| Angeloxd a întrebat:

Salut voi nu considerati ca suntem cam aroganti si ca e o blasfemie sa credem ca am fost facuti dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu?
Adica suntem asa imperfecti...
Lumea e departe de a fi ce ar trebui sa fie si toata lumea scuipa cu venin spre toata lumea.
O fiinta creata dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu ar trebui sa fie mult mai buna de atat in nici un caz ce se intampla acum in lume.
Parerea mea este ca suntem doar o mica parte a existentei in nici un caz asa importanti cum credem noi.

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Pai nu am venit cu argumente acide, ci am incercat sa explic într-un mod ușor de înțeles ce și cum, acum na, sper că ai recepționat mesajul
Mulțumesclaughing

27 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Daca literalmenta asta scrie in Biblie, cum sa fie aroganta sa crezi asta? E aroganta sa crezi ca Iisus a murit pentru pacatele tale? E aroganta sa crezi ca omul merita Duminica libera? Nu e nici o aroganta aici

| anonimg a răspuns:

Viața aceasta este doar un timp de probă pentru a ne pregăti caracterele pentru cer.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu e o blasfemie,suntem creați după chipul Lui!
Însă tu in încurci marfa cu ambalajul.
Ce înțelegi tu prin perfecțiune?
Suntem niște ființe perfectibile,dar nu perfecte și Dumnezeu ne-a lăsat așa tocmai pentru a face diferențierea dintre noi și El.
Daca povestea biblică cu Adam și Eva nu se întâmpla, poate că lucrurile erau altfel, dar Dumnezeu a știut că așa va fi și totuși, nu a a constrâns omul sa îl iubească! I-a dat libertatea sa se alieze cu păcatul, nu pentru că Dumnezeu ar vrea neapărat ca oamenii să fie păcătoși, ci prin păcat să se mântuiască (cazul Mariei egipteanca e unul relevant).

Mai mult, cum îți ziceam anterior legat de pilda celor 10 fecioare.Nu poți avea 2 slujitori, ori Dumnezeu,ori Satana.
Însă inteligenta divină e mult superioara celei umane și Dumnezeul ne arată odată cu învierea Sa că până și cei păcătoși se pot mântui daca au credință fie și cât o boabă de mustar!
Și,mai mult de atât, Dumnezeu îngăduie anumite lucruri nu pentru că îi place lui sa ne vadă chinuiți,ci pentru că,de cele mai multe ori punem orice altceva pe primul plan,numai pe Dumnezeu nu!
Iar când facem voia necuratului (căutăm bani,placeri carnale,averi,trufie etc)…Dumnezeu ne lasă așa sa vadă cât o poți duce așa.
Daca nu te îndrepți pe parcursul vieții,îți dă o palmă marcată printr-un deces,boala incurabilă,accident grav, suferința mare doar pentru a te apropia de El!
Daca nici așa nu te îndrepți,o să chinuiești restul vieții cu vreo boala sau mai știu eu.
Cred că ai auzit macar o data cazuri de bunici, bunice care "nu le mai ia Dumnezeu sufletul".Cam asta e un motiv.

Acum că am lămurit chestia asta,Dumnezeu e iubire,ne iubește și când greșim și se bucură când ne întoarcem la El din robia păcatului, așa că a îngăduit suferința nu pentru a ne tortura, ci pentru a ne demonstra iubirea față de El.
Doar la vremuri de suferința vezi iubirea cuiva, cum se întâmplă și în ziua de azi!
Daca apare o problema,multi fug! Așa și pe noi Dumnezeu ne testează iubirea pentru El, asta daca chiar suntem vrednici să spunem că Il iubim, daca Ii negam existența sau daca nu credem în religie, Dumnezeu tot ne lasă în pace, dar iadul va fi foarte dureros pentru cei ce nu vor să cunoască pe Dumnezeu!

| Angeloxd explică (pentru Hyperion7):

Ho boss, ca n-am zis ca nu cred in Dumnezeu... Eram doar neconvins ca ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui.

| Angeloxd explică (pentru Hyperion7):

Pentru ca e multa rautate in lumea asta si pare ca Dumnezeu ne-a parasit si ne conduce satana.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Angeloxd):

Dumnezeu nu ne-a părăsit,noi nu vrem sa ne întoarcem către dânsul, crede-mă.
Adică multi au convingerea că nu există Dumnezeu,dar faptul că te trezești,ai inca ce sa mănânci,sa bei,că ai condițiile pe care le ai,sunt tot un dar de la Dumnezeu.
Daca tu visezi Audi ca de ce nu îți dă Dumnezeu,nu vreau sa te dezamăgesc,dar Dumnezeu îți dă,dar nu îți bagă în traistă.
Până și unele idei sunt venite de la El,cum ar fi înclinațiile in viața,pasiunile, dar daca tu ignori gândurile sau nu crezi suficient în El, cum o sa poți ajunge la acel Audi daca tu ai anxietate, de exemplu.
Încă nu au venit vremurile în care sa ne conducă necuratul, dar vor veni, până în prezent, mai exista o șansă la mântuire, trebuie doar sa crezi in El și nu te uiți înapoi!

| Angeloxd explică (pentru Hyperion7):

Iti dau funda numa lasa-ma cu blestemele tale?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Angeloxd):

Nu te-am blestemat, sa știi
Am renunțat la ele de mult timp, fac mai mult rău decât bine.
Dar da, mersi fain de funda!

| Angeloxd explică (pentru Hyperion7):

Cu placere????

| Hyperion7 a răspuns (pentru Angeloxd):

App,poate te ajuta sa fii mai expresiv;)
https://www.emoticonr.com/emoticons/yahoo/

| Hyperion7 a răspuns (pentru Angeloxd):

Pai nu am venit cu argumente acide, ci am incercat sa explic într-un mod ușor de înțeles ce și cum, acum na, sper că ai recepționat mesajul
Mulțumesclaughing

| KovacsB a răspuns:

"Adica suntem asa imperfecti..."

Poate tu

| EestiSodalane a răspuns:

Nu e nicio aroganta si nicio bleasfemie pentru ca fix asta ne zice Dumnezeu în Biblie. Ne zice ca ne-a facut dupa Chipul si asemanarea Sa pentru ca vrea sa intelegem cat de mult ne iubeste. Nu noi ne-am facut pe noi asa. El ne-a facut asa. Deci e o chestiune de iubire a Lui pentru noi. Intr adevar suntem răi și păcătuim, dar asta nu ne schimba natura si scopul. Scopul omului e sa fie ca Dumnezeu. Aici intervine "asemanarea"

| T0Teu a răspuns:

Noi am fost creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu dar pacatul ne a distrus. Pacatul a intrat in lume odata cu Adam si Eva. Ei, inainte de a pacatui, erau dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu

| Angeloxd explică (pentru T0Teu):

Tot mi se pare exagerat ca creatia sa arate ca creatorul.

| Angeloxd explică (pentru T0Teu):

Intrebarea e de ce a permis Dumnezeu sa apara Lucifer si Pacatul la om daca el e asa perfect?
Povestea biblica cateodata e fara logica.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Angeloxd):

Ba chiar are foarte multă logica!
Dumnezeu nu te-a forțat să îl iubești pe El, ci ți-a lăsat liberul arbitru, Dumnezeu sau Satana, nu degeaba este pilda celor 10 fecioare in Marțea din Săptămâna Mare!
Cercetează scriptura!

| T0Teu a răspuns (pentru Angeloxd):

Pai nu era vorba de aspectul fizic, ci de cel spiritual. Adică la inceput oamenii erau fara păcat la fel ca Dumnezeu. Stim bine ca Dumnezeu e Duh, deci nu are trup, iar omul are trup. Deci nu la aspectul fizic se refera versetele alea

| T0Teu a răspuns (pentru Angeloxd):

Ptc Dumnezeu ne a lasat sa alegem intre bine si rau. Eva putea sa il refuze pe satana si poate ca acum eram toti in eden si fara pacat. Dar Dumnezeu nu ne obliga sa facem voia Lui. Daca ar fi făcut asta, noi am fi fost niste simple marionete si viata n ar fi avut sens. Asa, Dumnezeu ne lasa sa alegem: raiul sau iadul, binele sau raul, pe Dumnezeu sau pe satana

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru Angeloxd):

Nu arata creația ca creatorul, fiindca Dumnezeu este duh, noi ca oameni suntem duh?

| CLaludiu1234 a răspuns:

Observi? biblia nu zice ca suntem făcuți identici cu Dumnezeu,biblia zice ca suntem făcuți după chipul și asemănarea lui Dumnezeu, după chipul și asemănarea lui Dumnezeu, nu insemna ca suntem făcuți ca Dumnezeu perfecți, ci însemna că suntem făcuți cu o conștiința care ne face sa distingem binele de rau, altfel nu am putea face binele dacă nu l-am distinge de rau?

| ScottishPrincess a răspuns:

Ti se pare ca Dumnezeu e diferit de creatia sa?

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru ScottishPrincess):

Cum poti zice ca noi oameni suntem la fel ca Dumnezeu? Normal ca e diferit,omul e pacatos,Dumnezeu e sfant,ca constructie omul e carne, Dumnezeu e duh, noi suntem ființe invizibile? eu cel putin nu am vazut niciun om invizibil, poate Dumnezeu sa facă rău ca noi, daca e sfant?

| ScottishPrincess a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Biblia spune ca suntem ca Dumnezeu. Toti oamenii is creati in imaginea lui Dumnezeu. Tot ce se intampla in lume e voia lui Dumnezeu caci daca nu era voia lui nu se mai intampla. Ti-am prezentat dovezi ca Dumnezeu vostru are mainile patate de sange si ca e arogant si nemilos. Tu doar imi zici parerile tale din cauza la cum ai fost indoctrinata de cultul tau eu din acest motiv am parasit culturile. Cand pun o intrebare ma lua cu ''trebuie sa cred ca asa a afost dar totusi Dumnezeu mi-a dat un creier ca sa il pot folosii si daca unele pasaje nu mi sau parut ok am ajuns la concluzia ca Biblia nu e infailibila. Nu vreau sa stau cu un Dumnezeu manipulator si arogant care nici macar propriile lui reguli nu si le respecta.

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru ScottishPrincess):

Atunci biblia minte când spune ca noi suntem pacatosi,si Dumnezeu e Sfant? Nu vad nicio asemanare intre sfintenie si pacat,din contra ele sunt opuse.Da suntem creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, dar asta nu insemna ca suntem ca Dumnezeu. Dumnezeu este dragoste, este bunatate, asta inseamna ca
si noi putem diferentia binele de rau, ca sa putem infaptui binele, la asta se refera ca suntem creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.Ioan 4:24Dumnezeu este duh, iar cei care I se închină trebuie să I se închine în duh și în adevăr.

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru ScottishPrincess):

Cum poate pune Dumnezeu pe cineva sa ucida, cand 1 din cele 10 porunci spune sa nu ucizi, Dumnezeu nu isi incalca cuvantul (biblia),, el nu poate ceva contrar cu cuvantul sau biblia.De multe ori noi credem ca Dumnezeu isi incalca cuvantul sau ca biblia se contrazice,deoarece nu intelegem corect scriptura. Dumnezeu nu e om sa minta,ce scrie în biblie e adevărat, noi oamenii interpretam de multe ori greșit scriptura,fiindca ne luam după păreri omeneșticare pot fi greșite de multe ori,in loc sa cercetam scriptura.Da e adevarat Dumnezeu permite crimele, si tot raul ce se intampla pe Pamant,dar asta nu insemna ca e si voia lui. Dumnezeu nu e nemilos, în spatele crimelor nu sta Dumnezeu, ci Diavolul este acela care îi împinge pe oameni sa comita crime, cei care spun ca ucid în Numele lui Isus, sau al lui Dumnezeu, probabil nu au auzit de porunca sa nu ucizi! si astfel ei îl fac mincinos pe Dumnezeu

| ScottishPrincess a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Cum poate pune Dumnezeu pe cineva sa ucida, cand 1 din cele 10 porunci spune sa nu ucizi, Dumnezeu nu isi incalca cuvantul (biblia),, el nu poate ceva contrar cu cuvantul sau biblia.
(Tocmai a facut-o de nenumarate ori. Observ ca voi Crestini va place sa scoateti la iveala atributele bune a lui Dumnezeu iar pe cele rele sa le ascundeti sub pres.)

De multe ori noi credem ca Dumnezeu isi incalca cuvantul sau ca biblia se contrazice, deoarece nu intelegem corect scriptura.
(Si asta de ce sa fie vina omului? Nu era normal ca Dumnezeu sa faca o carte astfel in cat toata lumea sa o poata intelege? Daca nu toata lumea o poate intelege inseamna ca Biblia nu e inspirata de Dumnezeu.)

Dumnezeu nu e om sa minta, ce scrie în biblie e adevărat, noi oamenii interpretam de multe ori greșit scriptura, fiindca ne luam după păreri omeneșticare pot fi greșite de multe ori, in loc sa cercetam scriptura.
(Tocamai a facut-o in Matei 16:28
28 Adevărat vă spun că sunt unii dintre cei ce stau aici, care nu vor gusta moartea înainte de a-L vedea pe Fiul Omului venind în Împărăţia Sa.[a]
Iisus cat si apostolii sai sunt morti de 2000 de ani si acesta nu si-a tinut promisiunea data fata de ei. A murit in mod rusinos.)

Da e adevarat Dumnezeu permite crimele, si tot raul ce se intampla pe Pamant, dar asta nu insemna ca e si voia lui.
(Pai daca le permite asta inseamna ca ESTE voia lui asta e faza.)

Dumnezeu nu e nemilos, în spatele crimelor nu sta Dumnezeu, ci Diavolul este acela care îi împinge pe oameni sa comita crime,(Imi pare rau sa te dezamagesc, (Dumnezeu Jehovah/Yahweh/Iisus sau cum vrei sa-i zici a comandat evreii sa se duca si sa omoare oameni din alte popoare si sa praduiasca bunurile acestora daca acestia refuzau sa faca ca ei si le le lua femeile virgine ca neveste pentru ei asa de bun ce era Dumnezeul tau. Dumnezeul tau a comandat evreilor ca daca un barbat violeaza o femeie acesta poate cumpara femeia cu bani si sa o ia de nevasta.
cei care spun ca ucid în Numele lui Isus, sau al lui Dumnezeu, probabil nu au auzit de porunca sa nu ucizi! si astfel ei îl fac mincinos pe Dumnezeu
Geneza 6-8, Geneza 18-19, Exodul 11-12, Numeri 21:2-3,Deuteronom 20:17, Iosua 6:17, 1 Samuel 15
Aparent nici Dumezeu nu stia de ''sa nu ucizi''.

| ScottishPrincess a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Atunci biblia minte când spune ca noi suntem pacatosi,

(Matei 10:34-36
Costul uceniciei
34 Să nu credeţi că am venit să aduc pacea pe pământ; n-am venit să aduc pacea, ci sabia. 35 Căci am venit să-i întorc
«pe fiu împotriva tatălui său,
pe fiică împotriva mamei ei
şi pe noră împotriva soacrei sale,
36 aşa încât duşmanii unui om vor fi chiar cei din familia lui»[a].
Sunt vorbele lu Iisus. Suntem asa cum am fost programati de el sa fim.
si Dumnezeu e Sfant?
Avand in vedere versetul de mai sus si daca Iisus este Dumnezeu nu prea e sfant si daca nu e sfant nu a mai inviat.
Si iata dovada:
Matei 16:28
28 Adevărat vă spun că sunt unii dintre cei ce stau aici, care nu vor gusta moartea înainte de a-L vedea pe Fiul Omului venind în Împărăţia Sa.[a]
Si daca nu ma crezi poti sa deschizi Biblia care o ai acasa sa vezi ca nu mint.
Nu vad nicio asemanare intre sfintenie si pacat, din contra ele sunt opuse.Da suntem creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, dar asta nu insemna ca suntem ca Dumnezeu. Dumnezeu este dragoste, este bunatate

(Clar. Nu ai citit Vechiul Testament happy

Nu poti nega ca asta scrie in Biblie. Sunt cuvintele la zeu la care te inchini si care tu crezi ca este dragoste. Mie mi se pare extrem de arogant ca cineva sa se creada insusi dragostea cand nu este. Mi se pare extrem de meschin sa ameninti oamenii cu iadu doar ca sa castigi oameni in religia ta. Mi se pare discriminant ca Creatorul universului iubeste oameni pe ranguri si nu ne iubeste in mod egal pe toti.