca anul trecut.Au mai venit ei si cu GOLIAT =justitiarul acesta avea 6 degeta la o mina, 6 coti inaltime 6 livre de armura deci 666 prefigura un numar drag altora. Cind a vazut tabara ateista cit era de urit acest Goliat(justitiarul), cei mici incep sa se inchine si o rup de fuga plingind.Chiar si capetenia @ardnaxur 1951 cade cu bicicleta si indoaie cadrul. Goliatul lor ramas la datorie se ratoieste la Ema "Cum indraznesti sa vi sa te lupti in idei cu mine cu doi amariti de crestini dupa tine.Te vad cu o Biblie in mina si cu cuvinte in desaga, ce crezi ca eu sunt ciine sa ma alungi ca pe un ateu.Crestinii raspund cu curaj esti mai rau decit un ateu, om rau si fara credinta.Tu cu @arnaxur1951 si liota de atei veniti impotriva noastra, dar Dumnezeu este de partea noastra si va vom birui.Si amaritii de crestini cu Ema in frunte au dat de asfalt cu toate fortele raului. Unde gasim razboiul http://www.TPU.ro/......ina-2.html Unde gasim tabara de refugiati =aici Acum incercind ei sa se dea rotunzi au inceput sa prinda glas si iarasi cu forte prospete cu @ardnaxur1951 capetenie votata de cele 13 triburi de pusti, au gasit sa sara la jugulara unui nevinovat =Maidanezul Mai oameni buni eu nu am nici clin nici prin mineca nimic cu voi si cu Danutza voastra.Eu zic ca trebuie sa cititi regulamentul TPU si sa il respectati eu asa fac, eu nu ma iau dupa cei care fac rele si nu ma aseman lor

60 răspunsuri:
| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Shush, in primul rand, voi astia cu religia in cap aruncati cu intrebari incercand sa atacati ateii. Cand nu va merge gata, incepe plansul.

Iar faza cu intorsul obrazului.pfff...cea mai mare tampenie. Un sofer beat iti ucide partenerul de viata.Tu intorci obrazul, si il ierti? Ca peste 1 saptamana sa iti ucida alt membru al familiei?

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Prea lenes sa dau edit:
Vezi, chiar acum, tu, critici ateii. Daca nu iti place sa fii criticata atunci pur si simplu taci.

| EmaS explică (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Pai de ce nu pot sa intreb, am dreptul la fel ca si voi.Sau imi interzici tu?

| cryssu2008 a răspuns:

Eu nu vreau sa crititc pe nimeni. Dar voi stiti cu ce se deosebeste crestinismul fata de toate religiile din lume? Iti spune sa-ti iubesti dusmanii, sa ii ierti pe cei ce-ti gresesc, si sa te rogi lor...

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru EmaS):

Nu,nu iti interzic, dar macar nu te mira cand unii atei intreaba anumite chestii.

| EmaS explică (pentru cryssu2008):

Tocmai asta ne cere Dumnezeu, sa iertam si sa iubim.Este greu, dar nu imposibil.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS explică (pentru SaintOcea):

Crestinii nu sunt limitati,din contra, ei sunt mai deschisi la minte, ei au capacitatea de a vedea prin credinta lucruri care intrec ratiunea umana.Nu ma indoiesc dnici macar 1 la suta de ceea ce scrie Biblia.

Răspuns utilizator avertizat
| pepica a răspuns:

Din pacate EMA sunt cred ca 95 la suta copii pe acest site si cred ca multi dintre ei din plictiseala dau raspunsuri la lucruri la care nu se pricep, credinta in Dumnezeu e unul dintre ele, si nu cred ca au ei pacat, ci parintii lor sunt vinovati pentru ca nu i-au educat, nu stiu ce este aceea religie nu stiu de biserica sunt cred ca total nestiutori cum sunt invatati asa se comporta., daca parintii nu ii educa in spirit religios daca nu ii duc la biserica daca la scolala nu merg la orele de religie nu au de unde sa invete sa fie credincosi ne mai mi-am ca sunt prosti gramada si iau numai note proaste? ca pica 90 la suta la bac? la examene? ca se drogheaza? cite si mai cite? nu cred,
singurii vinovati sunt parintii cum ii cresc asa ii vor avea

| cryssu2008 a răspuns (pentru SaintOcea):

Te rog frumos sa faci o diferenta intre catolici si ortodocsi.

| ShowTim3 a răspuns:

Ema nu stiu pe ce site te uiti! Daca as pune acum o intrebare "Credeti in Dumnezeu? eu nu deoarece... bla bla bla " o sa fiu injurat de toti mortii lu` mama, o sa fiu bagat in toate organele, si o sa injure pana o sa isi toceasca butoanele de la tastatura, si acum sincer, voi nu puteti sa acceptati si sa intoarceti obrazul, si asta devine ipocrizie.
Pff bine nu zic ca astia atei nu isi bat joc de oameni, dar te rog, unii chiar merita apar intrebari " azi m-am inchinat de 2848 la Dumnezeu si am pupat 32983 icoane in loc sa ma duc la munca sa castig un ban, am facut asta deoarece nu am bani pentru paine si vreau sa imi pice din cer " cam asa vad eu unele intrebari happy poate si voi le vedeti altfel pe ale noastre.
Si inca ceva '_' daca trebuie sa iti iubesti aproapele dc existau cruciadele? aia isi taiau capetele cu coasa pentru Dumnezeu (cel mai tampit motiv pentru care sa te lupti ) asa e iubire fata de dusman?

| EmaS explică (pentru SaintOcea):

Ei privesc lumea din perspectiva eterna a vietii!

| EmaS explică (pentru ShowTim3):

Ai dreptate, multi au folosit umbrela credintei ca sa isi realizeze propiile interese.Dar ei nu au avut de-a face cu Dumnezeu.Adevaratii crestini nu comit crime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ema,pentru Dumnezeu, nu am decat doua obrazuri.ori pentru astia imi trebuiesc mai multe.am intors de multe ori celalalt obraz.de foarte multe ori.la OAMENI merge.la porci nu.nici cu cuvantul nici cu parul.regret.

| NoChanceForUs a răspuns:

Ateii râd pe seama creștinilor subapreciindu-i, iar creștinii la rândul lor fac același lucru. Ambele tabere încearcă să bage pe gât una alteia ideologia proprie, așa că nu mai bateți toba pe stradă că e dimineață și am nevoie de somn.

| EmaS explică (pentru NoChanceForUs):

Macar noi ne raportam la atei cu dragoste si respect.

| NoChanceForUs a răspuns (pentru EmaS):

Ai reacționat cam imatur, în fine. Nu știu de tine, dar eu unul nu prea cred că aceste „cruciade" se duc tocmai „creștinește".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ema draga nu-ti bate capul, sti destul de bine ca si in versetele din Romani, Biblia spune ca cei ce nu cred In Dumnezeu si nu-l recunosc, sunt lasati prada pacatelor, patimiilor si placerilor lor trupesti in care au cazut, multi au schimbat lucruri firesti ale vietii, femeie cu femeie, barbat cu barbat etc.
Cine traieste in pacat sa traiasca asa, cine este drept sa fie drept pana la capat, la sfarsit oricum fiecare o sa fie judecat dupa mintea si faptele lui, nu exista genuchi care sa nu genucheze.

| NoChanceForUs a răspuns (pentru anonim_4396):

Am apă la genunchi, mă va durea al dracului când o să trebuiască să stau atâta amar de vreme pe ei până când Iisus judecă x miliarde de oameni și ajunge apoi și la mine.Sau oare ne ia în ordine alfabetică și cronologică?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Imi areti link-ul unde am injurat vreun crestin?

In schimb, eu iti pot arata sute de link-uri unde am fost injurata de crestini.
Ce ai de spus?

| chelstone a răspuns:

Ema, din cate tin minte acum ceva timp era un tip care sustinea propunerea unei legi prin care ateii sa pateasca multe rele... mai tii minte, si-atunci, de ce denaturezi adevarul?! Mi se pare mie sau hotii striga hotii?! Ieri, unul facea ateii idioti pe aici pe site, unde este moralitatea la crestini?! despre ce vorbesti?!

| wforweirdo a răspuns:

De fapt, mulți creștini vin și ne înjură pentru că nu credem în dumnezeu. Mișto așa.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Recunosti ca tu m-ai facut nesimtita, iar eu nu ti-am raspuns cu aceeasi moneda.Doar ti-am multumit.

| EmaS explică (pentru wforweirdo):

Adevaratii crestini, nu injura.

Apache
| Apache a răspuns:

Nu conteaza daca esti crestin sau ateu ...omul se injura in general indiferent de conceptiile religiose!
Crezi ca ii pasa cuiva ca esti tu crestina, si ca pocaitulporno e ateu?
nu ...sincer mie mi se rupe, dar discutiile astea escaladeaza in cearta, si suntem pe net deci cearta=popularitate
Fiecare crede in ce vrea si gata ...de parca ma intereseaza pe mine de ceilalti *egoist...dar adevarat *

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Adevaratii crestini, nu injura.''
Da?! Uite ce spusese un crestin in intrebarea sa acum ceva timp:
"O data ce ai fost botezat ca crestin ( cacofonie permisa de in gramatica limbii romane ), poti sa asculti tu rock si sa te dai cu capu de pereti, ca ateu nu poti sa devii, decat daca nu esti botezat. o data botezat crestin pe viata crestin, macar de forma''
Pana la urma cum e cu adevaratii crestini?!

| CristiB93 a răspuns:

Pentru multi lucrul acesta e greu deoarece presupune multe umilinta si majoritatea raspund cu aceas moneda si sunt foarte putini cei care intorc obrazul celalalt dar cred ca acest lucru nu este imposibil si daca sustii ca crezi in Iisus si in biblie trebuie sa faci asta si nu doar ce ne convine luam din biblie de ex altii sustin ca cred si se dau mari dar cand vine treaba de intors obrazul nu fac asta ci raspund cu aceas moneda asta inseamna ca luam doar ce ne convine din biblie si asta nu e bine

| EmaS explică (pentru chelstone):

Intrebarea mea era alta.