| soimos a întrebat:

Nu inteleg din ce cauza "crestinele" doresc sa para sfinte ... cand Isus ne invata foarte clar ca curvele vor ajunge cu prioritate in Imparatia lui Dumnezeu?
(Mat.21:31) "

Nu vi se pare ca pentru a ajunge in Rai, este mai sigur sa fii curva?

25 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Mama, mama, cum mai e rastalmacita Biblia asta!
Poate ca ar trebui sa inveti ca sa citesti. Nu in sensul literal al cuvintului, caci asa nu ai fi fost in stare nici sa postezi intrebarea, ci sa citesti ca sa intelegi. Vorba aia: "Cine are urechi de auzit sa auda!"

| William a răspuns:

Asta ai invatat-o de la mama ta?

| soimos explică:

Care Domn Isus?
S-a descoperit cumva textul din Biblie precum ca Isus s-a nascut din Sfanta Treime?
Pai fara "sfanta Treime" la locul ei in Biblie, sangele lui Isus nu este decat sangele unui golan, si ala nu sfinteste nimic... eventual spurca!

| Zenithf a răspuns (pentru soimos):

Poftim, chiar aici zice ca S-a nascut din Duhul Sfant:

18Iar naşterea lui Isus Hristos a fost aşa: Maria, mama Lui, era logodită cu Iosif; şi înainte ca să locuiască ei împreună, ea s-a aflat însărcinată dela Duhul Sfînt.

19Iosif, bărbatul ei, era un om neprihănit, şi nu voia s'o facă de ruşine înaintea lumii; de aceea şi -a pus de gînd s'o lase pe ascuns.

20Dar pe cînd se gîndea el la aceste lucruri, i s-a arătat în vis un înger al Domnului, şi i -a zis:,, Iosife, fiul lui David, nu te teme să iei la tine pe Maria, nevastă-ta, căci ce s-a zămislit în ea, este dela Duhul Sfînt.

21Ea va naşte un Fiu, şi -i vei pune numele Isus, pentru că El va mîntui pe poporul Lui de păcatele sale.``

22Toate aceste lucruri s'au întîmplat ca să se împlinească ce vestise Domnul prin proorocul, care zice:

23,, Iată, fecioara va fi însărcinată, va naşte un fiu, şi -i vor pune numele Emanuil``, care, tîlmăcit, înseamnă:,, Dumnezeu este cu noi``.(Matei 1:18-23)
Dupa cum ai vedea daca ai citi, zice aici ca "toate aceste lucruri s-au intamplat ca sa se implineasca ce a zis prorocul", deci despre venirea Domnului s-a vorbit si inainte, vei gasi dovezi si in VT daca vei citi cu atentie.
Chiar si regele David vorbeste despre Isus si i-L numeste "Domnul meu".

| Zenithf a răspuns:

Interesant cum nu intelegi tu un lucru atat de simplu, ca primul fiu (curvele si vamesii) a zis ca nu merge sa lucreze (nu implinesc voia lui Dumnezeu) dar apoi ii pare rau (se pocaiesc de pacatele facute) si merge sa implineasca voia Tatalui, pe cand al doilea copil (fariseii) zice ca va implinii voia Tatalui (se lauda ca implinesc poruncile) dar in adevar nu merge sa lucreze.
Este mai sigur sa recunosti ca esti pacatos si sa te pocaiesti si sa implinesti voia Tatalui, pentru a ajunge in rai.
Desigur, daca crezi in Dumnezeu.

| soimos explică (pentru Zenithf):

Pai eu cred ca Dumnezeu te judeca dupa fapte, ca doar de aia a dat cele 10 porunci.
Cine este credincios le asculta si respecta Legea deci nu o incalca, deci are fapte bune!
Iar curvele nu au fapte bune conform legii!
Asa ca a aparut Diavolul, care iubeste faptele curvelor, si le promite mantuirea cu prioritate, tot dupa cum se bucura si de faptele talharilor si
ucigasilor si le promite mantuirea. evident daca il cred pe el (adica pe Diavol) ca este Dumnezeu!
Iar Diavolul (care este Dumnezeul veacurilor de acum) isi are biserica sa, in care a fost slavit timp de peste 1500 de ani cu numele de Lucifer.
vezi:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lucifer

| Zenithf a răspuns:

Vorbesc si eu doar ca sa ma aflu in treaba, in loc sa ma gandesc mai intai.
In adevarat, un lucru mare de mirare este cum cineva vrea sa para sfant, fara sa fie de fapt. Acum cred ca asta ai vrut de fapt sa subliniezi, ca nu cine isi pune masca pe fata intra in Imparatie, ci acel care se recunoaste pe sine ca este pacatos si se recunoaste ca pacatos, apoi se indeparteaza de acea cale.

| soimos explică (pentru Zenithf):

Nu draga!
Dupe ce ai fost curva toata viata sau un criminal, te-ai ras pe bot definitiv de Dumnezeu!
Dar totusi ai sansa ca "dumnezeul veacului acesta) adica Christos, sa iti deschida imparatia lui Iadul cu cheile pe care se lauda ca le detine in 1 apocalipsa 18!

| Costel95 a răspuns:

Te rog frumos inainte de a mai posta vreo intrebare studiaza Biblia. Scrie undeva in Biblie ca toate curvele vor intra in Imparatia lui Dumnezeu? Sau ca vreo curva va intra in Imparatia lui Dumnezeu? Poate o femeie care a fost curva si care s-a pocait, care s-a lasat de acest pacat. Adica Biblia condamna curvia si tu spui ca o curva poate fi mantuita? Nici un curvar sau curva nu va intra in Imparatia lui Dumnezeu: "Nu va inselati in privinta aceasta: nici curvarii, nici inchinatorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomitii, nici hotii, nici cei lacomi, nici betivii, nici defaimatorii, nici raparetii nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu." (1 Corinteni 6.9-10) Iti bati joc de Dumnezeu. Intrepretezi Biblia in ultimul hal. Daca ai fi dorit sincer sa cunosti Biblia ai fi studiat, si ai fi incercat sa intelegi ce vrea sa spuna. Esti un fatarnic! Nu vrei sa iei aminte la ce Dumnezeu iti vorbeste. Iti impietresti inima ca nu cumva sa auzi vocea Domnului. Dumnezeu te iubeste. El te vrea curat. Daca te vei intoarce la El, Domnul te va primi si se va ingriji de tine : "daca poporul Meu peste care este chemat Numele Meu se va smeri, se va ruga, si va cauta Fata Mea, si se va abate de la caile lui rele, - il voi asculta din ceruri, ii voi ierta pacatul, si-i voi tamadui tara." (2 Cronici 7.14) Fii intelept si cauta-L, caci El te asteapta! Domnul sa te binecuvinteze!happy

| soimos explică (pentru Costel95):

Nu scrie ca toate curvele ...ci doar curvele pocaite!
Dar de pocait ai timp sa te pocaiesti cand nu mai merge afacerea pentru ca ai imbatrinit in curvie si destrabalari!

Si tocmai aceste specimene de pocaiti (adica curve, talhari si criminali) sunt primite cu prioritate in imparatia lui Dumnezeu

| Costel95 a răspuns (pentru soimos):

Nu-i adevarat. Citeste Scriptura. Nu o interpreta gresit. Ca Biblia nu este o simpla carte. Este Cuvantul lui Dumnezeu, si nimeni nu-si poate permite sa o schimbe. Nici o curva nu este pocaita si nici o pocaita nu este curva. Asta-i tot.happy

| soimos explică (pentru Costel95):

Minti!
Scriptura nu este cuvantul lui Dumnezeu ci un text-cronica istorica scris si asumat de rabinii din Marea Sinagoga!
Da biblia nu este o simpla carte ci este cartea Diavolului, (Dumnezeu nu zice nimanui sa citeasca Biblia pentru ca stie El de ce) si pe baza acestei "lucrari diabolice" s-au comis zeci de milioane de omucideri, deci DA sunt de acord ca nu este o simpla carte, ci cartea Diavolului!
2 Eu pentru aia cu pocaitele necurve nu mi-as baga mana in foc!
3 Eu cunosc cel putin o duzina de curve care s-au pocait!

| Costel95 a răspuns (pentru soimos):

Poi atunci nici nu mai are rost sa discutam. Din moment ce tu zici ca Biblia nu este Cuvantul lui Dumnezeu, atunci chiar nu mai avem ce discuta. Citeste in 2 Timotei 3.16-17 si vezi ce scrie. Nici o curva si nici un curvar nu merge in Imparatia lui Dumnezeu. Curvele care s-au pocait si nu mai curvesc, ci fac voia lui Dumnezeu acelea pot intra in Imparatia lui Dumnezeu, dar ele nu mai sunt curve. Si nimeni sa nu se insele. Nimeni sa nu curveasca cu gand ca are timp sa se pocaiasca, ca s-ar putea sa nu mai fie timp. Atata timp cat tu afirmi ca Biblia este cartea diavolului, nu mai avem ce discuta. Tu nu doresti sa-L cunosti pe Dumnezeu. De ce te mai zbati cu astfel de intrebari?

| soimos explică (pentru Costel95):

Faptul ca Biblia nu este cuvantul lui Dumnezeu este scos in evidenta de faptul ca Dumnezeu NICIODATA nu spune NIMANUI sa citeasca Biblia, ceea ce nu ar fi fost asa daca aceasta era "cuvantul Sau"!
Daca nu accepti acest fapt, intr-adevar nu avem ce discuta!
Curvele care se pocaiesc tot curve raman chiar daca s-au pocait, tot asa cum un ucigas tot ucigas ramane chiar daca s-a pocait!
Pe toti acestia Dumnezeu ii va judeca dupa FAPTE!

Aia cu "pocainta" nu vine de la Dumnezeul lui Moise ci de la "dumnezeul veacului acesta" care este Diavolul adica Lucifer adica Christosul slavit in biserica timp de peste 1500 de ani cu numele de Lucifer!

| Costel95 a răspuns (pentru soimos):

Cine a fost curva si se pocaieste nu mai este curva, pentru ca Sangele lui Isus Hristos spala de orisice pacat. Dumnezeu cand iarta arunca pacatele noastre in marea uitarii si nu-Si mai aduce aminte de ele. Dumnezeu nu ne mai considera curvari, dupa ce ne-a curatat. Adica o haina murdara este tot murdara si dupa ce ai spalat-o in masina de spalat? Dumnezeul meu este acelasi Dumnezeu pe care L-a avut si Avraam. El este acelasi, e neschimbat. Isus cand traia pe pamant a citat mult din Biblie. pavel spune in 2 Timotei 3.16-17 : "Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna." Isus a spus :"Cercetati Scripturile, pentru ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica, dar tocmai ele marturisesc despre Mine." (ioan 5.39) imi pare rau sa te anunt ca daca nu crezi cuvintele Scripturii atunci nu-l cunosti nici pe Dumnezeu. versetul din ioan spune totul: Scriptura marturiseste despre Dumnezeu. Omule, s-ar putea sa nu mai ai sansa de a-L primi pe El. Eu sincer am obosit sa tot explic despre Dumnezeu cuiva care nu vrea sa asculte. nici un pic de interes. Daca te vei intoarce la El, Dumnezeu se va indura de tine. Dumnezeu sa te binecuvinteze cu viata vesnica! Alegerea e a ta, dar te rog nu mai rastalmaci Biblia daca nu o cunosti.

| soimos explică (pentru Costel95):

Nu inteleg ce legatura este intre cariera unei curve si sangele unui vagabond care a fost arestat, judecat condamnat si executat prin crucificare?

Crezi cumva ca acel "sange" are un fel de virus ca HIV care le sfinteste curul curvelor care s-au pocait?

| Costel95 a răspuns (pentru soimos):

Asta inseamna hristos pentru tine? Un talhar? Asta inseamna pentru tine jertfa de la Golgota? Doar prin Hristos te poti pocai. Doar prin Hristos poti veni la Tatal. Pentru multi jertfa lui Isus Hristos este in zadarstraight face. Sa stii un lucru ca acest "vagabond" care pentru tine nu a insemnat nimic, bate zilinic la inima ta si te cauta. Are o dragoste aprinsa pentru tine si te vrea in slujba Lui.

| cristi202 a răspuns (pentru soimos):

"Minti! Scriptura nu este cuvantul lui Dumnezeu ci un text-cronica istorica scris si asumat de rabinii din Marea Sinagoga!" Daca el minte, mint majoritatea oamenilor (poate peste 4 miliarde) care cred ca Biblia e Cuvintul lui Dumnezeu. Da, s-au comis crime in numele ei, dar si cu un cutit, care ti-e extrem de folositor in bucatarie, poti sa ucizi. Orice lucru, cit de bun, poate fi folosit spre rau, deci asta nu demonstreaza ca Biblia vine de la Diavol, ci doar ca a fost folosita de oameni, nu ascultata. Cei ce au ascultat-o si au facut ce zice in ea, au descoperit originea ei divina. Pentru cei ce s-au folosit doar de ea, a fost o simpla carte, pe care nici nu au inteles-o, ca de o intelegeau, nu ajungeau sa comita omoruri in numele ei.
"Eu cunosc cel putin o duzina de curve care s-au pocait!" Daca ai fi citit atent in Biblie, dadeai de problema asta. Iti dau rapsunsul lui Isus Hristos: "Nu cei sanatosi au nevoie de doctori, ci cei bolnavi". Curvele sunt bolnave cu spiritul, si de aceea intr-adevar ele ajung mai repede sa il cunoasca pe Dumnezeu, insa se transforma din curva in sfinte, si ajung in Imparatia Lui doar prin sfintenie.
"Sangele lui Isus nu este decat sangele unui golan, si ala nu sfinteste nimic." O fi El golan (in mintea ta), o fi El vagabond. Insa El este acela care si dintr-un om ratat ce eram inca de la 20 de ani, a facut un om adevarat. Singele Lui chiar sfinteste si curateste. Psihologii nu stiu cum sa faca sa ii scape pe cei ce sunt afectati de vreo vina. El stie prea bine, e specialitatea Sa, pentru ca El poate sa curete o constiinta patata, si un suflet murdar. Nu stiu exact ce are, cum face, insa singele acela sfinteste curvele ce se pocaiesc, si le face sa traiasca o viata nu doar ce pare sfinta, ci care chiar e sfinta.
Si inca ceva: Golanul acela (lasa ca si prin anii 90 au fost unii numiti golani, si au purtat cu respect acest nume), Vagabondul, cum l-ai numit tu, te iubeste indiferent daca L-ai facut asa. Inca nu a fost nimeni care sa fie gata sa moara pentru tine, El nu numai ca a fost gata, dar a si facut-o. Tocmai pentru vorbele urite pe care le spui despre El, caci poate aceste vorbe sunt mai rele decit faptele curvelor.

| Costel95 a răspuns (pentru cristi202):

Bine ai raspuns Cristi, foarte bine! Dumnezeu sa te binecuvinteze!happy

| Sly a răspuns:

Ai sters raspunsul meu si l-ai folosit apoi in dreptul tau. Si e singura afirmatie lucida de pe aici. Nu-ti mai balangani capul aiurea prin subiectul religie, ca esti pe langa.

| DH01 a răspuns:

Iisus se scrie cu doi de ii.

| Zenithf a răspuns (pentru DH01):

Da, apartinatorii cultului ortodox il scriu cu doi i, ca sa-L deosebeasca de ceilalti din Biblie care poarta acest nume. Insa este doar o convenienta, in fapt numele Lui fiind Isus.

| nony a răspuns (pentru DH01):

Isus se scrie cum vrei.E acceptat in amandoua formele.Ca ortodocsii au ales sa fie scris cu doi de ¨i¨, e pentru a-L diferentia de celelalte nume comune de pe vremea lui.

| soimos explică (pentru Zenithf):

Intrebarea din titlu nu era o tema ce tine de caligrafie!
Incearca sa raspunzi la intrebare, daca ai nivelul sa o faci!

| Zenithf a răspuns (pentru soimos):

Asta a fost o replica la comentariul lui DH01, nu la intrebarea ta, dar am gresit si eu, in sensul ca numele Iisus vine de la numele grecesc Iesus care a fost folosit pentru recunoasterea Lui.
La intrebarea ta am incercat sa raspund, dar prima data m-am pripit si am gresit.
Iisus sau Isus, nu conteaza cum il scrii, a venit, dupa cum El a spus, pentru cei rataciti. El iubeste pe toti oamenii, inclusiv pe cei pacatosi, dar nu iubeste pacatul, si prin invatatura Lui i-a intors, sau macar a cautat sa-i intoarca pe oameni din ratacirea lor. Vezi si acolo cand a vorbit cu acel tanar bogat si i-a zis sa lase averea, nu pentru ca a fi avut este pacat, dar grija pentru avere poate sa te indeparteze de El. Nu stiu de ce zici asta despre Lucifer si incerci sa faci sa para ca este o legatura intre ei, cand Isus a spus de fiecare data ca doar cine paraseste calea pierzarii poate sa ajunga pe calea mantuirii.