| GeorgianaDiaconu a întrebat:

Buna fetelor! Voi unde v-ati facut analizele in sarcina? Si daca mi-ati putea spune care e prima analiza pe care trebuie s-o fac la 7 saptamani? As vrea sa fac toate analizele la cabinet privat dar sa nasc la maternitate, nu tot la privat. Voi cum ati facut?! Vreau sa ma programez pentru ecografie trim.1 cu doppler 3d/4d, e destul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

În primul rand sa te asiguri.E important sa stii ca ești asigurata pe timpul sarcinii indiferent dacă ai muncit sau nu, dacă ai medic de familie etc.

Trebuie făcute în special analizele de primul timestru.Alea sunt gratuite.Mergi la medicul de familie și el îți va spune ce trebuie sa faci și unde.In general îți face de fier, calciu etc +urina.
Problema e după, ca începe sa te rupă de bani.Eu una am refuzat deja după câteva sa mai continui pentru ca sincera sa fiu medicul la care am fost eu mi-a cerut exagerat de multe teste ce părerea mea sunt mai mult inutile și o sa îți și explic de ce.
După cele de primul timestru trebuie sa faci torch (ce te costa în jur de 400/500 de lei fără decontare și din câte am înțeles nu îl faci doar o data, dar e de inceput) ce îți depistează cică daca ai tot felul de boli în organism (de care sincer nici nu am auzit).
Apoi dublu test.Ecografie cu analiza de sânge (pe mine una ma costa 400 de lei) sa afli dacă cumva exista posibilitatea ca bebelușul sa sufere de vreun sindrom etc.
Pe urma la 20 de săptămâni te trimite iar sa faci triplu test (ala nu stiu cat costa ca deja am refuzat sa mai fac treaba asta dar și ala mult oricum), plus o alta ecografie 4d ce costa cel mai ieftin alți 400 de lei.Iar după începe lunar (timestrul 3)analize de sânge, plus ca poate te mai pune sa refaci torch-ul și tot asa pana dai faliment.
Stai ca mai sunt ceva investigații ce costa și 2000 de lei, dacă i se casuna medicului sa ți le de-a sa le faci aia esti.Chiar mi se plângea cineva ca medicul a trimis-o sa facă niște analize suplimentare, cu ecografie și nu mai știu ce fără decontare ce o costa 2000 de lei.

Bun, și acum a îți spun de ce consider eu ca sunt inutile.
E ok sa faci ecografii sa vezi ca bebelușul e bine și prima ecografie 3 d sa vezi ca e intreg.E bine pentru liniștea ta.E bine și sa faci analizele uzuale, ca să iei daca e cazul o vitamina, sa vezi dacă nu cumva ești anemica sau ai o infecție urinara etc.Dar restul testelor pentru depistarea a nu știu cator minuni e pe degeaba, pentru ca nu sunt 100% sigure (scrie pe ele ca poate sa fie asa sau nu, pe ei sa nu ii iei la rost). Plus ca in afara faptului de a face avort dacă are o problema de sănătate și nu vrei sa îl păstrezi, nu ai ce sa faci, ca nu ti-l poate vindeca.Sti pur și simplu ca e posibil sa se nască bolnav, sau nu,(ca nu sunt 100% sigure testele) și pentru asta plătești niște bani cu,care chiar poți sa ii cumperi lui una alta,sa te pregătești etc.
Sunt multe femei ce o sa spună ca ce sunt bani aia pentru bebelușul tău, ca ești iresponsabila dacă nu le faci etc pentru ca asta le baga și lor în cap medicii, si pe mine ma acuzat un medic ca sunt iresponsabila și ca nu ma gândesc la binele copilului.Iar când i-am spus "daca iese în analize ca e sănătos și el are o problema când îl nasc, răspunzi tu?" Sau "dacă fac analizele alea și iese ca are o problema, mi-l poți face tu bine în burta pana sa nasc?" apoi a început sa se codeasca ca e alegerea mea, ca e dreptul meu etc...

| RobertVaka a răspuns (pentru Freya1):

Daca tu nu vrei sa controlezi copilul im sarcina, e problema ta, dar nu ii mai învăța si pe altii! Spui numai prostii!

| Freya1 a răspuns (pentru RobertVaka):

Hai sa lăsăm "perfectiunile" astea ca deja mi sa acrit.Mereu acuzați părinții ca nu își controlează sarcina și copii.Da știți voi cata grija are mama respectiva de sarcina,sau stiti voi cât se zbate tatăl lui sa aducă bani în casa pentru mâncare sănătoasă,aport de vitamine pentru mama și copil si sa o scutească de oboseala și efort.
Sunteți voi cu ei la medici sa vedeți cum se târăsc de la o ușă la alta înțepați frecvent de ace,obosiți și mamele cu punga după ele pe holuri,cu rău așteptând după niște medici pe care ii doare în fund ca aia moare pe hol de rău, iar când intrii la ei cu toate la zi tot te iau la rost ca "sigur ai făcut tu ceva greșit perioada asta, nu poate fi perfect, te-ai urinat aiurea azi "si îți vorbesc ca din fund după ce ai umblat de la analiza la analiza, de la ecografie la ecografie și i-ai umplut de bani.Ca sa citești pe hărți ca rezultatele testelor nu sunt exacte, iar medicul sa îți spun că oricum și dacă are ceva nu ii poate face nimic.
Eu vorbesc aiurea? Spune-mi te rog ce ii poate face unui bebeluș ce are în burta un sindrom?
Spune ca asta nu sunt preturi reale pe care le enumăr eu.

| RobertVaka a răspuns (pentru Freya1):

Daca nu iti permiti un copil, controalele si altele, cine te-a pus sa il faci?
Controalele trebuie făcute periodic pentru a observa daca se dezvolta corect. Nu este vorba numai de sindroame, sunt multe patologii care pot fi evitate daca se descopera din sarcina. In cazul in care are vreun sindrom, cel mai bine este sa faci avort, sa nu te mai chinui nici tu, sa nu mai cheltuie nici statul bani si resurse, si sa nu mai chinui nici sufletul ala toata viata. Iar daca medicii vad 20 ca tine pe zi care isi iau informațiile de pe net si refuza controalele, normal ca te trateaza "corespunzător".

| Freya1 a răspuns (pentru RobertVaka):

La cum vorbești se vede ca nu ai copii și ca ești pe dinafara.
Sunt femei ce cu sterilet, cu trompele legate și multe altele rămân însărcinate.Sa se pună toate sa de-a câte 1100/1500 de lei pe avort plus sa își păteze conștiința, sa isi puna fertilitatea si sanatate in pericol pentru ca medici nu au bun simt ca să pună preturi acceptabile la analize, sau pentru ca nu au chef ei sa tina cont de asigurarea de sănătate pentru care poate multe au muncit ani de zile sa o aibă.Te pui și muncești o grămadă, ca să îți traga statul asta ce "cheltuie" cu un copil cu probleme (pana in maxim 300 de lei pensie ca nu a apucat bebelușul sa muncească și dacă nu a dat bani statului da-l dracu sa moara, dam la asistații sociali sa facă p...la mare mâncând semințe pe marginea strazii) bani pentru asigurarea de sănătate ca să ajungi la spital sau la doctor și sa dai sute și mii de lei din buzunar pentru o analiza? Asta ție ți se pare corect așai?
Controalele periodice se fac lunar, cu ecografie, cu monitorizarea sarcinii sa vadă cum a crescut și cât, nu cu analize de rahat ce nici măcar nu țin de sarcina și ce se fac la femei de la 35 în sus la fete de 20 de ani.Iar o ecografie amănunțită se face una în sarcina, nu 50 de mii cum iti cer astea acum.

E problema fiecăruia cum și dacă vor sa își nască copilul, nu e treaba ta ca nu îl crești tu.Si pentru cultura ta generala, sunt o grămadă de copii ce trebuiau aparent sa se nască sănătoși, dar s-au născut cu probleme pentru ca acele analize ne exacte și acei medici asa experimentați la a lua șpagă și mita au spus ca totul e în regula.Cum sunt de altfel și copii sănătoși avortati din eroare medicala, cum sunt copii născuți prematur și în viata aruncați la gunoi de medic și lăsați sa moara, cum sunt și copii născuți sănătoși și îmbolnăviți de un idiot ce ia făcut un vaccin nepotrivit etc.

Eu nu mi-am luat informațiile de pe internet, eu am fost la un medic din asta asa inteligent ca și tine, iar când l-am schimbat plus când am început sa discut mai amănunțit și cu medicul de familie mi sa expus mai pe larg toată treaba.Am vorbit cu oameni autorizați în medicina despre toate astea și am descoperit ca eu făceam niște analize pe care nu avem de ce sa le fac, cu bani munciți din greu cu, care puteam sa ii amenajez camera, sa ii cumpăr lucuri mai de calitate și asa mai departe.

| RobertVaka a răspuns (pentru Freya1):

Daca 1000 lei ti se pare o suma mare, in conditiile in care tu urmeaza sa aduci un copil pe care trebuie sa il cresti, atunci nu mai are rost sa zic nimic. Iar daca analizele si consultatiile de la noi ti se par scumpe, atunci mergi in afara. Fa tu o singura ecografie, tot ce pot sa-ti urez e sanatate.

| Freya1 a răspuns (pentru RobertVaka):

Da,mi se pare o suma mare pentru ca nu e ok sa dai bani ca să faci un avort.

Pune tu preturile din afara cu astea de aici în condițiile în care doua analize (maxim, ca uneori doar una e 2000 de lei) la noi fac cât un salariu.
Fac ecografii lunar, sau citești în gura.Am spus de o ecografie 3 sau 4 d deșteptule.
Când ai făcut tu ultimul copil, sau când ai născut ma rog frumos?

9 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Intreaba femeile, nu fetele. Fetele care au o sarcina nu mai este fata, este deja femeie.laughing

| Sophieka a răspuns:

Intra pe Facebook si cauta un grup mare de mamici...Acolo poti gasi multe informatii si ajutor.

| adorbanii a răspuns:

Ăsta este un site pentru copii, când pui astfel de întrebări nu prea are cine să-ți răspundă, majoritatea celor care-ți răspund sunt copii care te iau la mișto, du-te și pune astfel de întrebări pe un site de adulți.
Sunt foarte puțini adulți pe acest site.