| marisaaellena a întrebat:

Bună.
Am mancat azi niște chipsuri iuți și a început să mă mănânce toată pielea și mi-au ieșit foarte multe pete roșii și umflate pe tot corpul, ce credeți ca e? Să mă duc la medicul de familie sau trec de la sine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Este indicat sa te vada medicul!
dar pana atunci vezi daca ai din intamplare in casa medicamente din clasa antihistaminicelor precum :aerius, claritine
daca nu ai fuga pana la o farmacie deschisa non-stop!
daca incepi sa te umfli tare, este cazul sa mergi de indata la urgente! poate fi periculos pentru sanatatea ta!
fiecare om reactioneaza diferit fata de un anumit alergen...
de obicei cei care au mai facut "alergie" sunt mai putin predispusi sa se transforma in ceva grav, insa cand faci prima data o alergie poate fi destul de grava situatia!

| marisaaellena explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc,am luat claritina și parcă nu mă mai mănâncă așa tare și eu dispărut cat de cat să vedem mai încolo ce o fi.

| Simpatic a răspuns (pentru marisaaellena):

Cu placere!
multa sanatate!

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pentru tine: suna Salvarea.

Pentru restul (stiu ei care): https://web.archive.org/......ntar%C4%83

| gabicoo a răspuns:

Ai mâncat cancer la pungă și au făcut alergie.

| VoidEternal a răspuns:

Ia un antihistaminic. Aerius, Zirtek.

| ReddY25 a răspuns:

Nu mai mâncați toate porcăriile

| Lupică27 a răspuns:

Nu mai manca porcarii din astea, organismul unui copil e si asa firav daca mai bagi si chimicale otravitoare in tine iti dai seama ce rau titi fac.
Nu mai cumpara dulciuri si snacksuri din magazine, pune-o me mama ta sa iti faca ceva dulce in casa.

| Jessica1235 a răspuns:

Probabil e o alergie, dacă mai pățești așa ceva sau nu trece reacția până mâine atunci poți merge la medic.

| Cipi1212 a răspuns:

Probabil ai alergie la anumite ingrediente din chipsuri.

| Mindfulness a răspuns:

Alergie alimentara. Sa nu mai mănânci deloc iute, poți face și șoc anafilactic.

| ariel13 a răspuns:

Poate alergie și da du-te la medic