| proscanandrei70 a întrebat:

1.Ce se întâmplă atunci când stai într-o cameră cu o sobă care scoate fum?
2. Ce se întâmplă când stai în fum de țigară?
Toate acestea afectează viața grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| liviu890 a răspuns:

Depinde cat de mult fum scoate soba. Daca scoate mult fum de sa nu mai vezi ce e prin camera, atunci e grav si poti chiar sa te intoxici cu monoxid de carbon. Daca soba scoate foarte foarte putin fum nu e absolut nici o problema. La fel si cu fumul de tigara. Nu a murit nimeni de la putin fum, nu o sa fii tu primul care moare, stai linistit.
Deci daca stai in putin fum de tigara nu iti afecteaza deloc viata.

| AFR81 a răspuns (pentru liviu890):

Nu iti afecteaza deloc viata? Ce-i drept, nu o sa vezi un om sa moara pe loc, stand in putin fum, insa cum poti sa zici o asemenea aberatie. Fumatul pasiv si chiar si acel putin fum pe care-l scoate soba, pot genera, in timp, numeroase probleme de sanatate.

| liviu890 a răspuns (pentru AFR81):

N-a murit nimeni de la putin fum. Stiu oameni care au 80 de ani, fumeaza de 60 de ani si nu au nimic.

| AFR81 a răspuns (pentru liviu890):

Si eu stiu nenumarate persoane si am avut chiar si in familie, care au murit de diferite forme de cancer, printre care, cel mai raspandit era cancerul pulmonar, acele persoane fiind fumatori inraiti. Fumatul, pasiv sau activ, ucide. Asta sa fie clar.

| liviu890 a răspuns (pentru AFR81):

Bine, fie ca tine. Daca mergi o data pe saptamana intr-un bar si inspiri putin fum de tigara, faci cancer si mori.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. foarte posibil sa te intoxici cu dioxid de carbon... care te omoara fara sa iti dai seama.

2 in cazul al doilea, ca orice fumator pasiv, probleme cu plamanii si factor de risc pentru cancer

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Te intoxici cu fum; in cantitate mica nu patesti mai nimic, e posibil sa te doara capul si sa te deranjeze nasul si ochii, in cantitati mai mari poti muri, chiar si pe mainile medicilor.
2. Cand stai in fum de tigara, fumezi pasiv. Sunt exact aceleasi consecinte medicale, ca si in cazul fumatorilor activi.
Acestea nu afecteaza viata grav, in cantitati mici. Eu am inhalat si fum de la sobe, am fumat si pasiv. Mai mult de usturime la ochi, nas 'deranjat', durere de cap si o mica dependenta de fum de tigara, n-am patit nimic.
De mult timp nu mai stau in fum de tigara, si acum nu-l mai suport deloc.
Inainte, stateam toata ziua printre fumatori, in fumul lor, iar daca se intampla sa ma 'lipsesc' de fum o perioada, imi era dor sa il mai miros. Insa n-a fost o dependenta serioasa, am uitat de 'dorul' ala, si acum ma deranjeaza fumul.

| Fatamuntilor a răspuns:

Probleme cu respiratia, daca soba e pe lemne... te intoxici cu dioxid de carbon, daca e pe gaze.Sunt care au scapat, dar mereu se aude de cazuri in care nu au mai putut fi salvati.
Fumatul pasiv e mult mai periculos!