| Jessica1235 a întrebat:

Ați pățit vreodată așa ceva? Dacă trag aer în plămâni, blochez nările și încerc să suflu înapoi aerul, simt cum îmi iese aerul pe urechea dreaptă. Nu am mai pățit niciodată așa ceva și mi se pare ciudat. Menționez că am otomicoză la urechea respectivă dar o tratez în acest moment. Urmează să merg iar la ORL și o să întreb doctorul orl-is, dar sunt curioasă dacă ați mai trecut prin așa ceva și ce ar putea fi. Mulțumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Gura, nasul si urechile sunt "conectate" intre ele, deci aerul poate circula intre ele.
Exista si o procedura pentru desfundarea urechilor, care se face asemanator:
Manevra Valsalva este o tehnică specială. Trage aer în piept, prinde nările cu două degete şi, cu gura închisă impinge uşor aerul pe nas, pana ce auzi o pocnitura in urechea infundata si auzul revine.
Procedura poate cauza ruperea timpanului dacă forţa cu care este împins aerul este prea mare, aşadar, nu forţa!

| Jessica1235 explică (pentru Bula):

Metoda asta o folosesc când am urechile înfundate dar niciodată nu am pățit să simt cum îmi iese aerul pe la urechi. Mulțumesc pentru răspuns happy

| gabicoo a răspuns (pentru Jessica1235):

Înseamnă că ți s-a desprins timpanul.

| Jessica1235 explică (pentru gabicoo):

Ai pățit vreodată asta?

| Simpatic a răspuns:

Tu esti persoana care ai dat ultima data de acel ORL-ist nesimtit nu?
ce sa zic ai ghinioane pe partea de ORL
dar ce ai descris tu mai sus este un exercitiu mai mult, pe care il faci ca sa ce? eu nu am facut niciodata metoda asta si nu am simtit urechile infundate...

| Jessica1235 explică (pentru Simpatic):

Da eu sunt. Fac asta de fiecare dată când mi se înfundă urechea/urechile ca să le desfund

| Jessica1235 explică (pentru Simpatic):

În urechea asta a introdus puțină apă oxigenată iar după a extract ciuperca, nu a făcut nimic altceva și nici nu am simțit vreo durere.