| Ada477 a întrebat:

Am stat cu gatul sucit și de de atunci mă doare zdreava gatului rău. Am auzit că e foarte periculos că îți poți suci vreo venă. E adevărat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cred ca ceafa ai vrut sa scrii, cuvîntul zdreava nu există, cine stie unde l ai auzit sau poate l ai inventat tu acum, nu e periculos, tuturor ni se poate intampla acest lucru sa dormi prost si sa te trezesti cu gîtul intepenit, maseaza ti gîtul cu sindolor gel. Ce varsta ai?

Răspuns utilizator avertizat
| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ada477):

Are normal, pentru minelaughing

Răspuns utilizator avertizat
| RobertMoon a răspuns:

Tu în fiecare zi îți rupi ceva

| Floridori a răspuns:

Daca te doare, inseamna ca pozitia in care ai stat, a comprimat nervul cervical, acesta determinand rigidizarea musculaturii din acea zona, deci si durerea, sau dificultatea in a roti capul.
Trece de la sine in mod normal in cateva zile.

Răspuns utilizator avertizat
| Floridori a răspuns (pentru Ada477):

Motivul pentru care ai stat cu gatul intr-o pozitie incomoda este irelevant.
Faptul ca ai comprimat nervul cervical este relevant doar pentru faptul ca vei resimti durere cateva zile si...cam atat.
Cat despre venele "sucite", este putin probabil, insa nici asta nu ar trebui sa te ingrijoreze.Sunt leziuni minore, acute, care trec de la sine.Pentru a ameliora durerea poti lua analgezice si antiinflamatoare si acestea vor reduce durerea pe care o resimti pana cand organismul isi revine de la sine.

Răspuns utilizator avertizat
| Floridori a răspuns (pentru Ada477):

Da, stiu, pe internet gasesti tot felul de povesti bombastice (unele adevarate, altele nu).
Evident ca daca te-ai simti rau cu adevarat, indiferent de motiv, ai merge la spital.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana te insori/mariti iti trece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu ma trezesc uneori asa, în somn nu ști cum dormi, ce faci, de ce te lovești. Stai liniștită ca trece, masează ușor, și trece.

Răspuns utilizator avertizat
| NunuNini a răspuns:

Ce este "zdreava"?
Inteleg regionalismele, dar asta nu exista.
Da, iti poti rasuci vreo vena, dar cu masaj usor se indreapta.

Răspuns utilizator avertizat