Întrebare recomandată | Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
De vreun 1 an de zile sufar de depresie, poate din cauza faptul ca muncesc toata ziua si dorm decat vreo 3 ore pe noapte, pur si simplu nu pot sa dorm, sunt foarte pesimist, de foarte multe ori nici numai adorm noaptea si stau treaz pana a doua zi si dupa ma duc iar la munca si dupa la facultate, ma simt lipsit de vlaga, numai am nici un hobby care sa ma faca fericit, viata sociala nu am pentru ca pur si simplu nu am timp. Stiti niste pastile ceva sa imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

"Poate"? Sigur din cauza asta. Ţi-aş recomanda căutarea unui loc de muncă mai lejer, dar nu-mi permit pentru că nu-ţi cunosc situaţia. Dar pastilele nu sunt niciodată soluţia. Timpul e singurul care-ţi va rezolva asta. Aşteaptă să termini facultatea şi-ţi vei găsi, probabil, un loc de muncă mai bun atât financiar cât şi ca ore. Dar nu înainte de a-ţi lua un luuung concediu. Singura rezolvare în cazul tău e gândul la un viitor mai bun. Să nu moară speranţa.

16 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Fara pastile.Renunta la unele activitati epuizante si asigura-ti numarul normal de ore de somn. Eventual, adreseaza-te unui medic.In ce domeniu lucrezi?

| mgtow a răspuns:

Medic - sa primesti reteta de pastile pentru fericire

| ionutmystic a răspuns:

Organismul nu functioneaza asa. Pastilele, in cel mai bun caz, te vor ajuta pe moment, dar pe termen lung mai rau te vor afecta. Cheia pe care o cauti este somnul de noapte, minimum 7 ore.

| RAY a răspuns:

Ciocolata neagra, fructe, legume mai multe, antidepresive

| Mașka98 a răspuns:

Http://www.jw.org/ro/publicatii/reviste/g201310/ce-e-depresia/
Citeste acest articol, o sa te ajute.

| sarah15 a răspuns:

Este evident ca din cauza ca muncesti foarte mult si nu te odihnesti suficient devii depresiv. Nu sunt inca la facultate, dar sunt la un liceu de arta in care am avut perioade cand trebuia sa studiez 4-5 ore pe zi la pian, scoala+invatatul (lucrari/ascultari/teze/examene), repetitiile pentru spectacole/concursuri, etc. care imi omoarau tot timpul, ma culcam si foarte tarziu si dormeam cateva ore si deja incepusem sa fiu irascibila, sa nu mai prea vorbesc cu nimeni, sa ma enervez din orice.A trecut perioada aceea foarte aglomerata si mi-am revenit foarte repede. In cazul tau, chiar trebuie sa iei o pauza, sa socializezi, sa te relaxezi putin. Stilul tau de viata chiar nu e sanatos si la tine nu e vorba doar de o perioada, ci un curs continuu in care muncesti pana nu mai poti. Probabil lucrezi pe langa facultate din cauza situatiei financiare.Incearca totusi sa gasesti un post platit bine si fara sa stai atat de mult la servici. Sa nu iei pastile, lua o veche cunostinta de-a mea si povestea ca pastilele ii dadeau o stare de "relaxare/nepasare", dar de moment, iar daca incepi sa le iei, nu mai scapi de ele. Incearca sa iei totusi vitamine B-uri, Calciu si Magneziu ca sa te mai pui pe picioare. De mancat mananci regulat? Daca nu, incearca sa faci pauze special pentru a manca, nu te lua cu munca pentru 10 min in care poti manca ceva, sanatatea e mai importanta. Eu am observat ca atunci cand fac pauze mai dese, am mai mult randament fata de atunci cand invat/studiez non stop 5 ore fara pauza. Oricum nu lasa lucrurile asa ca iti faci rau singur, orice se poate rezolva. Atunci cand incepi sa devii negativist, gandeste-te la partea buna a lucrurilor, chiar daca la inceput e greu, vei reusi pe parcurs. Iti doresc multa bafta!

| mius a răspuns:

Renunta la jobul ala nenorocit

| DinPlante a răspuns:

Din cauza lipsei de somn esti pesimist. Incearca sa-ti faci un ritual de culcare, ca sa poti adormi mai usor: sa te culci la aproximativ aceeasi ora in fiecare seara, bea un ceai calmant inainte de culcare (passiflora, roinita, tei, etc), stinge lumina, nu te uita la tv exact pana te duci in pat. Ideea este sa intri o stare de relaxare cand intri in pat, ca sa poti adormi. Treptat, cu rabdare vei reusi sa dormi de la 2-3 ore/noapte la 5-6 ore si vei vedea ca viata e mai roz.

| Burjon a răspuns:

N-o rezolvi cu pastile. Sfatul meu, renunta la ceva, facultate sau job!

| TrecAnii a răspuns:

Îți trebuie o beție gravă! laughing

| johnny01 a răspuns:

Daca inveti seara, se poate sa fie asta cauza. Si eu aveam insomnii, atunci cand citeam seara. Date fiind cele enumerate de tine, iti recomand o pauza in care sa iti reglezi corpul. Mult succes.

| pinkka a răspuns:

1. ia-ti concediu odihna 2. trebuie sa rezolvi problema cu somnul 3. lucrezi mai mult de 8ore/zi?

| Gabitzu246 explică (pentru pinkka):

Lucrez vreo 11-12 ore, si cand vin acasa invat sad

| ArthurKn a răspuns (pentru Gabitzu246):

La ce lucrezi?

| laura944 a răspuns:

Ti-as recomanda sa te duci la doctorul (a) de familie si sa-i spui problema si sa iti dea el|ea pastilea.

| Alexxxs a răspuns:

Cel mai bine este sa te duci la un medic ca sa poti lua pastile! Nu iti recomand sa ei pastile de capul tau!