| Raquella a întrebat:

O tânără ce terminase studiile universitare, primise un post bun de profesoară, într-un oraș mare. Ea era prezentabilă, foarte drăguță la înfățișare si bună la suflet. Părinții erau oameni credincioși și i-au dat o bună creștere, Într-o zi, în noua localitate, a întâlnit un credincios care a căutat să-i vorbească despre mântuirea sufletului ei. Ea a zâmbit și i-a spus că ea a crescut în familie creștină, că a frecventat mereu biserica și că mai mulți ani a fost chiar învățătoare de școală duminicală la clasa copiilor. Totuși, din vorbele ei el a constatat că ea are doar o spoială de religie, dar nu cunoaște mântuirea și nu se bucură de ea. Atunci, a început să-i vorbească de recunoașterea păcătoșeniei, de importanța unei zile, când păcătosul se întoarce la Dumnezeu și primește harul mântuirii, iar Duhul Sfânt face lucrarea nașterii din nou, cum viața devine cu totul schimbată, o schimbare de fond în gusturi, în dorințe, și cum urmează o strânsă părtășie între cel mântuit și Mântuitorul său. În timp ce-i vorbea, pe fața ei se putea citi o uimire, toate acestea erau lucruri noi pentru ea. Ea nu le avea, nu le-a experimentat niciodată. Avea o religie, dar nu avea mântuirea. Cu multă răbdare cel credincios a ajutat-o să primească mântuirea prin credință personală în Domnul Isus.

Ai tu mântuirea sau și tu ai doar o religie?

Răspuns Câştigător
| laurentiu a răspuns:

Si eu am mantuire cu toate ca nu meritam,e rezultatul dragostei lui Dumnezeu!
ma bucur ca mai e cate cineva care posteaza din adevarul pur! totusi vei da numai de razvratiti, care se impotrivesc, totusi pe calea de credinta nu te vei astepta sa dai numai de crestini!

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Important este sa avem o relatie personala cu Domnul Isus prin rugaciune si prin ascultarea de Cuvantul Sau.Nu religia sau o denominatiune ne da mantuirea.

| MMihai a răspuns:

A fi creștin înseamnă să consideri corecte toate aberațiile care sunt scrise în biblie? (vezi imbecilul basm cu potopul mondial!)
Crezi că un bărbat zdravăn la cap se va însura cu una despre care știe că are n organe vitale, afectate de cancere.
Nu pot să mă însor cu un viitor cadavru și nici nu pot să fiu creștin, cât timp nu vă spălați biblia de tâmpenii!
Ai tu mântuirea sau și tu ai doar o religie?
Am o filosofie religioasă și nu am la ce utiliza „ mântuirea creștină".

| sandra2012 a răspuns:

Am doar o religie pentru ca asa am fost botezata. Dar cred in Dumnezeu, stiu ca exista.

| Raquella explică:

Ardnaxur1961
Cu ce te deranjeaza intrebarea aceasta de ai raportat-o? Nu vad nimic care sa fie contrar regulamentului siteului. Daca te deranjeaza personal, nu intra la aceasta categorie. Cred ca te pune pe ganduri intrebarea...e de bine.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Raquella):

Intr-adevar, ma pune pe ganduri. Ma gandesc la cat de multi ciudati umbla liberi si ne streseaza aiurea. De parca n-ar fi de ajuns stressul cotidian, grija zilei de maine; mai aveam nevoie si de cohorte intregi...pardon! familii intregi de bigoti intorsi cu cheia.
Presupun ca esti fiica Emei, ca recunosc "scoala" de bigotism.

| Raquella explică (pentru ardnaxur1961):

Draga, crezi ca numai Ema e crestina? Da suntem o familie mare si unita in Domnul Isus Hristos. Pacat ca tu nu faci parte din ea... Chiar vroiam sa te intreb daca esti cumva mama lui POCAITULPORNO pentru ca aveti aceeasi gandire...

| DakotaRoyse a răspuns:

Nu, şi nici credinţă.

| Birjaru a răspuns:

Lol, ce e mai penibil? Sa crezi in dumnezeu? sau sa-ti pui problema daca crezi in dumnezeu cum trebuie? tongue

| miradoniz a răspuns (pentru Birjaru):

Te asigur că ambele sunt destul de penibile, dar mă va uimi mereu cum poate exista una fără cealaltă!

| Vizitiul a răspuns:

Eu am mintea limpede pentru ca ma "hranesc" sanatos. Cand te hranesti cu mancare alterata, ti se tulbura si mintea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andra? cand pui o intrebare la religie,exemplifica la inceput; pentru credinciosi, sau, pentru religiosi.fiindca sunt cativa care la orice, dar la orice intrebare tin neaparat sa-si strige necredinta sau ateismul in gura mare, in loc sa dea pur si simplu un raspuns sau sa nu dea nici unul.

| Loly a răspuns:

Cred ca multi dintre noi avem doar o religie.Cunosc crestini care au peste 20 de ani si nu au intrat niciodat intr-o biserica, exceptand atunci cand au fost botezati.Foarte multa lume trece prin fata unei biserici ca si cum ar trece prin fata unui wc,nici macar nu se obosesc sa faca o cruce sau macar sa isi indrepte privirea spre acel loc sfant.E atat de trist cand vezi oameni cu atat de multa nepasare cand vine vorba de Dumnezeu. Poate ca nu sunt eu o mare crestina dar fac cruce cand trec prin fata unui loc sfant,ma inchin in fiecare seara, merg la biserica(poate nu in fiecare duminica, dar tot merg), ma impartasesc in fiecare post.Ne mai plangem ca Dumnezeu e asa dur cu noi.E trist cand vezi ce a ajuns lumea azi si va fi tragic cand vom vedea ce va ajunge lumea maine.