| TaviOctavian111 a întrebat:

Salut! Am fost sa ma spovedesc seara la vecernie și a doua zi trebuia sa ma împărtășesc și nu am putut merge. Oare dacă ma duc următoarea zi dimineața la liturghie și ma împărtășesc oare se poate asa fără sa ma mai spovedesc din nou?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E un situal caruia nu ii pasa nimanui daca il faci si cand il faci si nu cred ca te controleaza nimeni

| EestiSodalane a răspuns:

Încearcă să-l întrebi pe preotul care te-a spovedit dacă poți. Dacă nu apuci să-l întrebi eu zic că e mai sigur să nu te împărtășești de data asta, dar să mergi iar la spovedanie in vreo 2 saptamani si sa te impartasesi atunci.

| TaviOctavian111 explică (pentru EestiSodalane):

Pai pot merge înainte de liturghie când spovedește pe alți și sa stau la rand și când îmi vine rândul sa îi spun ca am fost în ziua cutare și a doua zi nu am mai ajuns sa ma împărtășesc și as vrea astăzi sa ma împărtășesc dacă se poate

| TaviOctavian111 explică (pentru EestiSodalane):

E bine asa?

| EestiSodalane a răspuns (pentru TaviOctavian111):

Da, e foarte bine așa! Important e să-ți dea binecuvantarea el și atunci e perfect. Nu uita să ții post înainte și sa nu mai mananci sau sa bei nimic de la 12 noaptea in ziua in care te impartasesti

| TaviOctavian111 explică (pentru EestiSodalane):

Pai eu m-am spovedit doar ca nu am mai ajuns a doua zi la împărtășanie

| EestiSodalane a răspuns (pentru TaviOctavian111):

Am inteles asta. Eu ti-am zis sa nu uiti sa nu mananci si sa nu bei nimic inainte de impartasanie

| TaviOctavian111 explică (pentru EestiSodalane):

Mulțumesc.

| Ionut2266 a răspuns:

Cu toate că au trecut câteva zile de când ați pus întrebarea și probabil ați trecut deja peste situație, poate vor avea nevoie pe viitor și alții de un răspuns. Cel mai bine este să-l întrebi pe preotul la care te-ai spovedit. El este în măsură să cântărească lucrurile în funcție de fiecare fi(u/că) duhovnicească. Este mai mare păcatul dacă faci lucrurile,, după capul tău", și ce este mai important: nu te împărtăși fără binecuvântarea preotului, nu merge pe principiul că nu verifică nimeni dacă te-ai spovedit. Acest lucru va face împărtășania să îți fie spre osândă, nu spre binecuvântare.

În general, da, dacă nu ai făcut păcate mari în acea zi, poți.