| Naavin a întrebat:

Buna.
Daca ati avut sau aveti careva Sindromul Tourette, va rog sa imi spuneti ce a functionat pentru voi? (ma refer in special la vreun supliment, medicament, ingredient etc) Nu ma refer neaparat la vindecare, fiindca cel putin teoretic aceasta conditie nu se poate vindeca, dar daca ati vazut chiar si o mica imbunatatire cu vreun ingredient/supliment, va rog sa imi dati de veste.

Nu-mi pomeniti de psihoterapie sau alte terapii ce necesita un profesionist sau psiholog, fiindca nu-mi permit, si chiar daca mi-as permite probabil nu m-as duce. Imaginati-va ca atat de mult clipesc din ochiul drept, ca deja am ridul "talpa gastei", iar Sindromul mi-a revenit doar de vreo doi ani (l-am mai avut in copilarie, a luat o pauza, dar se pare ca a revenit si nu mai pleaca)

Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

De obicei orice sindrom de genul se inrautateste in situatii de stres sau daca ai emotii prea mari. Poti controla starile de emotivitate si de stres prin ceaiuri calmante si practicarea unui hobby/sport, care sa te tina activ, ocupat, si lipsit de griji. Sindromul nu va disparea, dar macar se va diminua putin, si daca dai de un hobby care chiar iti face placere, poate nici nu prea o sa-l mai bagi in seama.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

In principiu, Tu trebuie sa gandesti asa: "Nu am ce-i face, nu pot sa-l suprim, dar il pot controla putin prin evitarea stimulilor stresanti si consumarea suplimentelor naturale calmante".
Nu-ti bate prea mult capul cu asta, pentru ca paradoxal, te vei stresa, si stresul respectiv va genera o stare mai accentuata a sindromului. Stai chill, bucura-te de ceea ce poti sa faci.

| Naavin explică (pentru StoicAnalysis):

Multumesc pentru reply. Am observat intr-adevar o inrautatire a simptomelor atunci cand sunt stresat, problema este ca nicio planta medicinala nu ma calmeaza suficient. Ma stresez si complet fara motiv, asa ca nu ma mir laughing

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Naavin):

Continua sa practici exercitii si metode de calmare a emotiilor. Nimanui nu-i iese din prima. Daca nu iti iese, nu te frustra, findca iar te vei stresa si sti continuarea laughing

5 răspunsuri:
| Drake21 a răspuns:

Nu am, da-mi si mie sa vad cum functioneaza

| Naavin explică (pentru Drake21):

Nu inteleg la ce te referi