| Raquella a întrebat:

O tânără ce terminase studiile universitare, primise un post bun de profesoară, într-un oraș mare. Ea era prezentabilă, foarte drăguță la înfățișare si bună la suflet. Părinții erau oameni credincioși și i-au dat o bună creștere, Într-o zi, în noua localitate, a întâlnit un credincios care a căutat să-i vorbească despre mântuirea sufletului ei. Ea a zâmbit și i-a spus că ea a crescut în familie creștină, că a frecventat mereu biserica și că mai mulți ani a fost chiar învățătoare de școală duminicală la clasa copiilor. Totuși, din vorbele ei el a constatat că ea are doar o spoială de religie, dar nu cunoaște mântuirea și nu se bucură de ea. Atunci, a început să-i vorbească de recunoașterea păcătoșeniei, de importanța unei zile, când păcătosul se întoarce la Dumnezeu și primește harul mântuirii, iar Duhul Sfânt face lucrarea nașterii din nou, cum viața devine cu totul schimbată, o schimbare de fond în gusturi, în dorințe, și cum urmează o strânsă părtășie între cel mântuit și Mântuitorul său. În timp ce-i vorbea, pe fața ei se putea citi o uimire, toate acestea erau lucruri noi pentru ea. Ea nu le avea, nu le-a experimentat niciodată. Avea o religie, dar nu avea mântuirea. Cu multă răbdare cel credincios a ajutat-o să primească mântuirea prin credință personală în Domnul Isus.

Ai tu mântuirea sau și tu ai doar o religie?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Evoluati in familie? Nu erau de-ajuns intrebarile "moralizatoare" ale Emei; acu' vii si tu cu alte dude? Esti fata Emei, nu?

| Raquella explică (pentru ardnaxur1961):

Cine vorbeste? aaa...mama lui PocaitulPorno. am inteles laughing)

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Raquella):

Vaaai! Cata perspicacitate! Mai incearca- ai dreptul la trei incercari!

| Raquella explică (pentru ardnaxur1961):

Atunci sa fie BloodySpirit?

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Raquella):

Sunt aproape 300 000 de utilizatori si deja ti-ai terminat doua incercari. Nu-ti mai chinui creierii degeaba! Fi-meu e destul de inteligent incat sa aiba parerile lui proprii, sa nu aiba nevoie sa le imprumute pe ale mele, asa ca, e foarte greu sa ghicesti cine e.
Cartile alea cu pilde pe care le citesti si care au -se pare- raspunsuri la toate intrebarile, nu te ajuta?

| Raquella explică (pentru ardnaxur1961):

Si tu mai ai dreptul la doua incercari.Sa vedem!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

Asta cu PocaitulPorno a vrut sa fie un spirit de gluma? Ca la sfirsit vad mutzunoiu ala care ride.
Va plingeti ca au ateii ceva cu voi, da provocarile astea penibile nu vi le contorizeaza Dumnezeu, sau astea nu se pun? Las' ca fac eu putin misto de atei si daca se supara si-mi dau replica pe masura, tot eu strig ca sint rai si nu ne lasa sa traim.
Cita mizerie aveti in voi.

| Raquella explică (pentru anonim_4396):

Cred ca voi sunteti infasurati in rautate si pacate.Noi macar ne straduim sa fim curati sufleteste.Si care este problema ta? Nu te vezi cata rautate imprastii in jurul tau?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

Ai dreptate, se vede din provocarile voastre cit sinteti de "imaculati".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

Vai cata rautate imprastiam in jurul nostru! Dar cand maica-ta facea "glume" cu unii utilizatori ca vor arde in focurile iadului si vor tanji dupa apa, nu este o rautate? Sau mai bine zis o paranoie? Doar fiindca nu ii acceptau pildele "marete"!
Dar nu stiu cine va credeti voi doua de va apucati sa insuflati religia cu forta pe site-ul asta!
Eu cred ca fiecare are dreptul sa creada sau nu in ceva pe lumea asta, nu trebuie sa fie prezenti "indrumatorii" si deciziile astea sa fie tratate cu respect, fiindca poate in viitor isi vor schimba parerea, poate nu, asta tine de ei fiindca e viata lor! Cu ce va face pe voi mai "preacurate" faptul ca trambitati pe aici toata biblia?
Mai iesiti din casa si traiti in secolul 21 cu credinta de care dispuneti, nu trebuie sa bateti la cap pe altii cu mentalitatea voastra de preistorie!
P.S. : si mai usor cu "glumele"! E valabil pentru amandoua! Ca nu cred ca trebuie noi ceilalti sa ne simtim "marcati" de faptul ca nu va acceptam voua povetele!

| Raquella explică (pentru anonim_4396):

In orice caz, m-am convins.Nu stiu de unde aveti atat rautate.Cred ca fiecare celula va este otravita.Pacat de voi, nu aveti liniste si pace.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

Multumesc ca nu m-ai contrazis! Insa si mie mi-e mila de tine! Poate promiteai mai mult cu un alt tip de educatie si familie!
Poate prietenul tau o sa te mai ajute sa descoperi "viitorul"! Cine poate sti?
O seara buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

Telenovela ta nu nu intereseaza pe nimeni. E viata ta si te priveste, nu-i nevoie sa vii si sa ne-o expui.
Intrebarea este alta. Ii cunosti pe cei carora le spui ca "nu au liniste si pace"? Ce te indreptateste sa faci afirmatia asta, cit de bine le cunosti vietile?
Bunatatea din tine te indeamna sa arunci vorbe lipsite de sens si pline de ura? Din moment ce spui ca esti studenta, banuiesc ca esti suficient de mare sa judeci singura. Ia gindeste-te putin, cine da dovada de mai multa rautate? Cel care NU se arata interesat de discurul tau inutil, sau tu care te bagi in seama, apari pe un site si postezi din plictiseala si dupa ce nu esti luata in serios, incepi sa arunci cuvinte grele in jur? Gestul tau se numeste provocare si nu este absolut deloc crestinesc. Crestinismul presupune concordie, nu provocarea si mentinerea situatiilor tensionate.

| Raquella explică (pentru anonim_4396):

Asa scrie in Cuvantul lui Dumnezeu:,,Cel rau nu are pace!,, Dar ceea ce faci tu, aore cum se poate numi? Ti-as da eu raspunsul, dar nu are rost sa iti dau satisfactie.

| Raquella explică (pentru anonim_4396):

Am fost nevoita, nu pot sa il las pe justitiarul sa planga de mila mea.Eu nu urasc pe nimeni, nici macar pe tine.Nu stiu ce motive ai sa te comporti asa cu o domnisoara, dar este dreptul tau.Probabil ai tu motivele tale sa te comporti ca un frustrat.Imi pare rau...

| Raquella explică (pentru anonim_4396):

Cunoastem viitorul, este in maini bune!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

In regula, deci nu-i cunosti personal, nu stii nimic despre ei, dar sint rai pentru ca nu sint de acord cu tine si n-au pace in suflet pentru ca asa spune la scriptura. Ei, cit de realist ti se pare raspunsul tau?

Si pentru ca ma intrebi "ce fac eu oare?" Poate ma lamuresti la ce anume te referi, mai exact, ce ti se pare ca fac eu?

Si "cum anume ma comport cu o domnisoara"?

Ultima afirmatie: "te comporti ca un frustrat", fii mai explicita, unde e "frustrarea"?
Sustine-ti afirmatiile, demonstreaza-mi ca n-ai aruncat niste cuvinte doar din dorinta de a jigni si de a provoca.

| Raquella explică (pentru anonim_4396):

Ca tine eu nu am sa ajung niciodata.Ti-am vazut raspunsurile si mi-am dat seama ce fel de om esti, ce caracter poti sa ai.Halal educatie, halal familie.Probabil ca nu esti tu de vina,ci mediul in care ai crescut. Oricum, cu putina vointa te mai poti cizela, corecta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

Sincer, te compatimesc! E o mare onoare pentru mine ca am ajuns asa la varsta asta si inteleg atat de multe lucruri si sunt cu o coloana vertebrala stabila! Si respect toate deciziile altora cu privire la viata si religii!
Deci, fie ca par mai narcisist, fie mai laudaros, nu imi pasa, eu sunt mandru de mine! Si de educatia pe care am primit-o si de familia de care am parte!
Asa ca, draga mea, masoara-ti cuvintele, fiindca tu ca mine, nu vei ajunge in veci si este o mare pierdere pentru tine, iar de familia si de educatia mea, nu ai ce comenta si nici nu iti voi permite sa comentezi, iar cat priveste parerea ta despre mine, o zic usor: ma doare unde nu ma ploua de ea!
Hai, fa o matanie cu mami, fiindca e ora culcarii si sa nu te bantuie familia Satan de pe site la noapte!
P.S.: subiectul a fost inchis de mult! Nu o sa iti raspund la chemarea ta de a te injura si sa fiu suspendat, in veci! Daca ai chef de prosteala, afla ca eu voi castiga discutiile noastre, prin forta non-violentei verbale si fara sa il implic pe Dumnezeu! Spre deosebire de tine!
Asta e diferenta dintre noi doi si de care iti spuneam eu ca mai bine ai fi avut si tu parte de ea!
Ai mare dreptate, ca mine, nu vei ajunge niciodata!
Seara/Noapte Buna!

| Raquella explică (pentru anonim_4396):

Atata stii, sa injuri.Asta tine de caracter.Mediul e de vina.Ti-am spus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

Sigur ai miopie! Recomand niste ochelari de cal, pentru un rezultat mai bun si mai eficient!
In alta ordine de idei, reciteste raspunsul meu, ca mi-e lene sa fac rezumate la "curcubeie" la ora asta! In caz ca nu ai observat iti "incercuiesc" eu ce ti-a iesit din vedere si de unde ai debitat o prostie inimaginabila:
"Nu o sa iti raspund la chemarea ta de a te injura si sa fiu suspendat, in veci! Daca ai chef de prosteala, afla ca eu voi castiga discutiile noastre, prin forta non-violentei verbale si fara sa il implic pe Dumnezeu! Spre deosebire de tine!"
Goodbye!

| Raquella explică (pentru anonim_4396):

Mai stii si altceva in afara de a te certa cu toata lumea?

| justitiarul a răspuns (pentru Raquella):

Ema? Pardon, Andra? Ti-ai facut recent operatie estetica la nas? raised eyebrows

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

Dar tu mai stii ceva infara de a TPU-ii? La ora 1?
Esti "matinala"! Unde e boyfriend-u? Ca vad ca ai chef de "joaca"!

| Raquella explică (pentru justitiarul):

Dar tu, pe creier?

| Raquella explică (pentru anonim_4396):

Nici nu se merita sa ma obosesc sa iti mai raspund.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

Trec peste faptul ca mi-ai adus niste acuzatii pe care ulterior nu ti le-ai putut sustine si ai facut-o din simplul motiv ca nu am fost de acord cu tine. De asta ai simtit nevoia sa ai un comportament deplasat si sa ma ataci. La fel ai facut in continuare si cu ceilalti care nu ti-au spus ce ai fi vrut sa auzi si nu au fost de acord cu tine. Reciteste toate postarile de pe pagina asta (spun de aici, pentru ca nu m-am obosit sa-ti studiez activitatea de pe site, ce am vazut pe pagina asta e suficient).

BlahBlah, te-a intrebat un lucru de bun simt "daca nu ai fi avut acele lucruri cu care te lauzi, ai mai fi crezut in Dzeu?" Raspunsul tau n-a dovedit doar obraznicie, ci si un aer de superioritate "Tu de ce te bagi in seama? Vorbeam cu tine?" Pentru ca te lauzi ca esti credincioasa, credinta presupune respect si intelegere, nu aroganta, nu aere de mironosita, nu cuvinte rautacioase.

Antiteme iti spune ca nu-ti va face jocul si nu te va injura sa se trezeazsca suspendat doar pentru ca il provoci tu, iar raspunsul tau a fost stupefiant "Atata stii, sa injuri". Si in plus, ai divergente de opinie cu el sau cu familia lui? Cum iti permiti sa aduci in discutie si sa te legi de familia lui, ii cunosti familia?
Degeaba il acuzi pe Antiteme ca s-ar certa cu toti. Uita-te bine ca de fapt tu esti singura care se cearta cu toti. Comportamentul tau de aici se bate cap in cap cu afirmatiile tale ca ai fi pacifista si ca nu esti certareata si nu urasti pe nimeni. Si culmea este ca la jignirile, raspunsurile taioase si rautatea ta, nimeni nu te-a jignit. Ca sa folosesc si eu vocabularul aspru al Emei (pe care, fata de ea, eu il folosesc pe buna dreptate), de unde ai atita venin in tine?

Justitiarul ti-a spus exact ce fel de om esti "Esti doar o plodoaica fara bun simt pentru mine asa ca pace tie si clanului.Si la cat mai multa educatie ca ai lacune mari!"
Si BlahBlah a punctat perfect "devii o needucata instant cand cineva iti spune adevarul".

| Raquella explică (pentru anonim_4396):

Puteam foarte bine sa imi sustin acuzatiile facute, dar eu am alte lucruri mai importante, pe care trebuie sa le fac.Nu iubesc certurile, si am observat ca asta cauti.De aceea nu am sa iti dau satisfactie, si ca atare nu-ti voi raspunde.Te las sa vorbesti singur. Dar tu, ai bun simt? Asa te raportezi la toate fetele?
PS.Sunt zeci, poate sute de tineri care ma cunosc personal si care au o cu totul alta parere despre mine.Asa ca, parerea ta, nu conteaza.Cel putin pentru mine.

59 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ferice de cel cu faradelegea iertata, si cu pacatul acoperit.Este o experienta unica atunci cand simti iertarea si eliberarea de povara pacatelor!

Răspuns utilizator avertizat
| Ecea a răspuns:

Am avut un orgasm cand am citit asta.

Alte 30 secunde pierdute din viata mea aiurea.

Get a life!

| Raquella explică (pentru Ecea):

Cum zicea si Isus : "Iarta-i Doamne caci nu stiu ce fac!"

Răspuns utilizator avertizat
| justitiarul a răspuns:

laughingDoamne ce ii semeni maica-tilaughingLeit straight face Pacat ca ai o viata tristasad
@Bro laptele e murdar pe langa sufletul lor!
@ardnaxur1961 cartile din care isi citesc pildele trebuie sa aiba neaparat desene.Am intalnit acum o saptamana una pe aeroport care impartea carti pentru pocaire cu desene pana au saltat-o cei de la paza.
Cat despre domnisoara n-as baga mana in foc ca citeste singura pildele respective. Daca nu au desene explicite banuiesc ca Ema i le povesteste si repovesteste! Cum tot ai darul la format oameni ti-o las pe mana pe domnisorica.Da-i repede ceva teme gen citit-rezumat dar incepe cu povestile ca sunt scurte si multe dintre ele au scrisul mare!

| Raquella explică (pentru justitiarul):

Ma consider o rasfatata a sortii.Ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a ajutat sa fiu studenta cu bursa de merit la o facultate unde cu ajutorul Lui am intrat,fac ceea ce imi place,am masina mea,am permis de conducere,am un prieten minunat cu un an mai mare decat mine,ne intelegem foarte bine,avem aceleasi prioritati,multe lucruri in comun, am niste parinti minunati care ne-au dat o educatie buna, au fost un exemplu demn de urmat si suntem rezultatul a ceea ce au investit in noi.Sunt fericta,ti-o spun din toata inima! Ce crezi tu,ca adevarata fericire inseamna a te destrabala,a consuma alcool si tutun,a trai in adulter, etc? Toate acestea iti aduc in viata un sir lung de evenimente neplacute, care sunt consecinte ale pacatelor.Nu ma plangeti pe mine, ci plangeti-va pe voi!

| justitiarul a răspuns (pentru Raquella):

Ar fi bine ca lucrurile sa stea asa dar ma indoiesc! De regula cei care merg in aceste secte religioase sunt manati de la spate de saracie si putini o fac din convingere. Pomenile aduse de dincolo le iau celor mai multi ochii si fac un mare pacat lepadandu-se de propria religie in care au fost botezati de parinti, ca de o haina veche.
Cine a spus ca trebuie sa fii c**va ca sa fii fericita? Tu crezi ca noi nu avem copii educati si cu bun simt doar pentru ca nu suntem pocaiti? Diferenta dintre noi si voi e ca noi suntem civilizati iar voi traiti undeva in evul mediu.Acum doua zile maica-ta scria ca a pacatuit in tinerete mergand la chefuri cu prieteniistraight face Daca cineva considera ca asta e un pacat pentru care trebuie neaparat sa te pocaiesti are serioase probleme la mansarda!
Bursa de merit la ce facultate? Am un nepot la medicina veterinara care ia o astfel de bursa cu media 7.In zilele noastre facultatile sunt de rahat si toti cei care se respecta au vreo doua trei diplome in sertar dar vand in Billa.
Rautate la noi? Unde vezi asta? Poate doar intoleranta la prostie si la bagatul pe gat al unei religii neortodoxe.Suntem majoritari ortodocsi aici asa ca va invit sa plecati pe alte meleaguri unde prostia e la ea acasa si aveti sanse sa va cresteti numarul adeptilor.
Apropo, frumoasa educatie ti-a dat maica-ta cand te-a povatuit sa o ataci pe ardnaxur! In locul tau mi-ar pica obrazul de rusine "studentico cu bursa de merit"! In cocluzie esti extrem de educata iar tu si mama ta va meritati din plin una pe alta!

| Birjaru a răspuns (pentru Raquella):

Wow... atunci fi buna fetico si arunca-mi si mie o coaja de paine ca eu pacatosul mor de foame pentru pacatele mele, nu ca voi astia cu carnete de conducere, burse, educatie ce mai...viata!

| Raquella explică (pentru justitiarul):

Sunt la bugetari si am media 9, 28.Cat despre mama mea,ea ma invata sa respect pe toata lumea.Dar,din pacate, unii chiar cu mari eforturi din partea mea, nu prea merita respect.Pacat ca ei se pretind oameni cultivati, dar nu prea dau dovada.Se comporta ca la usa cortului.Asta este, nu scoala face pe om.

| Raquella explică (pentru Birjaru):

Cu multa placere iti dau si paine pentru trup si pentru suflet.Dar, ma tem ca esti cam departe!

| Birjaru a răspuns (pentru Raquella):

Departe fata de ce?

| CoquineNoire a răspuns (pentru Raquella):

Nu frecventez aceasta categorie, nu-ti raspund la intrebare, insa mi-a sarit in ochi raspunsul in care te lauzi ca esti o "rasfatata a sortii".
papusa, am doar un lucru de zis si anume... daca nu ai fi avut acele lucruri cu care te lauzi, ai mai fi crezut in Dzeu?
eu cred ca nu happy
credinciosi mai sunteti voi astia care le aveti pe toate, dar ma intreb daca i-ati mai multumi lui Dzeu dupa ce vi le ia.
nu te lua de mine ca nu sunt credincioasa etc. bla bla, nu conteaza cum sunt eu, vreau doar sa-mi raspunzi.

| justitiarul a răspuns (pentru CoquineNoire):

Tu ai crezut ca e o rasfatata a sortii? Fii serioasa! Dar e doar net aici, asa ca ne putem lauda in voie.

| Raquella explică (pentru justitiarul):

Doream sa te linistesc, sa nu suferi din cauza mea.Eu nu agreez cearta, sunt o pacifista si ca atare nu voi continua.Te las sa fierbi in suc propriu.

| Raquella explică (pentru CoquineNoire):

Tu de ce te bagi in seama? Vorbeam cu tine?

| justitiarul a răspuns (pentru Raquella):

laughingIti dai seama cat am sa fierblaughingTu esti doar fata vestitei Ema cum naiba sa nu fierbem din cauza ta?
Esti doar o plodoaica fara bun simt pentru mine asa ca pace tie si clanului.Si la cat mai multa educatie ca ai lacune mari!
Si daca tot e adevarat ca va curge bogatia prin partea dorsala de ce nu-i raspunzi lui BlahBlah? Merita si ea atentia maritei tale persoane nu?

| CoquineNoire a răspuns (pentru Raquella):

Exact cum banuiam happy
devii o needucata instant cand cineva "se baga in seama" cu tine spunandu-ti adevarul.

pe.s. m-a sunat Dzeu si a zis ca in curand nu te va mai finanta, deci pregateste-ti "multumirile".

| Raquella explică (pentru CoquineNoire):

Eu stiu ca tot ce am este darul lui Dumnezeu pentru mine, si Ii multumesc si pentru bine si pentru rau. Ii voi ramane credincioasa, indiferent de circumstante.

| ZvT a răspuns:

Emotionanta poveste. Dar nu ne-ai explicat cu ce se mananca mantuirea asta. Eu cred ca a incercat sa o abordeze cumva, cand citeam chiar aveam impresia ca o sa zici ca s-au casatorit si au trait fericiti...

| Birjaru a răspuns:

Pe tine chiar te interesaza lucrurile astea? Omg, in ce lume traim...

| Raquella explică (pentru Birjaru):

Asta e cea mai importanta... MANTUIREA

| PinkPanther a răspuns:

Il citez pe poneiultroian... WTF?

| Flav a răspuns:

Ptiuuu, ce bunaciune de fata are Ema.
Anunt oficial lupta de cucerire, azi, 1 octombrie 2011.
Prima dedicatie pentru. Andra:
http://www.youtube.com/watch?v=b5UDb7l2lSg&feature=grec_index

| Bijutierul1 a răspuns:

Ce aveti cu fata! incearca doar sa fie mai buna si sa va faca si pe voi sa va ganditi la asta, poate abordarea nu a fost foarte inspirata happy! credinciosi citesc biblia, hotii stau la panda iar ateii la calculator!

| FallingRain a răspuns:

Haideti mai... ce naiba? Va certati mai rau ca niste copii pe o tema inutila. Va dati seama ca va contraziceti pentru NIMIC? Religia este ceva personal, nu venim acum pe TPU sa ne certam ca nu stiu cine nu e ortodox, nu e catolic, protstant, budis, etc. Sunteti penibili. Parca daca nu v-ati spune parerea n-ati mai avea religia pe care pretindeti ca o aveti. Si nu o aveti. De cate ori pe an intri intr-o biserica? De cate ori pe saptamana spui o rugaciune? Pentru ce te rogi? Pentru ca sa nu se mai intalneasca iubitul cu 'fata aia'? De ce mergi la biserica? Ca speri sa te recunoasca cineva de pe TPU si sa te sustina 'asta-i fata care am vazut-o acum trei ani la biserica'? Astea iti sunt scopurile?
Cum naibii sa ai mantuirea? Aia o ai dupa ce mori, mai, creier de ceapa. Tu ce crezi, ca asta e un lucru care se asigura? Maine-poimaine il prinzi pe 'iubi' cu 'fata aia' si le rupi gatul amandurora. Atunci mai ai mantuirea?

| Raquella explică (pentru FallingRain):

Te inseli.Mantuirea poti sa o primesti in dar prin Jertfa Domnului Isus.Prin credinta in El.Si tu ai fi in stare sa rupi gatul cuiva?

| FallingRain a răspuns:

Eu nu. Mai ales la starea mea. Sunt atat de subtire incat nu as putea rupe nici macar un bat, dapai un gat. Si vezi ca te contrazici. Toata lumea crede in cineva. Tu in cine crezi?

| raymond96 a răspuns:

Prima versiunebig grin

| raymond96 a răspuns:

Dar ai putea ajuta si tu sa raspundem la intrebarile astea puse de ceilalti ca eu is cam incepatorbig grin