| AvalohAlyn a întrebat:

Salut.Maine vreau sa incep sa citesc Noul Testament pentru ca am promis de mult si am tot amanat.Ce sfaturi aveti pentru inceput?
Dar mai am cateva intrebari:
Voi ati citit Biblia? Cu ce ati inceput? Cat timp a durat pana ati citit-o?
Cum sa inteleg ceea ce scrie in Biblie?

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Cum sa intelegi intrebi? Ca pe orice text. Nu spre binele tau ti s-a spus sa incepi cu NT. Ti-au spus asta pocaitii si ortodocsii militanti. Orice carte se incepe cu inceputul, Geneza cap. 1. Am citit Biblia odata, in adolescenta, apoi am mai citit-o de la cap la coada, de trei ori. Am citit pe carti, fiecare carte cel putin odata, iar unele poate si de sase ori. Iar capitole sau pasaje, nenumarate.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu am citit Biblia toată in trei luni de zile, ca pe un roman.Si aveam si serviciu. De atunci si pana acum am recitit-o in total de 17 ori, si o sa continuu sa o citesc cat voi trai. Daca dorești sa citești doar Noul Testament, te sfătuiesc sa citești întâi Evanghelia după Ioan. De fiecare data când citești Biblia roaga-te lui Dumnezeu pentru înțelepciune si binecuvântarea cu Duhul Sfânt,care te va călăuzii in tot adevărul. După ce ai citit Biblia si ai inteles-o așa cum ți-a descopetit-o Dumnezeu, căuta persoane care crezi ca au aceleași interpretări ca si tine, si căuta sa faci legamant in numele lui Isus, adică sa te botezi, acest ritual însemnând nașterea din nou, fara de care, spunea Domnul Isus, nimeni nu va vedea pe Dumnezeu.
Studiu binecuvântat!

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Bravo Anawinking!

| AvalohAlyn explică (pentru TamplaruAnisoara):

Mulțumesc mult pentru sfat.Eu am fost botezat la naștere.Deci am primit botezul creștin.

| CinevaAnonimă a răspuns:

1) Citește „Împărate Ceresc " înainte de începere a lecturii și citește de mai multe ori un fragment dacă nu înțelegi.
2) Am început cu Noul Testament, la recomandarea unei procesoare. Încă nu am citit toată Biblia să pot spune cât timp mi-a luat, dar Noul Testament l-am citit în aproape doi ani(din lipsă de timp).
3) Te poți ajuta de tălmăcirile sfinților părinți, poți întreba un preot dacă nu înțelegi, poți căuta pe net sau să întrebi pe TPU (poate te putem ajuta).