| Lorena6879 a întrebat:

Bună, luni am fost la dentist și mi-a făcut tratament și curățare de rădăcină la doi din dinții frontali, azi am observat ca mi se clatină f puțin ambii dinți, l-am sunat pe dentist și mi-a zis ca trebuie sa mănânc alimente moi o săptămână și nu o sa se mai miște, eu îl cred, dar tot speriată sunt, deci m-a luat panica, nu se clatină tare, ci destul de încet, dar va întreb și pe voi, ați mai pățit? Sa se clătite dinții chiar puțin după tratament la rădăcină.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Gîndeste te ca el cand ti a curatat radacina ti a facut detartraj si dintii erau sustinuti in tartru, acum cand tartrul a fost curatat se clatina dintii si acesta este semnul ca in curand o sa i ti cada, deci gindeste te serios la implanturi ca ramîi stirba, si vei arata ca o baba, plus ca te imbolnavesti daca nu ai dinti sa mesteci mincarea faci ulcer la stomac, deci dintii nu se clatina degeaba, au radacina sensibila si in scurt timp vor cadea sau se vor rupe cand maninci poate ai paradontoza, si atunci osul gingiei se retrage si vor cadea dintii, ce varsta ai?

| Lorena6879 explică (pentru CristiDinBucuresti):

18,tu câți ani ai?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Lorena6879):

Multi inainte.

| Drimmero a răspuns:

Nu se clatina, ti se pare tie, dintii se misca cand ai parodontoza, o boala grava a cavitatii orale, cel mai probabil nu e cazul la tine.
Tratament de radacina? Cred ca ti-a facut tratament de canal, ti-a bagat niste ace mici in dinti ca sa curate? La tratamentul de canal e normal sa simti dureri dupa sau sa simti dintii sensibili pentru ca ii omoara nervul dintelui si deranjeaza bacterii pe acolo, si eu am patit o senzatie asemantoare cand mi-am facut niste tratamente de canal la niste masele, din cauza infectiei care a fost aveam zona sensibilizata si o perioada am crezut ca mi se misca o masea, adica eu miscam de ea mi se parea ca se clatina, ma uitam in oglinda, dar cand incerca doctorul sa vada nici nu se misca de pe loc maseaua.

| Lorena6879 explică (pentru Drimmero):

Da mia băgat niște ace mici înăuntru acolo, le lasă acolo?

| Drimmero a răspuns (pentru Lorena6879):

Nu mai stiu, dar din cate imi amintesc lasa ceva acolo si apoi izoleaza dintele cu un material

| Lorena6879 explică (pentru Drimmero):

Știu, cu un fel de ciment dentar

| Drimmero a răspuns (pentru Lorena6879):

Da, nu ti-a zis ca trebuie pusi dintii pe pivot si imbracati cu o coroana?

| Lorena6879 explică (pentru Drimmero):

Cum adică pivot? Mia spus ca îmi va pune coronițe pentru ca asa am cerut

| Drimmero a răspuns (pentru Lorena6879):

Pivotul e o chestie metalica pe care ti-o cimenteaza in radacina dintelui, iti slefuieste dintele pana la radacina, va avea aspect de 'dinte de rechin' cand ti-l slefuieste asa, pivotul se va cimenta in radacina si apoi se va cimenta o coroana care va fi prinsa de pivot.
Daca ai cerut coronite inseamna ca ti-l face cu pivot sau poate au ei alta metoda. Oricum nu e ok sa lasi dintele asa fara sa mai pui ceva pe el pentru ca se poate rupe daca are nervul scos, devine casant desi eu am stat o perioada destul de buna de cateva luni pana am incheiat tratamentul cu nervul scos si n-am avut nici pe dracu.

| Lorena6879 explică (pentru Drimmero):

Am înțeles, dar mie dinții îmi sunt întregi, și a zis ca o sa ii slefuiasca sa le dea forma aia de "rechin" și după îmi pune coronițe de metalo-ceramica cimentate peste, acele coronițe din ceramica au metal în ele, și vin cimentate cu metalul peste dintele șlefuit. Asa a zis

| Drimmero a răspuns (pentru Lorena6879):

Metalul ala e pivotul, ca altfel nu o sa poata pune coroana, trebuie ceva de legatura intre coroana si radacina, plus ca pivotul metalic e mai rezistent in timp.

| Lorena6879 explică (pentru Drimmero):

Asta știu, ms de răspunsuri

| Drimmero a răspuns (pentru Lorena6879):

Cu placere. Vad ca unele persoane ti-au raspuns eronat cum ca e normal sa ti se miste dintii dupa un tratament de canal sau cum a zis debilul ala de cristi care a crezut ca ti-ai facut detartraj si ca dintii tai se tineau de tartru, doamne fereste ce oameni misuna pe aici.

| Lorena6879 explică (pentru Drimmero):

Știu, eu am întrebat doar dacă a mai pățit cineva ca după tratament și curățare sa ii se clatine, eu nu am parodontoza sau tartru

| relian a răspuns (pentru Drimmero):

Ce tot spui de pivot laughing tu nu citesti ce scrie fata,are dintii intregi,deci despre ce pivot vorbesti tu?
Pivot pune cand se rupe dintele si ramane radacina,sau partea de dinte din os ramane,atunci da gaura in ala si pune un piviot de metal sau abutment,ori cum ii mai zice.

Alta chestie,paradontoza este infectie in osul in care sta acel dinte.Fta vrea sa slefuiasca toti dintii din gura laughing vrea sa ii acopere, nu stie ce face, dar na aia nu trebuie sa traiasca si ei, ma refer dentistii.

Cind polizezi dintele este ca si pierdut, ca il mai poti folosi ceva ani buni da, dar el dupa 10 ani se duce de suflet.

Am spus respectivei sa isi puna implant.A spus ca banii la ea nu-s problema,ar putea sa pun aimplant dar nu-i curioasa laughing
Cum dracu sa slefuiesti dintii sa pui rahaturi,coroane,cand poti baga implanturi.
Dar na fata vrea dinti albi,nu-i place culoarea dintilor ei naturli.

Coroanele is cele mai naspa lucrari in ziua de azi,cunosc destui oameni apropiati care nu mai au dintii aia,desi se laudau coroane,ce implant laughing acu a trebuie sa puna implant, unde pui ca mai trebuie sa faca si os.

Fiecare cu cel doare. Oare fata asta, daca spune ca pentru ea banii nu-s problema si nu vrea sa puna implant, nu face ceva o pomana sa imi dea mie banii si sa pun eu laughing i-as fi recunoscator happy adica sa pun coroane, implanturi am deja trebuie sa pun coroana dar ma cam costa, undeva la cel putin 2 mii dolari bucata laughing

Dintii aia ai iei cu infectie la radacina,pfff naspa,naspa aia trebuie scosi, curatat, pus os, apoi impant si nu mai avea treaba, dar na, lasa ca imi da mie banii daca zice ca banii nu-s problema laughing

| Caro34 a răspuns:

Daca tratamentul a fost facut corect, igienic si bine, atunci nu-ti cad dintii, stai linistita! Ai tu senzatia ca se misca, dar nu-i asa! Te rog, mananca si bea nu prea fierbinte si nici prea rece, nimic tare fiindca vreo cateva zile dintii sunt sensibili. Foloseste o pasta de dinti pentru dinti sensibili (Sensodine sau altele). Numai bine!

| haileewatson a răspuns:

Ascult-l pe dentist, esti doar panicata.

| Lorena6879 explică (pentru haileewatson):

Iubitul meu a zis ca și elare asa random senzația în gura ca ii se clatină dinții și a zis sa stau calma ca e lângă mine, dar eu tot sunt panicata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da se pot misca usor dupa tratamentul de canal deoarece s-au destabilizat din cauza presiunii si vibratilor frezei. Se vor stabiliza in timp, nu perfect deoarece daca ai avut nevoie de tratament de canal este clar ca nu erau sanatosi.