| chelstone a întrebat:

Potopul biblic, o mare minciuna:
"Domnul a văzut că Noe este om bun şi cinstit aşa că s-a gândit să-l salveze pe el şi pe familia lui: nevasta şi fiii Sem, Kham, Jafet împreună cu nevestele acestora. Domnul a poruncit lui Noe să ia din fiecare animal câte o pereche, din păsări câte şapte perechi şi să-i ducă pe arcă, ca să fie din nou animale pe pământ şi după potop."

"Se spune că potopul a durat 365 de zile, alţii spun că au trecut 371 de zile până când arca a eşuat pe vârful muntelui Ararat."

1. Este imposibil ca Noe sa fi reusit sa strnga toate speciile de vietati in arca sa:
a. este imposibil ca noe sa fi strans personal animalele
b. este imposibil ca animalele sa fi venit singure la arca

a. Pentru a strange exemplare din fiecare specie de animale Noe trebuia sa strabata lumea (fie pe jos fie cu arca) si sa aduca animalele la arca.
Acest fapt este imposibil.
Dumitru Dan si alti 3 romani, studenti la Paris au decis sa plece in jurul lumii la inceputul anilor 1900, premiul pentru cine mergea cei 100000Km era de 100000 de franci francezi. Dintre cei 4 doar Dumitru Dan a reusit sa faca ocolul pamantului, in 6 ani. Pentru Noe era imposibil sa mearga in toate colturile lumii si sa salveze fiecare specie de vietate.
Pentru Noe era imposibil sa salveze toate speciile mergand cu arca. Nu cu mult timp in urma un grup de doi romani au facut ocolul asiei cu mijloace moderne in 8 luni. Lui noe ii era imposibil sa salveze de la potop animalele din orice punct de vedere. Era imposibil ca el sa fi strabatut fiecare parte a lumii in timpul potopului iar el sa fi reusit sa salveze toate speciile.

b. este imposibil ca animalele sa fi ajuns la arca singure, ganditi-va ca elanii din america ar fi trebuit sa treaca oceanul si sa strabata europa pentru a ajunge la arca. Lucru imposibil.

Din citatul pe care l-am postat mai sus reiese ca potopul a durat in jur de 1 an, timp in care animalele trebuiau hranite, este imposibil ca noe sa fi strans hrana suficienta pentru fiecare specie in parte, hrana care trebuia sa-i ajunga 1 an. Practic este imposibil ca intr-o arca sa incapa cantitatea necesara de hrana intr-un an pentru fiecare specie.

In acest potop a murit majoritatea populatiei de pe terra si majoritatea animalelor care existau pe terra inainte de potop. Lucru imposibil sa se fi intamplat, pentru ca niciodata nu s-au descoperit ramasitele osoase ale oamenilor sau animalelor decedate in potop, ramasite care erau in numar mult mai mare fata de numarul de animale de pe arca lui noe.

Asa zisele dovezi ale existentei potopului care ar exista in muntii turciei nu sunt elocvente, pentru ca ar fi mult prea putine pentru a sustine un potop global.

Iar, in final, daca acest potop s-ar fi intamplat si animalele ar fi fost salvate cum s-au intors fiecare in habitatul lor natural?!

1.Cum a reusit Noe sa adune exemplare din fiecare specie de animale?!

2.Cum a reusit Noe sa adune hrana care sa ajunga 1 an pentru fiecare specie in parte?!

3.Cum a reusit Noe sa construiasca o arca care sa sustina o greutate de mii de tone?! Arca era facuta din lemn, iar daca pui un elefant la etaj, s-ar putea sa pice peste maimute si sa le omoare.

4.Cum a reusit noe sa stranga fiarele salbatice, si cum ar reusit sa tina inchis un leu intr-o camera din lemn?!

5. Termitele oare cum le-a strans?! Le-a tinut in borcan pentru nu a feri arca de acestea?!

6. Furnicarului de exemplu ce i-a dat sa manance?!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte logic.ai dreptate.dar ce a fost imposibil pentru Noe a fost posibil pentru Dumnezeu.fiindca la Dumnezeu nimic nu e cu neputinta.cum iti explici ca sfantul francisc de asisi a tinut o frumoasa cuvantare pasarilor cerului,care au stat si l-au ascultat, dupa care au zburat in cele patru zari? daca el ca si calugar se putea face ascultat, cu atat mai mult Dumnezeu putea sa o faca.

| InghetataAlbastra a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru Dumnezeu nimic nu e imposibil!

| chelstone explică (pentru anonim_4396):

''dar ce a fost imposibil pentru Noe a fost posibil pentru Dumnezeu.''
laughing dumnezeu ia poruncit lu Noe, si Noe a executat, el fiind om. Conform bibliei dumnezeu nu s-a implicat practic in operatiunile ce trebuia sa le faca Noe

| chelstone explică (pentru InghetataAlbastra):

Nu e vorba de dumnezeu, ci de Noe, un om.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da unde e acum dumnezeu tu l-ai vazut?

82 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Gasim in Biblie cum Dumnezeu il invata pe Noe sa construiasca aceasta arca.El ii face planul si ii da masurile.

Atunci Dumnezeu a început să regrete că a creat fiinţele umane. Însă, un singur lucru putea să mai facă, acela de a-i crea pe oameni din nou. Din moment ce era foarte supărat, a decis să distrugă întreaga lume. Totuşi, această decizie i-a adus multă suferinţă, El vroia să distrugă nu numai fiinţele umane, ci întreaga lume, ca urmare a decis să-i înece pe toţi, să inunde toată lumea.

Totuşi, mai era o persoană care era foarte bună, care trăia în acord cu instrucţiunile, regulile şi preceptele lui Dumnezeu, şi care îl iubea pe Dumnezeu foarte mult. Prietenul acesta al lui Dumnezeu se numea Noe. Dumnezeu i-a spus lui Noe despre potop şi i-a explicat planul Lui.

Dumnezeu i-a spus lui Noe: „Vreau să te salvez pe tine şi familia ta, deci să construieşti o arcă destul de mare pentru familia ta. În spaţiul care îţi rămâne să aduci animale, câte două din fiecare rasă, masculin şi feminin, ca să se înmulţească după aceea." Vedeţi, Dumnezeu a fost foarte atent! Dacă l-ar fi lăsat pe Noe să planifice totul, atunci Noe ar fi luat câte 2 masculi şi 3 femele din fiecare gen, şi apoi animalele s-ar fi certat între ele şi n-ar fi făcut nici un ou. (râsete) Dumnezeu a mai spus de asemenea: „Să fie spaţiu suficient ca să depozitezi mâncare pentru voi ca să supravieţuiţi pentru un timp foarte lung."

Noe i-a urmat instrucţiunile lui Dumnezeu şi a început să construiască arca aşa cum i-a cerut. Munca aceasta a necesitat un timp foarte lung. Mulţi oameni au venit ca să-l întrebe: „Ce faci? De ce construieşti o asemenea arcă?" Noe le-a spus de planul lui Dumnezeu, dar nici unul nu l-a crezut, cu toţii credeau că Noe era nebun. Credeau că el trebuie să aibă o problemă mintală ca să facă aşa ceva, vă puteţi imagina? Noe trăia pe un munte foarte înalt, care era departe, foarte departe de ocean şi râuri, la câteva mii de km depărtare şi totuşi construia o arcă! Cu toţii au spus: „Ce stupid poate să fie!" Şi oamenii au râs de el. Dar Noe credea mai departe în Dumnezeu şi credinţa lui nu s-a clintit.

Un grup de cercetatori, format din experti turci si chinezi, sustine ca a localizat Arca lui Noe pe Muntele Ararat, informeaza presa turca, citata de Efe si Radio Romania Actualitati. Unul dintre cercetatori, documentaristul chinez Yang Ving Cing, a dat asigurari ca a fost gasita o structura din lemn antic la o altitudine de 4.000 de metri pe Ararat, situat in estul Turciei, langa frontiera cu Iranul. Exploratorul, membru al unei organizatii internationale dedicata cautarii miticei ambarcatiuni in care Noe si familia sa au scapat de Marele Potop, sustine ca resturile gasite au o vechime de 4.800 de ani. "Nu este suta la suta sigur ca este Arca lui Noe, insa credem ca poate fi in procent de 99, 9 la suta", a indicat Ving in declaratiile date agentiei turce Anadolu. "Structura barcii are multe compartimente, iar acest lucru inseamna ca ar putea fi vorba de spatiile in care au fost introduse animalele", a precizat el. De asemenea, cercetatorul chinez a explicat ca a contactat deja guvernul turc pentru a solicita protejarea zonei, dar si acordul de incepere a excavarilor.

| Soriaco a răspuns (pentru EmaS):

Totul e frumos la ce ai scris tu acolo pana la facatura aia de media de la sfarsit. E maret ca te iei dupa biblie, e ingrijorator ca te iei dupa presa. Pe cat esti de credincioasa, pe atat esti si de credula.

| EmaS a răspuns (pentru Soriaco):

I-am scris si despre oamenii de stiinta deoarece el este cu logica.

| EmaS a răspuns:

Cum s-a intamplat in zilele lui Noe, aidoma se va intampla si la venirea Fiului omului (Isus Hristos). In adevar, cum era in zilele dinainte de potop, cand mancau si beau, se insurau si se maritau, pana in ziua in care a intrat Noe in corabie, si nu stiau nimic, pana cand a venit potopul si i-a luat pe toti, tot asa va fi si la venirea Fiului omului. (Matei 24:37-39).

Pregateste-te si tu, astazi am auzit de vestea ca doi oameni au muri, numai doi din cei 150.000 ce mor zilnic. Oare vei fi tu urmatorul? Dumnezeu a pregatit o arca de salvare pentru a fi scapat de Judecata viitoare si aceea arca este Iisus Hristos. Daca ai mintit, furat, preacurvit, inselat, te-ai maniat, ai comis adulter, ai fost nemultumitor lui Dumnezeu, vei fi gasit vinovat de incalcarea Legii Lui iar pedeapsa este Iadul pentru vesnicie. Asigura-ti salvarea, pocaieste-te de pacatele tale si puneti toata increderea in Iisus Hristos. Urca-te in arca care ne-a lasat-o Dumnezeu, numai prin ea poti fi scapat de potopul maniei dreptatii Lui ce va veni peste cei pacatosi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema iar estii n transa? iar prostesti lumea dupa ce murim nu ajungem nici unde unde nu-mi pasa daca se mint uni asta e uni is lasi nu fac fata vieti

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu te minti singur.Bineinteles ca exista raiul si iadul.Vei vedea cu ochii ta, dar poate prea tarziu.http://www.youtube.com/watch?v=SQlcS5nGUcw

| chelstone explică (pentru EmaS):

''Tu te minti singur.Bineinteles ca exista raiul si iadul.''
Nu vrei tu sa ne lasi cu sectantii tai?! Daca vrei sa demonstrezi ceva, adu dovezi, nu mai da trimiteri catre toti sectantii propavaduitori care vor fi judecati in functie de cati oameni au adus in cultul lor. De unde acest ''bineinteles''?! Pot sa fac si eu un cantec:
Nu va lasati, nu va lasati,
Nu va lasati prostiti de dumnezei,
De vraja celor propavaduitori
Nu va lasati prostiti de farisei,
Nu va-nselati cu raiul zeilor,
Ca toti acestia viata o veti pierde
Si vai amar ca sangele-nzadar l-ati dat

Si la urma sa spun si eu "bineinteles'' ca nu exista nici rai nici iad, nici dumnezeu nici viata dupa moarte.

Lasa-ne cu cantecele sectantilor propavaduitori, avem nevoie de dovezi nu de cantecele tuturor sectantilor ipocriti. Adu ceva palpabil, logic, lasa bazaconiile.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Am adus dovezi, dar se pare ca esti orb din punct de vedere spiritual.Nu suntem mantuiti dupa numarul de oameni adusi la credinta, ci prin Jertfa Domnului Isus!
http://www.youtube.com/watch?v=YUxd5AqrTSc

| chelstone explică (pentru EmaS):

Rad si curcile de ''dovezile'' pe care le-ai adus, se pare ca ignoranta este calitatea suprema in cazul tau, filmuletele propavaduitoare de pe youtube nu sunt dovezi, sunt doar pastile de amagire pentru habotnici, pentru cei slabi care se clatina cand bate vantul.
Orb din punct de vedere spiritual?! Nu ti se pare ca tu n-ai trecut nici de pragul celor lumesti si imi spui mie de cele spirituale?! Demonstreaza practic mai intai si dupa aia vorbim de cele spirituale, altfel, orice astfel de discutii despre zei si mantuire este in zadar.
Tu nu iti explici niste lucruri in mod practic si ai impresia ca ai vreo credibilitate incepand cu propavaduirile, lucrurile astea merg cu fraierii, cu taranii care au doua clase, cu cersetorii din coltul bisericii. Dar nu poti sa vorbesti despre ceva din punct de vedere spiritual cand inca tu nu ai raspunsuri practice. Spiritualul fara o baza practica demonstrabila prin logica, nu are vreo relevanta, e la fel cum ai vorbi despre zana maseluta care ar fi regina universului.
Concluzie: Atat timp cat nu-ti explici lucrurile in mod logic, practic, nu ai tu dreptul si nici capacitatea de a pune etichete gen ''orb dpdvd spiritual''M spiritualul este LVL 2, tu n-ai trecut de LVL 1, proba teoretica, demonstratia, nu ai cum sa vorbesti despre ceva despre care crezi ca e adevarat omitand, trecand de LVL 1, de demonstratie. Tu nu ai niciun fel de autoritate sa vorbesti si sa cataloghezi persoane ca fiind ''oarbe din punct de vedere spriritual din moment ce tu nu poti demonstra practic existenta celui despre care spui ca-l intelegi din punct de vedere spiritual. Spiritualul fara practic, fara logica, fara dovada este VIS.

| chelstone explică (pentru EmaS):

De asta exista mii de dumnezei in capul oamenilor pentru ca omit demonstratiile si trec direct la vise.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Stii,am obosit sa iti tot repet la infinit ca exista Dumnezeu,ti-am spus de experientele mele cu El,ti-am spus despre raspunsuri la rugaciuni, ti-am spus ca Biblia are dreptate, au descoperit oamenii de stiinta ca ea este in concordanta cu realitatea.Alegerea este a ta.Eu cred pentru ca El este o realitate in viata mea.Este Domnul si Mantuitorul meu personal.Tu fa ce vrei.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Exista un singur Dumnezeu adevarat!

| chelstone explică (pentru EmaS):

Problema este ca tu doar ai spus, nu ai demonstrat nimic. Tot timpul omiti ceea ce spune eu si vorbesti pe langa subiect, asta inseamna ca refuzi sa gandesti, te complaci, faci parte din categoria alora care sunt clatinati de vant. Niciodata nu vii cu dovezi, intotdeauna mi-ai ''spus'' sau dai trimiteri catre toti ipocritii.
''repet la infinit ca exista Dumnezeu'' Si eu pot sa repet la infinit ca nu exista dumnezeu, asa si?! Demonsteaza ca exista dumnezeu sau iesi din visele tale.
''ti-am spus despre raspunsuri la rugaciuni'' - faptul ca s-a intamplat ceea ce-ti doreai nu inseamna ca ti-a raspuns cineva la rugaciuni

''ti-am spus ca Biblia are dreptate, au descoperit oamenii de stiinta ca ea este in concordanta cu realitatea.''
Care concordanta?! Aia cu arca lui noe?! laughing Am demostrat eu ca este o intamplare cu neputiinta in realitate.
''Alegerea este a ta'' - alegerea mea?! nu, credinta nu o alegi, tot ce conteaza in lumea asta este dovada si adevarul, si convingerile urmate in urma dovezilor.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Şi credinţa este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredinţare despre lucrurile care nu se văd.
;
Pentru că, prin aceasta, cei din vechime au căpătat o bună mărturie.

Prin credinţă pricepem că lumea a fost făcută prin Cuvântul lui Dumnezeu, aşa că tot ce se vede n-a fost făcut din lucruri care se văd.

| chelstone explică (pentru EmaS):

''Şi credinţa este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredinţare despre lucrurile care nu se văd.''
Asta e definitia ignorantei, acelor care pica din picioare cand bate vantul.
Asta inseamna moarte din punct de vedere intelectual, te transformi intr-un executabil.

''Pentru că, prin aceasta, cei din vechime au căpătat o bună mărturie.''
Prin asta se pacaleau cei din vechime si chiar cei de astazi.

''Prin credinţă pricepem că lumea a fost făcută prin Cuvântul lui Dumnezeu, aşa că tot ce se vede n-a fost făcut din lucruri care se văd. ''
Nu, prin credinta fara dovezi percepi VISE. E foarte simplu.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Cu Dumnezeu, visele pot deveni realitati.Cuvantul Lui nu este lipsit de putere. Daca il vei pune la incercare, iti va raspunde.

| chelstone explică (pentru EmaS):

''Cu Dumnezeu, visele pot deveni realitati.Cuvantul Lui nu este lipsit de putere. Daca il vei pune la incercare, iti va raspunde. ''

Ca tot ti-am dat cateva citate despre ignoranta, acum iti spun unul de la mine:
Cu dumnezeu ignoranta devine maxima.
Esti plina de ignoranta, refuzi sa vezi adevarul, refuzi sa traiesti in realitate, intotdeauna iti creezi chichite ilogice, ca cele de mai sus pentru ati sustine credinta, dar dupa cum am mai spus credinta nu este dependenta de logica, ea poate fi SF in realitate dar adevarata pentru ignorantii ca tine.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

,,Inocenta vine din ruperea recenta a fiintei din inima Creatorului.Cu timpul, inocenta dispare.Ratiunea,sentimentele,resentimenteledetaliile,grijile,ii iau locul.Mare este omul care,ajungand la culmea demonica a existentei are puterea sa-si schimbe destinul,convingerea si simtirea si astfel,prin intelepciune,ajungand din nou la inocenta... poate ca inocenta aceasta este mai profunda decat inocenta initiala pe care am avut-o cu totii cand eram copii.,,Andreea Trifu

,,Religiozitatea nu este ceva in care sa crezi-este un fapt care trebuie trait, experimentat; ea nu este o credinta pe care sa o ai in minte, ci o cunoastere a intregii tale fiinte.,,
Osho.

| chelstone explică (pentru EmaS):

''Nu exista afrodiziac precum inocenta''
Inocenta e buna in lumea copiilor, pentru oameni mari devine prostie.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Este parerea ta personala.

| chelstone explică (pentru EmaS):

,,Religiozitatea nu este ceva in care sa crezi-este un fapt care trebuie trait, experimentat; ea nu este o credinta pe care sa o ai in minte, ci o cunoastere a intregii tale fiinte.,,
Pai ce am spus vreodata ca trebuie sa crezi in religiozitate?! Cat despre experienta reliogizitatii, ea este buna pentru cei care sunt luati pe sus la un vant mai puternic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Da-mi o singura dovada ca exista ceva dumnezeu sau ceva supranatural una singura si te cred

| Damasc a răspuns (pentru anonim_4396):

Ray nu poti cere cuiva un asemenea lucru, cum am precizat si mai sus,astea sunt lucruri care ne depasesc total,iar niciunul dintre noi nu poate demonstra cu certitudine ca DA exista un dumnezeu, o entitate spirituala, sau ca NU nu exista.Ramana la latitudinea fiecaruia de a crede sau nu.Chelstone sunt intru totul de acord cu tine, poate nu chiar 100% deoarece desi avem aceleasi convingeri,tu poate ai unele cunostinte de care eu nu dispun.Un ateu adevarat este cel ce isi cunoaste foarte bine credinta si o neaga cu desavarsire,acest lucru nu il pot spune despre mine,motivul mai sus.Dar o intrebare ma tot macina pe mine si sper sa primesc niste opinii din partea voastra.O luam pe ideea ca nu exista Dumnezeu nimic de genul acesta,sunt curios in acest caz,cum s-a format Universul? Multi vor spune ca a fost o explozie,de la o particula de nu stiu ce,sau asa,dar pe urma vine intrebarea,acea particula de unde mama ei a aparut? Inceputul inceputului care a fost si cum? In sinea mea cam neg existenta lui Dumnezeu, dar cand imi pun intrebarea asta incep sa am indoilei, suspiciuni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Damasc):

Da cineva a creat 400 de mld de stele fi serios

| Damasc a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta zic,ceva trebuie sa existe, fie dumnezeu fie o adunatura de vietati mici verzi, cu antene, picioare scurte si foarte agili laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Damasc):

Nu mai bine ne gandim la explicatia data de stinta nu povesti

| chelstone explică:

Tu nu vezi ca esti incapabila sa sustii o discutie logica cu mine, de fiecare data te inpotmolesti, asta nu este prima data.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Nu ma impotmolesc deloc.Dar, ce ai vrea sa iti tot repet la infinit aceleasi lucruri, iar tu sa ma tot contrazici?

| chelstone explică (pentru EmaS):

Pai te-am contrazis demonstrandu-ti, iar tu neavand mijloacele disponibile pentru a demonstra contrariul te impotmolesti, obosesti.

| chelstone explică (pentru EmaS):

'Şi credinţa este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredinţare despre lucrurile care nu se văd.''

''Ignoranţa este solul în care creşte încrederea în miracole.''
Robert G. Ingersoll

''Ignoranţa este mama fricii''
Harry Homes

''Ignoranţa este o buruiană dăunătoare, pe care dictatorii o pot cultiva printre nătărăii lor, dar pe care nici o democraţie nu şi-o poate permite printre cetăţenii săi.''

''Ignoranţa este o nenorocire voluntară.''

''IGNORANTA ESTE CEL MAI PUTERNIC PAZITOR AL TRADITIILOR, ORICAT DE ABSURDE AR FI ELE.''

''Deşi ştiinţa poate crea probleme, acestea nu vor fi rezolvate de ignoranţă.''

''Cea mai mare ignoranta este sa nu-ti dai seama ca esti ignorant''

| chelstone explică:

Pe tine te ''oboseste'', lucru norma pentru ca nu ai aptitudinile necesare pentru a face fata unei astfel de discutii, altfel nu te-ar obosi.

| chelstone explică:

Vad ca din nou pierzi teren si te fofilesti.
Sper ca pe viitor sa nu mai apari cu ineptia aceasta: ''Şi credinţa este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredinţare despre lucrurile care nu se văd.''
Tu ori nu ai capacitatea sa te tii de firul discutiei ori iti plac diversiunile.

| chelstone explică (pentru EmaS):

De ce imi trimiti tot felul de link-uri?! Tu, personal, esti capabila sa te tii de firul logic al unei discutii, tu poti sa dovedesti ceva?! Ti-am zi lasa filmuletele propagandistice, ca am gasit si in astea destule noduri pe care le-am prezentat mai demult

| chelstone explică (pentru EmaS):

Filmuletele astea nu sunt relevante, ai niste filmulete cu budhisti, musulmani, brahmisti care au avut astfel de revelatii?! Unul din Congo sau Surinam ori Myanmar care sa fi trait niste experiente cu lumea de dincolo in viziunea crestina!?
Asta cu pastorul Daniel... e la fel ca si cu cantecele propavaduitoare. De ce nu dai trimitere catre un filmulet cu imamul Daniel care a fost in raiul crestinilor?!

| chelstone explică:

''O luam pe ideea ca nu exista Dumnezeu nimic de genul acesta, sunt curios in acest caz, cum s-a format Universul?''
Uite eu sustin teoria evolutiei speciilor pe pamant, insa cand vine vorba despre formarea universului lucrurile devin din ce in ce mai complicate, si, datorita faptului ca mare parte din ceea ce ne inconjoara NU ne este necunoscut as spune ca sunt 50% sanse ca universul in care traim sa fi aparut in urma unor explozii dintr-un univers acum, paralel noua, dar nu poti fi sigur de aceasta teorie pentru ca inca nu este demonstrata si dupa cum am spus, omul cunoaste aproape nimic din infinitatea de elemente care constituie intregul ce exista, insa trebuie sa fii foarte, foarte ignorant ca sa sustii ca aparitia vietii a fost posibila cu ajutorul zeitatilor, a caror caracter nu este definit si nici nu ai atat de multe elemente care sa sustina existenta divinitatii in raport cu cele care sustin teoria big bang, practic teoria creationista exista la nivel imaginar, nimic concret, si asa o sa ramana atat timp cat se omite rezolvarea demonstratiei precum zeitatile ar exista, intotdeauna trebuie sa ai un punct de plecare solid, nu poti sa pleci de la credinta, din visele unora si sa doresti sa demonstrezi ceva.

| Rapunzell a răspuns:

Asta e diferenta intre a crede si a nu crede. Ceea ce e cu neputinta la oameni e cu putinta la Dumnezeu.

Voi chiar aveti impresia ca veti putea intoarce un crestin de la credinta lui prin astfel de "logicisme"? Faceti si voi, paganii, conversatii anapoda pe teme religioasa. Vai!

| chelstone explică (pentru Rapunzell):

Fratioare, este vorba despre ceea ce un om a facut, nu despre ce a facut o entitate divina.

| Rapunzell a răspuns (pentru chelstone):

Noe nu a facut nimic dupa capul sau. Stii asta, nu?

Ma intreb? Voi puneti astfel de intrebari pentru ca vreti, cu adevarat, sa aflati, sau doar din lipsa de activitate?

Nu stii tu oare ca pe arca nu s-a mancar carne? Leul statea cumintel fara sa pape zebra de langa el. Animalele au venit la chemarea Domnului lor si I-au ascultat porunca. Spre deosebire de om, animalul recunoaste maretia lui Dumnezeu.

Si apropo de intrebare "3.Cum a reusit Noe sa construiasca o arca care sa sustina o greutate de mii de tone?! Arca era facuta din lemn, iar daca pui un elefant la etaj, s-ar putea sa pice peste maimute si sa le omoare", iata un exemplu al zilelor noastre: http://saccsiv.wordpress.com/......entimetri/ ce zici de asta? Minune Dumnezeiasca, au ba? Voi cum va explicati, caci oamenii de stiinta, in "maretia lor intelectuala" nu au reusit.

Unde e mila si voia lui Dumnezeu, toate sunt cu putinta. Inca nu vreti sa pricepeti?

| chelstone explică (pentru Rapunzell):

''Animalele au venit la chemarea Domnului lor si I-au ascultat porunca. Spre deosebire de om, animalul recunoaste maretia lui Dumnezeu.''
La o astfel de gandire nu prea mai sunt multe de spus... Probabil elanii au zburat spre arca lui noe iar porcii teposi si-au montat motoare turbo la fund pentru a ajunge la arca lui noe.

| Rapunzell a răspuns (pentru chelstone):

Si treci peste partea cu dovada maretiei lui Dumnezeu happy Sunteti caraghiosi cum furati din context doar ce va convine. Nu mi-ai raspuns ce parere ai despre cei 17 copaci. Nu ai explicatie, asa e? Fireste, pentru ca singura explicatie este pura existenta a lui Dumnezeu. Repet: voi, paganilor, pur si simplu nu vreti!

| Birjaru a răspuns (pentru Rapunzell):

Tu nu vezi ca au iesit prin zidarie copacii?

| Rapunzell a răspuns (pentru Birjaru):

Cand nu vrei, nu vrei. M-am lamurit cu voi, paganii.

| chelstone explică (pentru Rapunzell):

Si eu m-am lamurit in mare masura in raport cu capacitatile tale de a percepe realitatea. Din moment ce vezi minuni in faptul ca au crescut niste copaci intr-o sura care era facuta direct pe pamant, imi dau seama cat de ignoranta esti. Si bunica avea o sura neingrijita (batranetile) in care au crescut ramuri, si care daca le lasa-i sa creasca ieseau prin ferestre si acoperisul si asa subred. Dar, dupa cum am spus pentru crestinii care n-au vreo tangenta cu logica, nu au nici capacitatea de a discerne un lucru normal si motivele pentru care s-a ajuns intr-o anumita situatie. Totul se rezuma la doua batai din palme si: ''Au crescut copaci prin acoperis... VAI minune''

| wales a răspuns:

Dacă pentru tine un lucru este perceput ca imposibil, asta nu înseamnă că acel lucru este imposibil, ci pur și simplu, tu te afli în afara problemei. În primul rând, înainte de potop era o singură întindere de pământ, fapt dovedit științific " continentele nu erau despărțite la suprafața lor, nici acum nu sunt despărțite la baza lor ". 2. Noe a avut la dispoziție 120 de ani pentru a se pregăti pentru potop. Multe din punctele prezentate de tine nu au luat în calcul aceste lucruri și mai departe, întrebările nu își mai găsesc justificarea logică și din acest considerent nu am ce replica.

| miradoniz a răspuns:

și eu știu o mulțime de întrebări de genul "dacă omul a fost creat "după chipul Lui"-de ce are Dumnezeu nevoie de nas?"
Dacă le strângi pe toate, o să scrii probabil o carte de câteva ori mai lungă decât biblia.
Ca să îți demonstreze ceea ce știai deja.
Ar rămâne întrebarea-de ce are nevoie cineva de a depune atâtea eforturi pentru a demonstra evidența.

| wales a răspuns (pentru miradoniz):

Te pricepi și tu la interpretări Biblice?!
Comparația nu este de natură fizică, ci spirituală.
Chip = identitatea sfințeniei Lui Dumnezeu.
Asemănare = Capacitatea de a gândi și capacitatea de voință liberă '' liber arbitru

| miradoniz a răspuns (pentru wales):

Credeam că invers?!

| Wehrmacht a răspuns:

Deci,cum a prins el un tantar si ce la facut sa nu plece in zbor de pe arca?laughing

| Damasc a răspuns:

De ce va bateti capul cu asa ceva? Am purtat astfel de discutii de N ori si niciodata nu am ajuns la o concluzie,aceste lucuri daca s-au intamplat, s-au intamplat acum foarte mult timp si nu exista nici o dovada concreta pentru asa ceva, nimeni nu are capacitatea de a contesta sau aproba aceste intamplari.Desigur sunt foarte multi care sustin basmele astea deoarece dumnezeu pentru ei este mai presus decat viata insasi(bullshit),chiar daca nu au dovezi sigure si certe in privinta asta, nimeni nu poate spune sigur ca da asa este uite am dovezi, la fel cum nimeni nu poate dovedi existenta lui dumnezeu.Sunt lucruri care pur si simplu ne depasesc si oricat ai incerca sa gasesti un raspuns nu vei face decat sa iti usuci gura de pomana.Deja deviez un pic de la subiect,sunt multi cei care spun.aa dumnezeu nu exista,e o prostie inventata pentru toti credulii,dar daca o luam logic, cum s-a format lumea asta? La fel precum multi altii nu sunt prea convins ca ar exista ceva in afara de noi oamenii.dar atunci vine intrebarea, cum a aparut tot ce este in jur.si aici te inpotmolesti.

| Damasc a răspuns:

Chelstone ce-ti fac astia tati? rolling eyes S-au rascolit toti impotriva ta!

| DorelSudoru a răspuns:

Fanatic crestin on:
O sa ajungi in iad ca pacatuiesti nu mai pacatui f****i mo**i Ma**I...ca daca e cu d-zeu e posibil ca asa e
Fanatic pagan on:
Asa e ma crestini sunt prosti dai dracul, ca nu am pic de logica si se lasa controlati, Porsti!
Eu:
Aha.si eu ce vrei sa mai raspund daca ai zis tu tot in intrebare?

| WhiteWolf7 a răspuns:

Nimic nu este imposibil.
Ma rog, am mai spus-o de 10 ori si o s-o mai repet pana intelegeti:Biblia pe care o citim noi nu este intocmai Biblia scrisa acu mii de ani, iar nici aceea nu este sigur ca ar contine adevarul.
Noi suntem nevoiti sa inghitim ceea ce ne zic profi,profele pe la scoala si atat, restul impartasim cu prietenii, cu colegii, ca daca le zicem profilor ne fac satanisti si asa mai departe, si uite asa ajungem rau famati in scoala/liceu(din proprie experienta vorbesc, m-am chinuit toata a 8-a sa-mi reabilitez "imaginea" din cauza unei fraze nenorocite la sfarsitu lu a 7-a).
Dar daca aveti norocu sa aveti unprof, o profa care sa va asculte si sa discute cu voi deschis aceste probleme...mult noroc. Oricum Biblia este luata din ce in ce mai mult din punct de vedere stiintific, lucru care a starnit mult mai multe intrebari si nedumeriri decat raspunsuri...

| Mindreader13 a răspuns:

Te prinzi si tu ca astea-s povesti, nu? doar n-o sa stea asa-zisul noe sa stranga toate animalele si toate pasarile ca asa i-a zis luminita. daca o iei logic, totul e imposibil. daca nu o iei logic... eu sunt un extraterestru albastru venit din alta galaxie special ca sa iti clarific tie problema.

| STRINCKS a răspuns:

Pai, daca nu ti-ai dat seama pana acu', biblia e o mare minciuna facuta doar pentru a prosti omenirea. Sunt mii de dovezi ca biblia e o inventie a unui om.nu prea destept. sau a unor oameni. Nu exista raspunsuri la intrebarile tale.

| alledawn a răspuns:

Poate nu a luat din fiecare Specie cate un animal laughing A luat si el ce a gasit... si mai stii? Se Zice ca a fost acum mii de anii. Lumea probabil nici nu era la fel ca acum. tu ce crezi? Poate nu erau toate speciile de animale care sunt acum thinking Poate arca era mare... Si din cate stiam eu nu si-a luat si familia. A luat decat animalele si cu el.

| chelstone explică (pentru alledawn):

In mod sigur este posibil sa fi existat mai multe specii de animale.

| chelstone explică (pentru alledawn):

''Poate nu a luat din fiecare Specie cate un animal laughing A luat si el ce a gasit... si mai stii?''
Mda. atunci poate ca biblia minte...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand francisc a mers la papa care era atunci, acesta nu l-a primit pana nu s-a rugat bunului Dumnezeu sa ii ceara sfat, si a visat un stalp al bisericii care se surpa fiind sustinut de sfantul francisc.si l-a primit in audienta. poate fi o poveste religioasa frumoasa.dar faptul ca a fost ascultat de pasari e ceva real, vazut de catre oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da chelstone.nu s-a implicat in mod vizibil si explicit sa vada lumea,fiindca atunci ar fi crezut toti. oare ar fi crezut? stii pilda saracului lazar, si a bogatului? cand se ruga sa fie lasat sa se intoarca din morti, sa spuna tuturor cum e in iad? au pe moise si pe prooroci. daca nu-i cred pe ei nici daca se va intoarce cineva din morti nu vor crede.sau in chinurile mucenicilor? cine a vazut in duh, a vazut cum sfintii ingeri erau prezentisi sustineau pe cel in chinuri sa reziste pana la capat.altminteri cum iti explici ca un om pus la frigare, striga la tortionarii sai sa-l intoarca si pe partea cealalta ca nu e fript bine? se pare ca esti un ateu puternic.BRAVO.nimic nu te poate convinge ca Dumnezeu e Dumnezeu.nici eu nu tin neaparat.sa fii sanatos.crede si tu ce vrei, si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai chelstone? tu iei o fraza din raspunsul meu dandu-i intelesul pe care-l vrei tu.asta inseamna ca ai inima impietrita la fel ca prostii aia care aveau un exemplu elocvent si marturia insusi a lui Dumnezeu personal fiindca Emanuel insema domnul e cu noi, si tot nu au crezut.au avut pe ioan botezatorul care a dat marturie despre Iisus si nu l-au crezut.cuviosul nicodim la poarta templului a spus tinand pe mantuitorul in brate spunand; slobozeste doamne in pace pe robul tau ca ochii mei vazura mantuirea ta.ce marturii mai voia acel popor mai mult decat i s-a dat? plus minunile facute de mantuitorul si de apostoli dupa inaltarea sa.si nu au crezut cum nu crezi nici tu acum.ce vrei? tu nu stii ca dumnezeu nu vrea sa fii cu dea sila,nici de frica, dar nici sa faca la minuni pentru fiecare in parte, ci vrea sa vina omul din dragoste si din convingere personala.de aia am spus.ar fi crezut toti.DAR OARE AR FI CREZUT? aceasta ultima fraza era indoiala mea in ei si in tine, ceia ce ai si demonstrat, ca nu judeci de loc.nici nu citesti raspunsul pana la capat, probabil, ci faci asa; aaa tristan=crestin=contrazicere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chelstone daca familia lui a fost salvata egipteni cum au aparut?

| Elial a răspuns:

Pentru Noe era imposibil sa mearga in toate colturile lumii si sa salveze fiecare specie de vietate.
Dumnezeu l-a binecuvantat pe Noe si l-a ajutat in drumul sau. De aceea a reusit.Si din tot ce ai scris, cred ca esti ateuhee hee. Poti sa imi raspunzi la o curiozitate te rog: Tu de unde crezi ca a aparut lumea, iarba, viata, animalele, pasarile, taratoarele si frumusetile naturii?happy

| styl33 a răspuns:

Cine esti tu? ca sa judeci toate astea, lasa oamenii sa creasca cu frica lui dumnezeu ca si asa sunt destui nenorociti pe strazi care nu au frica nici de dumnezeu nici de lege, nu mai pune tu la indoiala cele scrise.

| chelstone explică (pentru styl33):

Oamenii trebuie sa constientizeze anumite lucruri, nu sa le fie frica. Eu nu am judecat, am facut doar niste conexiuni logice. Acum daca voi incepeti sa va sustineti credinta in afara logicii cu fraze gen: ''nu s-a implicat in mod vizibil si explicit sa vada lumea, fiindca atunci ar fi crezut toti.'' cu care practic va contrazice-ti intre voi, este problema voasta. Si, cum adica ''atunci ar fi crezut toti''?! Pai nu asta era scopul?!

| Rapunzell a răspuns (pentru styl33):

Toti cei care sunt impotriva lui Hristos sunt niste antihristi! Unii mai mici, altii mai mari... Pana vine ala mare de tot si-i trage pe toti dupa el.

| chelstone explică (pentru Rapunzell):

Maretia lui dumnezeu sta in picioare pana intervine practica...
''Leul statea cumintel fara sa pape zebra de langa el.''
Si probabil au trait 1 an cu burta goala stand cu gandul la antilopele si zebrele din jungla.
Logica in cazul tau tinde la 0

| Rapunzell a răspuns (pentru chelstone):

Dumnezeu nu este logica. Logica este dorinta omului de a-si explica anumite fenomene fara a-L implica pe Dumnezeu. Mare greseala!

| chelstone explică (pentru Rapunzell):

Bai dar tu orice lucru care nu ti-l explici il pui pe seama lui dumnezeu?!

| chelstone explică (pentru Rapunzell):

Eu nu vad o minune in faptul ca intr-o cusmerie cladita direct pe pamant si cu un acoperis subred au crescut niste copaci, faptul ca acei copaci au crescut prin acoperis este logic, deoarece au fost lasati sa creasca asa, si acum, vai minune. Daca te uiti bine in spate ai sa vezi ca este o padurice iar din moment ce acea cusmerie a fost cladita direct pe pamnt este posibil sa se fi dezvoltat alti copaci in zona, poate din cauza conditiilor din acea incapere.

| vasilevasi a răspuns (pentru chelstone):

Trebuie sa fi recunoscatoare Emei ca a facut efortul de a ti da raspunsuri atit de clare si de vaste, chiar daca nu prea meriti, caci te incapatinezi sa tratezi orice raspuns cu o negare vehementa.eu voi adauga, uneori oamenilor tyrebuie sa le fie si frica de Dumnezeu, altfel omenirea s ar duce singura la distrugere.inainte de constientizare e frica.omul nu poate detine autocontrolul sau, are doar senzatia ca poate face asta.instinctul mindriei,orgoliului, inclinatia spre a gusta placere fara limita, il depasesc.CREDINTA NU E DELOC IN AFARA LOGICII. oamenii stabilesc o logica in functie de cum vad ei lucrurile.noi avem o limita in a intelege multe lucruri din univers care se intimpla si sunt ascunse. Dumnezeu e stapinul lucrurilor vazute si al celor nevazute(nevazute noua)De exemplu cum ar putea omul, care e creat cu anumite limite, sa inteleaga infinitul in spatiu si timp? in spatiu ne intrebam continuu ce e dincolo de infinit.Infinit,spunem.Si dincolo? Iar in timp la fel.Mergem la infinit in trecut si ne tot intrebam ce era mai inainte si tot asa.deci sunt lucruri care depasesc intelegerea noastra,iar tu vrei sa ti se explice totul,altfel nu crezi ca exista Dumnezeu. Poti intelege macar astabig grinumnezeu e in afara timpului, nu se supune lui, el a creat timpul si lui ne supunem noi. Unui astfel de Dumnezeu crezi ca i era imposibil sa umple o arca de lemn cu tot felul de animale aduse din toate colturile pamintului? Era floare la ureche.Gindeste te doar la faptul ca Dumnezeu este nevazut noua, nu are nevoie de timp si spatiu ca el sa existe.Nu observi ca universul se guverneaza dupa legi,ca nu e nimic haotic,ca exista atractie gravitationala dupa care se invirt asrele,chiar si galaxiile au o miscare dupa anumite legi universale.Ei,aceste legi dupa care totul se guverneaza sunt stabilite de forta divina,rationala,atotputernica.iar adevarul suprem nu exista la oameni, vor fi mereu doar puncte de vedere diferite. Dumnezeu este ADEVARUL, CALEA si VIATA.Nu ne este noua dat sa vedem tot adevarul. Avem limitele noastre.

| chelstone explică (pentru vasilevasi):

''CREDINTA NU E DELOC IN AFARA LOGICII. oamenii stabilesc o logica in functie de cum vad ei lucrurile.''
Ce vorbesti?! Logica nu e relativa, nu stabilesti tu logica.

''noi avem o limita in a intelege multe lucruri din univers care se intimpla si sunt ascunse.''
Noi nu avem cunostinte pentru a intelege anumite lucruri, oricum este interesant cum unii nu stiu cu ce se ocupa fizica cuantica sau nici macar partea de mecanica din fizica, in schimb sustin ca il inteleg pe dumnezeu, ce logica, omul nu intelege multe lucruri pamantesti dar intelege niste lucruri abstracte.

''De exemplu cum ar putea omul, care e creat cu anumite limite, sa inteleaga infinitul in spatiu si timp? in spatiu ne intrebam continuu ce e dincolo de infinit.Infinit,spunem.Si dincolo? Iar in timp la fel.''
Dupa ce ai scris frazele acestea imi dau seama ca esti un tip care nu-si explica niste notiuni banale, insa pardoxal tu poti intelege o entitate care vrea a fi in afara spatiului si timpului.
''cum ar putea omul, care e creat cu anumite limite, sa inteleaga infinitul in spatiu si timp?''
Mergi si tu putin pe la politehnica, si vezi ca acolo in anul 1 se face o materie smechera, geometrie descriptiva, poate ai sa intelegi, nu vorbi tu in numele tuturor, sustinand ca nu inteleg anumite banalitati pe care tu esti incapabil sa le intelegi.
''in spatiu ne intrebam continuu ce e dincolo de infinit.Infinit,spunem.Si dincolo?''
Mintea ta nu intelege si concepe notiunea de infinit, dar sustii ca-l intelegi pe dumnezeu care multi spun ca-i in afara acestor spatii.

''Unui astfel de Dumnezeu crezi ca i era imposibil sa umple o arca de lemn cu tot felul de animale aduse din toate colturile pamintului?''
Se pare ca tu nici biblia nu o stii, dumnezeu a dat porunca lui noe sa stranga toate animalele, nu le-a strans dumnezeu.

''Gindeste te doar la faptul ca Dumnezeu este nevazut noua,nu are nevoie de timp si spatiu ca el sa existe.''
Gandeste ca aceste caracteristici cu care l-ai descris pe dumnezeu, ar putea foarte bine defini nimicul.

''Nu observi ca universul se guverneaza dupa legi,ca nu e nimic haotic,ca exista atractie gravitationala dupa care se invirt asrele,chiar si galaxiile au o miscare dupa anumite legi universale.Ei,aceste legi dupa care totul se guverneaza sunt stabilite de forta divina,rationala, atotputernica.iar adevarul suprem nu exista la oameni, vor fi mereu doar puncte de vedere diferite.''
Lasa-te de astfel de gogorite, dumnezeu e mai pamantean, in biblie scrie cum a creat soarele, cerul, pamantul, stele si luna, nu se vorbeste acolo despre univers si alte astre.

| InghetataAlbastra a răspuns:

Inf...tu zici ca poate Biblia minte dar hai sa nu mai aruncam vorbe aiurea.nimeni nu poate sti cum s-a intamplat si nimeni nu poate afla asta niciodata numai daca se intoarce in trecut(ceea ce e imposibil) Deci nu te mai chinuii ca oricum nu vei afla niciodatalaughingbig grin

| Lylyca a răspuns:

Stii porunca Domnului nu o poti discuta, Dumnezeu a poruncit lui Noe si la ajutat, nimic nu se face fara voia Lui, sa nu judeci de rau cuvintul Domnului ca e un pacat. Si inca ceva, Biblia a fost scrisa si tradusa de oameni dar dictata de Domnul, pentru a avea o indrumare in viata.

| chelstone explică (pentru Lylyca):

Porunca domnului?! tu de logica ai auzit?! De realitati si posibilitati ai auzit?! De sustinerea unor afirmatii pe baza unui rationament logic ai auzit?! Sa stii ca constiinta umana este independenta de actiunile asa-zisilor zei. Ce-mi pasa mie de porunca domnului cand pot sa-mi explic fenomenele fizice in mod logic, cand toata realitatea noastra poate fi explicata in mod logic de ce sa caut raspunsuri in credinte?!

| Damasc a răspuns (pentru Lylyca):

Ai fost de fata cand a fost scrisa?

| alledawn a răspuns (pentru chelstone):

Ca sa stii, nu totul in lumea asta are logica. Oamenii doar inventeaza motive pentru ceea ce nu pot explica, chiar daca cateodata, mai mereu acele motive sunt gresite. Trebuie doar sa invatam ca nu totul are logica.

| chelstone explică (pentru alledawn):

laughing intr-adevar nu-ti trebuie logica pentru a debita si a sustine aberatii. Pentru a sustine ca exista dumnezeu nimeni nu foloseste logica, aici totul e babeste.
''Trebuie doar sa invatam ca nu totul are logica.''
Aoleu?! Da, pentru oamenii cu capacitati limitate, le este mai usor sa nu gandeasca ca doar de asta ii si vezi sarutand mortaciuni si inconjurand biserici in genunchi, intr-adevar, asa ceva este lipsit de logica, toti acei oameni sunt paraleli cu logica.