| Ala4Per a întrebat:

Bună! Am 12 ani și încerc sa dau 10 kilograme jos! Știu ca este enorm dar sper ca voi reuși în 3 luni! Dacă poate cineva sa-mi lase o dieta la care a funcționat la ei și cât au dat jos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MistarGoGu a răspuns:

Exclus carnita si prajeli! Cartofi si pâine alba! Poate peste eventual! Si MISCAREEEEE! Poti tine mama dietelor din lumea asta fara miscare = 0! De ai ajunge pe mana mea militarie 150 %! Ai da jos cele 10 kile in 3 săptămâni! Garantat!

| Mosotti a răspuns (pentru MistarGoGu):

Miscare e doar 20 %, dieta e 80, asta se stie.
Eu am slabit f bine fara nici o miscare in 3 luni 12 Kg. Am mancat 1300 Kcal in loc de 2300 cat ardeam, si aia a fost.
Cand faceam sala de 3-4 ori pe sapt ardeam cam 3000, deci nu cine stie ce in plus.

Daca ai deficit caloric slabesti oricum, ei ii trebuie 800/zi in minus fata de cat arde ca sa dea in 3 luni 10 kg.
De aia i-am zis sa se duca la nutritionist, poate manca si paine si cartofi, doar sa aiba 800 deficit, nu stim cat arde la 12 ani.

Ca sa dea jos 10 Kg in 3 sapt ar trebui un deficit de 3350/zi fata de cat arde, e exagerat. Moare dracu de inima.

Poate face si miscare asa pentru sanatate, dar nu aia e baza pentru slabit.
Ceva kcal in plus arde si acolo dar in loc sa faci bicla intens o ora, mai bine nu mai mananci ciocolata aia de 600 kcal.

| MistarGoGu a răspuns (pentru Mosotti):

Face fiecare cum crede! Cine e mai " comod " asteapta 2-3 luni sa vadă rezultatele la cântar! La copii înot este mai o.k ca le pune la lucru cam toți muschii + bonus le dezvolta frumos corpul! 3 zile pe sapt × 1 h de bazin sa vezi rezultate! Asta cui ii place balaceala fireste!

| Mosotti a răspuns (pentru MistarGoGu):

Pai tocmai aia e, ca omul trebuie sa stie ca merge si altfel, nu doar cum spui tu, si apoi face cum crede.
Ca dupa cum zici, lasi impresia ca nu se poate altfel.

Ca sa faca cum crede, trebuie sa stie ca merge si altfel.

Rezultatele apar deja de a doua zi! Nu dupa 3 luni.
Cantarul nu arata inca, dar la un 700 Kcal/zi deficit, zilnic dai deja 0, 1 Kg jos.
Deja la 10 zile ai 1 kil dat jos.

Nu stai 3 luni. Stai 3 sa atingi greutatea dorita, cu sport poate 2.

Evident ca fiecare face cum considera, alege din cele doua metode.
Ambele merg, doar ca depinde de timpul in care se doreste acea slabire.

Innotul da, e cel mai bun sport ca pune in miscare toti muschii. Mie unul mi se parea cam prea solicitant, asa ca faceam sala, forta + cardio, am facut 7 ani cam,
Dar in ziua de azi copiii sunt f comozi, ei se "balacesc" pe telefon, telefon si iar telefon din pacate si mananca toate otravurile.

Pe care nesimtitii aia de smecheri le dau pe piata pentru profit!
Ca ele nu ar trebui sa existe de fapt.

Evident ca miscarea e de aur pentru tot. Doar ca daca nu se face bine, risti sa termini masa musculara daca se face prea mult cardio si prea intens fara respectarea regulilor, sunt reguli si la cardio.

Si la inot depinde, ca daca miscare aia e mai mult un fel de cardio si e facuta prea tare, nu e bine.
Dar aici nu stiu exact. Adica daca miscarea aia nu e un fel de forta adica sa faci efort mare, ci mai mult dar mai usor.
O ora suna a cardio efort aerob.

Ca aia e...ptr slabit ai nevoie de cardio, dar mai bine faci forta 3 ore pe saptamana chiar daca nu te ajuta asa la slabeala, cate o zi o ora doua grupe de muschi cu putin cardio sa dezvolte masa musculara baietii, decat mult cardio sa piarda mai multa musculatura.

Plus ca muschii ard si cand nu mai faci, ard calorii in plus.
La fete conteaza si acolo sa fie fin fibrate, ca tot se mai ard putine kcal in repaos in plus, dar ele se pot axa mai mult pe cardio.

Mai ales copiii trebuie coordonati cum sa faca miscarea. Nu e asa simplu. Mi se pare ca la sala minorii nu au voie fara insotitor, dar nu stiu exact.
Si parintii vezi sa nu se ocupe! Cand si aia stau cu nasu` in telefon si cand traverseaza strada, si vin seara morti de oboseala acasa.

| MistarGoGu a răspuns (pentru Mosotti):

My man ai scris de zici ca dai doctoratul in nutritie! Mersi de explicatii!
OMG nu îmi mai aminti de aia cu nasul intelefoane pe strada sau trotuar ca i-as bate cu cureaua la fundu gol! Jur!

| Mosotti a răspuns (pentru MistarGoGu):

Ma mai pricep putin si la nutritie ca na, cand faci sala, trebuie sa inveti, nu mai ai anarhie ca sedentar fiind in alimentatie, si nici in cum faci miscare.

Pai nu, eu nu i-as bate, mi-ar place sa dea masina peste ei daca si cand traverseaza stau cu nasu in telefon.
Sau pe unii i-a calcat tramvaiu ca aveau castile in urechi, sau masina ca au traversat si pe unde nu e permis! Culmea.

De ce sa-i bat? Ce, ne fac noua rau? Lor isi fac rau.

Pe mine era sa ma calce masina de 2 ori fara sa ma uit in tel sau sa am castile pe urechi ca am traversat pe unde nu e permis!
Dar a treia oara nu mai scap, trebuie sa fiu f atent.

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

10 kilograme din cât?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cite kilograme ai 100?

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi cu mamica ta la medicul de familie, care te va trimite la un nutritionist, iar acela iti va prescrie o dieta speciala pentru anisorii tai!
Dietele de adulti NU sunt recomandate la copii mici, fiindca le poate stopa cresterea si dezvoltarea, de aceea este obligatoriu sa mergi la nutritionist, ca se va calcula special pentru varsta ta, cate calorii ai voie sa mananci si care sunt produsele alimentare necesare si obligatorii, varstei tale.

| Mosotti a răspuns:

E complicat de zis, nu se stie cate kcal arzi ca sa stim cate kcal sa mananci ca sa ai un deficit cam de 800 pe zi fata de cat arzi, ca doar asa dai 10 Kg in 3 luni.

Ar trebui sa te duci la un nutritionist si ala iti face dieta exact care trebuie.
Dieta e 80 %, sportul doar 20, deci baza e dieta.
Poti face si sport asa de sanatate insa nu ala e baza, mai slabesti ceva in plus dar nu cine stie ce.

| KovacsB a răspuns:

.Renunta complet la zahar.
Sucuri, prajituri, biscuiti etc.
Gogu bate campii.
A cazut in cap din patut cand era mic.
Poti sa mananci carne.

| vatadezahar24 a răspuns:

10 kg in 3 luni? 10 kg din cat? Fii mai specifică un pic?

| Mosotti a răspuns (pentru vatadezahar24):

Nu conteaza 10 kg din cat, conteaza ca trebuie sa dea jos 10 in 3 luni.
Ptr asta are nevoie de un deficit caloric de 800/zi fata de cat arde.
Un nutritionist o ajuta cum trebuie.

Daca o femeie matura arde cam 1700, ea arde mai putin.
deci daca arde un 1300-1500, ar trebui sa manance 500-700, e doar o aproximare.

| Alexalex1000 a răspuns:

Bună, poți mult mai repede cu post intermitent. Acest post intermitent este de 2 mese pe zi in intervalul de 8 ore. Prima masa la 12:00 după masă și a doua (ultima) la ora 20:00 seara. Mai puțină pâine 2, 3 felii la masa, apa multa minim 2 l pe zi, evita dulciurile, chipsurile, sucurile, fast food. A da, și îți recomand și fulgii de ovăz de la Lidl, e 3 lei punga și sunt foarte buni pentru slăbit. Pui la fiert 250 ml apa, lași 2, 3 minute până vezi că fierbe apa, pui ovăz cât vrei să mănânci, amesteci 3, 4 minute până vezi că e mai gros și gata. Îl poți mânca cu mar, afine, zmeura, sau să-ți iei sos de căpșune, eu îl mânânc cu mar. Dar sa nu mănânci mult ovăz că dai in diaree. Are foarte multe fibre, proteine, vitamine. Este și foarte sănătos. Eu mâncăm odată la 2 zile, puneam 250 ml apa la fiert 2, 3 minute, apoi puneam 100 grame fulgi de ovăz amestecam 3, 4 minute până se făcea mai tare și mâncăm. Eu am slăbit cu postul intermitent in 2 luni 15 kg.

| Mosotti a răspuns (pentru Alexalex1000):

Nu e nevoie de nici un post intermitent, conteaza deficitul caloric pe care-l are pe zi, trebuie 800 in minus face de ce arde pentru obiectivul ei.

Daca cu post intermitent are 800 zilnic in minus, e tot una, sau daca mananca zi de zi cu 800 in minus.
Conteaza ce mananca si cate kcal mananca.
Medicul meu de diabet mi-a recomandat mese ordonate zilnic, si sa nu sar de 2300/zi ca sa nu ma ingras, si merg si dulciuri, daca nu sar de kcal permise, nu ma ingras chiar daca nu as face miscare in afara de aia de baza.

Totul se reduce la Kcal in si Kcal out, atat, strict pentru slabit zic, in rest clar trebuie sa fie sanatoasa cu vitamine, fibre, minerale.
Am zis de nutritionist ca ala stie cam cat arde, si ce si ce sa dea cu deficitul caloric necesar.

Ce zici tu este vag de tot, dieta trebuie personalizata.

| Alexalex1000 a răspuns (pentru Mosotti):

Salut, informează-te despre postul intermitent și după îți dai cu părerea. Postul intermitent este foarte bun pentru slăbit.

| Mosotti a răspuns (pentru Alexalex1000):

Sunt informat f bine (de 15 ani tot am citit despre nutritie si diabet), ca am vb si cu medicul meu de diabet, totul se reduce la media calorica zilnica. Nu dau cu parerea doar.
Bine, lasam faptul ca trebuie mancare sanatoasa, asta e clar, adica nu calorii goale fie putine sau multe.

Tu stii de ce slabesti cu postul intermitent? Adica care e mecanismul? Nu ca mananci sau nu mananci si cand, ci de ce e foarte bun pentru slabit. Sa vedem cum crezi tu ca se intampla.
Explica putin, ca daca esti informat stii.

Eu zic ca daca stiai, stiai ca ce zic eu (medicii) e corect.

Nu am zis ca nu e bun postul intermitent! E bun pentru slabit, am zis ca si daca nu se tine ala dar se mananca zilnic 3 mese dar cu aceiasi medie calorica pe zi, e tot una.
Atata tot. Omul poate alege metoda, dar sa stie pe ambele. Ca unii nu pot tine postul ala si cred ca altfel nu au cum.

Adica nu este neaparat doar postul ala metoda de slabit, ci si cealalta metoda are acelasi rezultat.
Ptr ca si aici parerile sunt impartite si la medici, unii zic ca e ok postul intermitent, altii ca nu, ca e mai bine mese regulate zilnic, dar in ambele cazuri, rezultatul este acelasi.

| westernbbv a răspuns (pentru Mosotti):

Scuze pentru deranj amnevoie de un rappuns daca ai impuls sa ingjiti oase sau altceva si iti intervine instinctul de suprvietuire dar tii osul in gura si il inghiti ca nu esti atent, medicul poate sa-ti reocmanda internare? si 2. medicul are voie sa ii zica familiei sa stea cu ochii pe tine in cazuri mai grave?

| Mosotti a răspuns (pentru westernbbv):

Ti-am zis ce si cum.

| crowleydark a răspuns:

Bună! Pentru a slăbi în mod sănătos este nevoie să se știe regimul tău de viață până acum, cum ești cu sănătatea în general (în astfel de situații este necesar să se știe dacă nu cumva ai o problemă de sănătate care nu este compatibilă cu un regim de slăbit), câți ani ai (am înțeles, 12 ani), dacă ești fată sau băiat, ce înălțime ai, constituția ta (ectomorf, mezomorf, endomorf) și cum sunt părinții tăi (genele familiei).
Este strict indicat să slăbești după sfaturile unor persoane care nu au competența necesară sau măcar un minim de cunoștințe în domeniu (spun asta fără a avea intenția să jignesc pe cineva).
Presupunând că ești o persoană sănătoasă, ca reguli generale pentru slăbit este bine de știut următoarele:
- reduci consumul de carbohidrați (pâine, cartofi, tot ce are conținut de zahăr precum sucurile, fie și ele "naturale" și necarbogazoase, orez, porumb, grâu, etc. )
- proteinele să fie suficiente pentru a putea avea energia necesară pe întreaga perioadă a zilei. Reducând carbohidrații, care îți dau energie dar te și îngrașă dacă nu consumi energia, o să te simți fără putere. Atunci îți vei lua energie și senzația de sațietate din proteine (carne de pește și pui dar fără piele, lapte brânză dar nu exces, alune cu măsură, mazăre, fasole)
- neapărat legume (salate) și fructe pentru că au fibre care te ajută la digestie (să nu te constipi din diverse cauze), și conțin antioxidanți, care îți curăță corpul de toxine, și implicit vei simți că ai energie.
- fără prăjeli, și fără exces de sare.
- mișcare cardio, însemnând mers pe jos, după o perioadă când simți că organismul s-a obișnuit cu mișcarea, începi și alergi ușor sau faci exerciții prin casă (abdomene, genuflexiuni, și alte exerciții care nu necesită "tras de greutăți" ca la sală).
- până în 1000 kilocalorii pe zi.
Informații despre cantitatea de kilocalorii, proteine, carbohidrați (glucide sau zaharuri), grăsimi (lipide), găsești pe ambalajul oricărui produs pe care îl cumperi, în tabelul de "valori nutriționale". Așa vei știi cât consumi.
O să dureze mai mult de 3 luni, undeva la 6 luni. Dar îți garantez că o să fie un proces de slăbire într-un mod sănătos.
Mult succes!